REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Księgowość to nie bajka. A to miała być nudna, biurowa praca

Zmęczenie, stres i nadgodziny to typowy dzień z życia księgowej bądź księgowego w Polsce. Choć ten zawód często w wyobrażeniach jawi się jako nudne wpisywanie liczb do tabelek, to w rzeczywistości wcale tak nie wygląda. Zwłaszcza w ostatnich latach księgowi w Polsce muszą stale się dokształcać, inaczej nie nadążą za zmieniającymi się przepisami i regulacjami.

21.11.2022
20:07
Księgowość to nie bajka. A to miała być nudna, biurowa praca
REKLAMA

Co najbardziej frustruje księgowych w Polsce? Z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Księgowych firmy inFakt wynika, że przyczyn jest kilka:

REKLAMA
  • 96 proc. wskazuje, że wyzwaniem w codziennej praktyce są nieustanne zmiany przepisów i obszerność wprowadzanych regulacji,
  • 94 proc. najczęściej zmaga się z takimi problemami, jak niejasność i nieścisłość implementowanych przepisów,
  • 93 proc. ma problem z klientami, którzy przekazują dokumenty na ostatnią chwilę,
  • 89 proc. narzeka na wymagania klientów dotyczące tłumaczenia zmian przepisów i obsługi kadrowej.

Ciągłe zmiany w przepisach odbierają motywację księgowym do pracy

Jak przypomina inFakt, w ciągu ostatniego roku przepisy podatkowe w związku z Polskim Ładem zmieniały się w rekordowym tempie. Z tego powodu ponad połowa księgowych w Polsce (52 proc.) odczuwała zmęczenie, a 49 proc. towarzyszył stres.

Zmotywowanych do pracy było mniej niż 40 proc. księgowych. Tylko co piąta osoba czuła się zrelaksowana, a co czwarta doceniona - czytamy w analizie badania.

Nadgodziny to w tym zawodzie norma

Nadgodziny wyrabia często blisko 80 proc. księgowych w Polsce, bo - jak tłumaczą - nie są w stanie wykonać całej pracy w ustalonym wymiarze czasu. Niestety na tym się nie kończy, bo aż 91 proc. badanych myśli o swoich obowiązkach poza wyznaczonymi godzinami pracy. Jednocześnie 75 proc. księgowych twierdzi, że udaje się im utrzymać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

I jak pokazuje badanie - im dłuższy staż w zawodzie, tym nadgodzin jest więcej, gdyż rośnie liczba obowiązków księgowych oraz czas potrzebny na ich wypełnienie.

Księgowe i księgowi pracujący w zawodzie od 15 do 20 lat najczęściej zostają w pracy po godzinach (89 proc.). Niewiele rzadziej (83 proc.) robią to osoby o stażu pracy przekraczającym dwie dekady. Najrzadziej ponad normę pracują osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową (40 proc.) - czytamy w wynikach badania.

Stały rozwój jest wpisany w DNA tego zawodu

Księgowość należy zdecydowanie do tych zawodów, w których stale trzeba się dokształcać, poszerzać swoją wiedzę zawodową, jeśli chodzi o częste zmiany prawa, ale również rozwój nowych technologii wymusza nieustanne podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności korzystania z wprowadzanych rozwiązań cyfrowych, np. systemu e-faktur czy rejestracji działalności online.

Blisko 60 proc. księgowych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat kluczowe w ich pracy będą umiejętności twarde z zakresu podatków. 52 proc. wskazuje na kompetencje informatyczne i technologiczne. Z kolei kompetencje kadrowe i płacowe będą najważniejsze w nadchodzących pięciu latach zdaniem 46 proc. księgowych - wynika z badania.

REKLAMA

Duża odpowiedzialność oraz praca pod presją czasu sprawiają, że wielu księgowych wskazuje w badaniu, iż w najbliższych latach kluczową kompetencją miękką w ich zawodzie będzie umiejętność rozwiązywania problemów. Pokazuje na ten czynnik zdecydowana większość (56 proc.) badanych, nieco mniej, bo 55 proc. ankietowanych wskazuje na wytrwałość i odporność na stres.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA