REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bańka na bitcoinie trzeszczy w szwach – Amerykanie straszą nas kryptowalutowym pogromem

Co dalej z bitcoinem? Na giełdach obracających kryptowalutami puszczają niektórym nerwy, czego świadkami byliśmy w ostatni weekend. Dwucyfrowe spadki nie żarty wystraszyły inwestorów, zwłaszcza że pojawiły się plotki o korekcie, a nawet ostrym przewartościowaniu kryptowalut.

06.12.2021
14:14
koniec banki na bitcoinie
REKLAMA

Bitcoin w poniedziałek rano stracił na dalekowschodnich giełdach prawie 5 proc. W drugiej połowie dnia było nieco lepiej, ale kurs BTCUSD nadal wędrował 1,5-2 proc. pod kreską. Początek tygodnia nie dał więc wytchnienia największej kryptowalucie po tąpnięciu, do którego doszło pod koniec ubiegłego tygodnia.

REKLAMA
 class="wp-image-1625911"

Po ciężkim weekendzie, podczas którego spadki BTCUSD sięgały niemal 20 proc., pojawia się coraz więcej pytań, jak notowania kryptowalut będą się zachowywały w najbliższym czasie.

Do końca roku kryptowalutom będzie ciężko

W opinii analityków powrót do pozycji z początku października, a więc sprzed rajdu, który 10 listopada wyniósł BTCUSD do najwyższego poziomu w historii – 69 tys. dolarów, może być efektem odwrotu inwestorów od najbardziej ryzykownych aktywów.

 class="wp-image-1625908"

Spodziewamy się, że do końca roku będzie ciężko, bitcoin nie ma siły, którą zwykle widzieliśmy ostatnio po każdym z podobnych spadkowych dni – twierdzi Matt Dibb, zarządzający z singapurskiego Stackfunds.

Reuters zwraca uwagę, że wartość kontraktów terminowych na wszystkich giełdach po ostatnich spadkach wyniosła 16,5 mld dolarów, tymczasem w miniony czwartek było to 23,5 mld dolarów i aż 27 mld dolarów 10 listopada.

Na dodatek w weekendy – jak zauważa Joseph Edwards, szef działu badań w londyńskim Enigma Securities – prawie nie ma płynności, co powoduje, że rynki kryptowalut są bardziej podatne na wstrząsy. Brak kryptowalut dostępnych na rynku w sobotę i niedzielę to z kolei efekt tego, że wielu inwestorów przeniosło swoje bitcoiny z giełd do cyfrowych portfeli offline.

Amerykański tapering doprowadzi do pęknięcia bańki na bitcoinie

Odchodzenie od ryzykownych aktywów, nie tylko kryptograficznych, jest tłumaczone z kolei rychłym zaostrzeniem polityki przez Fed i przekonaniem, że amerykański bank centralny w końcu ograniczy skup aktywów.

REKLAMA

Louis Navellier, szef i założyciel Navellier & Associates, przekonuje wręcz, że gdyby Rezerwa Federalna w końcu zdobyła się na taki ruch, dojdzie do pęknięcia bańki na kryptowalutach.

Tapering może doprowadzić do korekty na ryzykownych aktywach, w tym na bitcoinie. Im bardziej Fed ograniczy skup, tym większą zmienność zobaczymy na akcjach, obligacjach i bitcoinie – uważa Navellier.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA