REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Świat księgowych w Polskim Ładzie stanął na głowie. Mają już dość, pragną tylko prostszych przepisów

Po wejściu w życie Polskiego Ładu księgowi mają więcej pracy, a w dodatku są z niej mniej zadowoleni. Życzyliby sobie rzadszych zmian w prawie podatkowym i więcej czasu dla bliskich – wynika z badania, które firma inFakt przeprowadziła z okazji Dnia Księgowego przypadającego 9 czerwca. 

09.06.2022
6:06
Świat księgowych w Polskim Ładzie stanął na głowie. Mają już dość, pragną tylko prostszych przepisów
REKLAMA

W ubiegłym roku prawo podatkowe w Polsce zmieniało się średnio co dwa tygodnie. Obecnie przez parlament przetacza się proces nowelizowania Polskiego Ładu.

REKLAMA

Projekt ten jest tak skomplikowany, że budził zastrzeżenia nawet wśród pracowników Urzędów Skarbowych, którzy zgłaszali problemy z interpretacją wprowadzanych przepisów.

W tej sytuacji dla wielu przedsiębiorców księgowy stał się kimś więcej niż tylko osobą rozliczającą koszty prowadzenia działalności i wyliczającą podatek. Do niedawna księgowy sprawdzał dokumenty przekazane przez klienta i informował go wysokości zobowiązań podatkowych.

Myślę, że obecnie dla przedsiębiorcy księgowy to osoba darzona szczególnym zaufaniem, która pełni rolę doradcy, powiernika, a nawet nauczyciela

– mówi Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt.

Polski Ład to więcej pracy, która nie daje satysfakcji

Poziom skomplikowania przepisów Polskiego Ładu spowodował, że księgowi od 1 stycznia mają więcej pracy – wskazało tak 97 proc. ankietowanych przez inFakt specjalistów.

W dodatku jest to praca, która nie przynosi im satysfakcji. Aż 77 proc. badanych przyznało, że odczuwa spadek zadowolenia z wykonywanych obowiązków.

Ankietowani wskazali również, że przez brak czasu musieli odmówić podjęcia się obsługi nowego klienta. Taka sytuacja spotkała 67 proc. z nich. A zapytań od przedsiębiorców jest wciąż sporo.

Nowi klienci często są gotowi zapłacić za usługi księgowe więcej niż wcześniej  tylko po to, by mieć poczucie, że są w profesjonalnych rękach. Mam klientów, którzy zmienili księgowego w tym roku, bo jak podkreślali, chcą mieć pewność co do rozliczeń swoich podatków, składek ZUS itd.

– opowiada księgowy w firmie inFakt Adam Pietrzak.
Brak opisu.
Brak opisu.

Ilość pracy przekłada się na wzrost cen za obsługę – 83 proc. księgowych potwierdziło, że w związku z Polskim Ładem było zmuszonych podnieść stawki. Nowe przepisy spowodowały też konieczność dokształcania się. Aż 98 proc. badanych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy brało udział w szkoleniach i kursach dotyczących przepisów Polskiego Ładu.

Klienci doceniają i nadal ufają

Adam Pietrzak wskazuje też na inny efekt Polskiego Ładu: klienci mają zdecydowanie więcej pytań do księgowych i bardziej doceniają ich pracę. Potwierdzają to wyniki badania - 73 proc. respondentów odpowiedziało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy poczuło się docenionych przez klientów.

Ponadto, pomimo chaosu w zmianach podatkowych, poziom zaufania na linii przedsiębiorcy-księgowi nie spada.

W tym duecie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące prowadzenia działalności, a to buduje lepsze relacje

– uważa Joanna Grochala.

Czego księgowi sobie życzą?

Badani przez inFakt specjaliści chcieliby przede wszystkim większej stabilizacji przepisów podatkowych – wskazało tak aż 84 proc. spośród nich. W odniesieniu do życia zawodowego życzą sobie też uproszczenia przepisów dotyczących PIT i CIT (48 proc.), ZUS (46 proc.) i VAT (45 proc.), a także częstszych wyrazów docenienia ze strony klientów (30 proc.).

A prywatnie? Księgowi wskazali, że potrzebują przede wszystkim więcej wolnego czasu. Najchętniej spędziliby go w gronie swoich bliskich (54 proc.) oraz poświęcili na realizację hobby (27 proc.). Z kolei 35 proc. badanych odpowiedziało, że potrzebuje urlopu – i to dłuższego niż zazwyczaj.

Chciałbym, żeby klienci rozumieli, że gramy z nimi w jednej drużynie, że księgowy to nie osoba, która utrudnia im życie, bo przykładowo nie chce uznać zakupu okularów korekcyjnych jako kosztu uzyskania przychodu. I chciałbym poznać wreszcie mitycznego "księgowego kolegi", który tak prowadzi księgowość, że kolega nie płaci podatków

– śmieje się Adam Pietrzak.
REKLAMA

Metodologia badania

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w dniach 3-6 czerwca 2022 roku wśród 180 księgowych współpracujących z firmą inFakt.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA