REKLAMA

Kredyt dla małych firm. Jaki wybrać, na co uważać

Kredyt i pożyczka to popularne formy finansowania działalności gospodarczej. Banki chętnie pożyczają pieniądze małych firmom, jednak ich oferty nie zawsze są korzystne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy i jak przygotować firmę do wnioskowania o środki.

Kredyt dla małych firm. Jaki wybrać, na co uważać
REKLAMA

Rodzaje kredytów biznesowych

Kredyt biznesowy nie jest kategorią jednolitą. Finansowanie otrzymujemy na konkretny cel i pod tym kątem wyróżniamy:

REKLAMA
  • dofinansowanie bieżącej działalności – dzięki uzyskanym środkom zrealizujesz cele związane z funkcjonowaniem firmy. Pieniądze możesz przeznaczyć m.in. na zakup materiałów czy środków trwałych,
  • utrzymanie płynności finansowej – tego typu kredyt uratuje cię, jeśli w firmie występują zatory płatnicze. Najczęściej ma on charakter odnawialny i może służyć finansowaniu dowolnych celów i bieżących zobowiązań,
  • wsparcie innowacyjnych rozwiązań i inwestycji – pozyskane środki służą realizacji celów inwestycyjnych i wdrażaniu nowych technologii,
  • założenie działalności gospodarczej – jest to tak zwany kredyt na start, który otrzymujesz, aby rozkręcić biznes.

Wybierając rodzaj finansowania, mimowolnie zastanawiasz się nad celem kredytu. Banki najczęściej wymagają, aby go określić. Nie jest to konieczne jedynie przy kredytach odnawialnych, udzielanych w formie karty kredytowej.

Jak wybrać kredyt dla małej firmy?

Kredyt dla małych firm oferuje niemal każdy bank. Niektóre oferty wzbogacone są hasłami marketingowymi, jednak to nie one są najważniejsze. Wybierając najlepszą dla siebie propozycję, skup się na szczegółach. Najważniejsze czynniki to:

  • okres kredytowania – czas, w którym będziesz spłacać zobowiązanie,
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania – określa całkowity koszt kredytu,
  • wartość miesięcznej raty – zastanów się, ile możesz przeznaczyć na spłatę kredytu z bieżących dochodów,
  • limit pieniężny – kredyty dla małych firm mogą być obwarowane limitem który wskazuje maksymalną kwotę pożyczoną przez bank,
  • cel kredytu – w zależności od niego bank może wymagać dostarczenia dodatkowych dokumentów,
  • waluta – wybierając kredyt w PLN ograniczasz ryzyko walutowe, jednak waluta obca może być korzystna, jeśli prowadzisz kontakty handlowe z zagranicą,
  • dodatkowe koszty – najczęściej w tej kategorii mieszczą się prowizje bankowe i ubezpieczenie kredytu.

Na co uważać, zaciągając kredyt na małą firmę?

Zanim podpiszesz umowę z bankiem, dokładnie przeczytaj warunki kredytowania. Dokumenty bankowe często napisane są niezrozumiałym językiem, dlatego w razie potrzeby udaj się do doradcy kredytowego.

Przy wyborze oferty kieruj się nie tylko obecnymi, ale też przyszłymi potrzebami firmy oraz prognozowanymi przychodami. Pamiętaj, że kredyt daje szansę na rozwój, ale jednocześnie wymaga terminowej spłaty. Jeśli planujesz sfinansować nim większe przedsięwzięcie biznesowe, sporządź biznesplan i przeanalizuj wszelkie możliwości i ewentualne zagrożenia.

Więcej o małych firmach czytaj na Bizblog.pl:

Jak przygotować firmę do wnioskowania o kredyt?

Wybór oferty kredytu to dopiero połowa drogi, jaką trzeba przejść, aby pozyskać finansowanie. Jako przedsiębiorca będziesz musiał skompletować i przedstawić następujące dokumenty:

  • zaświadczenie z CEiDG,
  • deklaracja PIT za ostatni rok podatkowy,
  • dane finansowe za pełny rok obrotowy,
  • potwierdzenie terminowego opłacania zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego i ZUS.

Bank może dodatkowo żądać innego rodzaju dokumentacji, w zależności od celu kredytu. Na przykład, jeśli planujesz kupić nieruchomość, będziesz musiał przedstawić dokumenty, takie jak odpis księgi wieczystej czy przedwstępną umowę zakupu.

REKLAMA

Bank udzieli firmie kredytu tylko w przypadku, gdy posiada zdolność kredytową. Oblicza się ją inaczej niż w przypadku osób fizycznych, ale wspólnym mianownikiem jest zdolność do regulowania zobowiązań. Dlatego z zaciągnięciem kredytu najlepiej poczekać do momentu, w którym sytuacja finansowa twojej firmy będzie stabilna. Pamiętaj, że zdolność kredytowa ulega obniżeniu, jeśli korzystasz także z innych źródeł finansowania obcego.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T22:19:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T03:50:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:20:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T13:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T09:53:27+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T04:56:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T22:05:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T20:00:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T08:55:00+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA