REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Nowa wpadka twórców Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy podwójnie odliczą składkę zdrowotną

Gorączkowe poprawianie napisanego na kolanie Polskiego Ładu musiało przynieść skutki uboczne. Już 1 lipca wchodzi cały pakiet zmian w obowiązujących od stycznia przepisach podatkowych i jedną z nich jest podwójne odliczenie składki zdrowotnej przez część przedsiębiorców, którzy postawili na podatek liniowy. To oczywisty błąd, ale trudny do skorygowania, bo nie można w ciągu roku podatkowego wprowadzać zmian, które są niekorzystne dla podatników.

08.06.2022
14:08
Składka zdrowotna. Rząd niechcący dał wartościowy prezent przedsiębiorcom
REKLAMA

Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie się według 19-procentowego podatku liniowego, będą mogli podwójnie odliczyć składkę zdrowotną. W sumie będzie to aż 17 400 zł.

REKLAMA

O sprawie pisze środowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Błąd w uchwalonych w połowie maja przez Sejm poprawkach do systemu podatkowego Polskiego Ładu polega na tym, że przedsiębiorca na liniowym najpierw zaliczy 8700 zł zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu, a potem tyle samo odliczy od dochodu. Pełne podwójne odliczenie będzie możliwe od przychodów rzędu 370 tys. rocznie.

undefined

Taki oczywisty błąd zauważyli cytowani przez gazetę eksperci podatkowi. Możliwość podwójnego odliczania składki zdrowotnej od 1 lipca potwierdza Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, radca prawny i profesor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, a także Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy i partner zarządzający w warszawskiej kancelarii LTCA.

Poprawianie Polskiego Ładu

Choć zmiany w systemie podatkowym mają wejść już za trzy tygodnie, znowu wszystko dzieje się na ostatnią chwilę i podatnicy i księgowi do końca nie będą wiedzieli, jaki będzie ostateczny kształt przepisów. W środę ustawa poprawiająca Polski Ład trafiła pod obrady Senatu, który chce wprowadzić kilka korzystnych dla obywateli zmian.

Wśród zgłoszonych poprawek jest przywrócenie możliwości pełnego rozliczania się osób samotnie wychowujących dzieci, obliczanie podstawy składki zdrowotnej z uwzględnieniem strat z lat ubiegłych i ulgi na złe długi czy możliwość wyboru sposobu rozliczania PIT dla każdego podatnika rozliczającego się wg skali podatkowej. Senat chciałby też zwiększyć wysokości odpisów na rzecz organizacji pożytku publicznego do 1,5 proc.

Jeśli zmiany podatkowe, to najwyżej neutralne

Problem polega na tym, że jeśli Senat nie zgłosi i nie przegłosuje poprawki polegającej na likwidacji błędu umożliwiającego podwójne odliczenie składki zdrowotnej, na pewno nie będzie mógł tego zrobić Sejm. Zasady procesu legislacyjnego na tym etapie dają izbie niższej parlamentu jedynie możliwość odniesienia się do poprawek wprowadzonych przez izbę wyższą.

REKLAMA

Jeśli zatem do 1 lipca nie uda się przepchnąć przez całą maszynkę legislacyjną kolejnej ustawy – tym razem poprawiającej wadliwą korektę Polskiego Ładu – wybitnie korzystne dla liniowców wejdą w życie i już nie będzie można im tego przywileju odebrać. Prawo nie pozwala na wprowadzanie negatywnych zmian dla podatników w czasie roku podatkowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA