REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Ubezpieczenia

Rewolucja w L4. Ta zmiana zszokuje Polaków. Niektórzy nie dostaną ani pensji, ani zasiłku chorobowego

Chociaż na stole jest podobno już propozycja zmian dotyczących udzielania osobom pracującym zwolnienia lekarskiego, to na szczegóły musimy jeszcze poczekać. Ale już teraz piętrzą się niedomówienia i kontrowersje. Najważniejsze dotyczą pieniędzy.

09.12.2019
9:06
zwolnienie-lekarskie-zmiany
REKLAMA

Mające wejść w przyszłym roku zmiany w L4 polegają na wydłużaniu czasu, po jakim nabiera się prawa do wypłacenia zasiłku chorobowego. Jeśli dopiero zaczynamy pracę, prawo do zasiłku chorobowego nabędziemy po przepracowaniu 90 dni. No chyba, że zdecydowaliśmy się na działalność gospodarczą. Wtedy najpierw musimy płacić składki przez co najmniej 180 dni, a potem dopiero mamy prawo zachorować. 

REKLAMA

Jeżeli u poprzedniego pracodawcy pracownik pracował dłużej niż 30 dni, następnie zmienił miejsce pracy po przerwie trwającej do 30 dni, nie będzie obowiązywał go okres wyczekiwania – otrzyma zasiłek od pierwszego dnia choroby. Zapowiadana zmiana dotknie więc osoby dopiero rozpoczynające pracę, nie mające odpowiedniego stażu pracy

- zwraca uwagę w rozmowie z Bizblog.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy.

Co ciekawe eksperci nie mają również wątpliwości co do tego, jak taka a nie inna zmiana przepisów wpłynie na zdrowie Polaków. Biorąc pod uwagę, że system ochrony zdrowia kuleje, a pracownicy mają problem z dostępem do świadczeń, to dodatkowo zostanie im ograniczone prawo do zasiłku.

Rewolucja w L4. Chory bez prawa do zasiłku i pensji

Wedle nowych regulacji na zmienionych zasadach będzie też przyznawane dłuższe L4 - powyżej 30 dni. W takim przypadku tego typu zwolnienie lekarskie ma być udzielane, jeśli od poprzedniego (też ponad 30-dniowego) minęło co najmniej 90 dni. Na własnej działalności wiadomo: dwa razy dłużej, czyli 180 dni. Jeżeli choroba nie zastosuje się do kalendarzowych wytycznych, chory nie otrzyma świadczenia.

I pojawiły się od razu wątpliwości. Czy to oznacza, że ZUS kasy nie zapłaci i przerzuci ten obowiązek na pracodawcę? Niestety, wychodzi na to, że wtedy o pieniądzach możemy w ogóle zapomnieć. Katarzyna Siemienkiewicz powiedziała nam, że pracownik, który zachoruje w ciągu pierwszych 90 dni pracy, nie otrzyma żadnego świadczenia - ani od ZUS-u, ani od pracodawcy.

Zgodnie z art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy, świadczenie nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego (np. nie został wyczerpany okres wyczekiwania). Zmiana uderzy w młodych pracowników i osoby rozpoczynające działalność gospodarczą

– wyjaśnia ekspertka Pracodawców RP.

Jeżeli ZUS nie zapłaci, to sięgniemy do kieszeni wszyscy

Czy taki mechanizm naprawdę ma szansę przynieść Zakładowi wymierne korzyści, np. pozwalające spokojnie czekać na wypłatę emeryckich trzynastek? Eksperci mają spore wątpliwości. Ewentualne oszczędności ZUS bowiem mogą spokojnie wchłonąć wyższe przez to koszty społeczne.

Zapowiedź ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej osób z krótkim stażem pracy może spowodować duże koszty społeczne. Jeżeli pracownik czy wykonujący działalność gospodarczą pozostanie bez prawa do zasiłku z powodu długotrwałej choroby, jest niezdolny do pracy i nie uzyska żadnego dochodu, to w ramach zasady solidarności społecznej wszyscy podatnicy będą musieli pokryć koszty objęcia jej opieką społeczną

– tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz.

Zmiany w L4: Konfederacja Lewiatan czeka na szczegóły

O proponowanych zmianach w L4 rozmawiamy też z przedstawicielami Konfederacji Lewiatan, organizacji biznesowej reprezentującej interesy pracodawców. Robert Lisicki, który odpowiada za obszar międzynarodowego i krajowego prawa pracy oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, przekonuje, że Konfederacja już zaczęła dyskusję na temat legislacyjnych propozycji ze swoimi partnerami. 

Ale też trzeba uczciwie przyznać, że dzisiaj nie ma konkretnego projektu zmian legislacyjnych w tym zakresie na stole. Brakuje szczegółów i konkretów. Chcemy je jak najszybciej poznać

– mówi Bizblog.pl Robert Lisicki.

Oficjalne stanowisko Konfederacji Lewiatan na temat zwolnienia lekarskiego na nowych zasadach mamy poznać w tym tygodniu.

REKLAMA

Najnowsze w L4

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA