REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Firmy boją się wysokich kosztów. Czy to uzasadnione obawy?

Firmy sektora MŚP deklarują, że nowy rok rozpoczynają pełni obaw związanych ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Z badania Kaczmarski Group: 2024 r. z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wynika, że aż 96 proc. z nich wskazuje, że największe bolączki to wzrost cen energii, surowców, materiałów oraz wzrost kosztów pracy. Eksperci doradzają, jak poradzić sobie w ciężkim okresie i jakie kroki podjąć w drodze do stabilizacji.

13.01.2024
10:35
Firmy boją się wysokich kosztów. Czy to uzasadnione obawy?
REKLAMA

Kaczmarski Group przedstawił badanie, według którego przedstawiciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zgodnie przyznają, że 2024 r. nie będzie sielanką. Choć obaw jest wiele, to na pierwszy plan wybijają się te związane z kosztami prowadzenia działalności. Wyższych cen energii, surowców i materiałów boi się 54 proc. przedsiębiorstw, a 52 proc. niepokoi się rosnącymi kosztami pracy.

REKLAMA
 class="wp-image-2318056"

Pierwszy czynnik budzi lęk szczególnie w najmniejszych firmach. Wśród mikrofirm, zatrudniających do 9 pracowników, wysokich wydatków na funkcjonowanie obawia się ponad 57 proc. podmiotów. Jako szczególne obciążenie postrzega je przede wszystkim budownictwo (59 proc.), produkcja oraz usługi (57 proc. w obu przypadkach). Obawa o rosnące koszty pracy jest bardziej wyrównana między branżami, przy czym jednak największe zaniepokojenie odczuwa budownictwo (61 proc.).

Ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki, dlatego firmy spodziewają się, że w 2024 r. też nie będzie im lekko. Jedynie 4 proc. z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące. Szczególne zaniepokojenie odczuwa budownictwo, a więc sektor, który faktycznie ma za sobą trudne doświadczenia. Jak wynika z raportu Contract Advisory Services, w ciągu ostatnich 8 lat koszty w tym sektorze wzrosły ogółem aż o 82 proc. Same koszty pracy urosły o 93 proc., a ceny materiałów przeciętnie o 88 proc. – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Jak wskazują analizy Kaczmarski Group, w 2024 r., oprócz rosnących wydatków na prowadzenie działalności, branża budowlana obawia się także spadku liczby klientów, sprzedaży i zysków. Takich kłopotów spodziewa się 44 proc. jej przedstawicieli, a więc najwięcej spośród wszystkich sektorów. Już teraz, według danych KRD, w budownictwie długi sięgają 1,5 mld zł, a w ciągu ostatniego roku wzrosły o 13 proc.

Czego obawiają się przedsiębiorcy?

Eksperci zauważają, że inflacja i związane z nią wyższe wydatki, a także wzrost płacy minimalnej i tym samym kosztów pracy, to nie jedyne zmartwienia MŚP w 2024 r. Trzecie miejsce na liście obaw firm zajmuje spadek liczby klientów, wartości sprzedaży oraz zysków, na co wskazuje 38 proc. badanych podmiotów. Oprócz budownictwa wysoki niepokój w tym obszarze odczuwają handel i usługi. Zadeklarowało go 39 proc. przedstawicieli tych sektorów. Obawy dotyczą również w większym stopniu mikrofirm (44 proc. wskazań).

Dodatkowo według nich 3 na 10 przedstawicieli MŚP boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy. Listę najbardziej powszechnych czynników, z którymi będą się mierzyć małe i średnie przedsiębiorstwa w 2024 r., zamyka wzrost niewypłacalności firm i zatorów płatniczych. Takich problemów boi się 1/4 wszystkich respondentów, ale w tym aż 50 proc. przedstawicieli budownictwa.

Warto zauważyć, że obawa dotycząca utrudnionego finansowania zewnętrznego, takiego jak kredyty czy leasingi, dotyczy 15 proc. firm. Podobny odsetek obawia się nawiązania współpracy z dłużnikiem i utraty płynności finansowej. Wśród 12 proc. firm z sektora MŚP występuje lęk przed wzrostem nieetycznych zachowań na rynku. To rzadziej wymieniane zmartwienia, ale tak samo ważne dla funkcjonowania firmy, jak wzrost kosztów. Warto pamiętać, że problemy z dłużnikami i zatory płatnicze są realnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa – komentuje Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

I dodaje, że bez zapłaty od kontrahenta firma traci swoje źródło utrzymania. Nie będzie miała z czego pokryć nie tylko podwyżek dla pracowników, ale i bieżących kosztów działalności. Dlatego z punktu widzenia biznesu w 2024 r. najistotniejsze wciąż pozostaje zabezpieczanie się przed nieuczciwymi partnerami.

 class="wp-image-2318032"

Więcej wiadomości o przedsiębiorcach można przeczytać poniżej:

Firmy stawiają na monitorowanie należności i weryfikację partnera biznesowego

Dokonane analizy pokazują, że część firm z sektora MŚP zdecyduje się w 2024 r. podjąć działania zapobiegające skutkom inflacji, zatorom płatniczym i innym negatywnym zjawiskom finansowym. Wśród nich 3 na 10 przedsiębiorców postawi na monitorowanie należności oraz weryfikację partnera biznesowego przed nawiązaniem współpracy.

Pierwszy element wdrożą przede wszystkim firmy małe zatrudniające od 10 do 49 pracowników, a także sektory budownictwa i produkcji. Drugi głównie średnie firmy, z ponad 50 pracownikami, oraz znów budownictwo i produkcja. Oprócz tego, by uchronić się przed problemami, spośród wszystkich badanych podmiotów 1/4 zdecyduje się na leasing, 23 proc. będzie monitorować sytuację finansową klienta podczas współpracy, a 22 proc. pobierze przedpłatę od kontrahenta. Windykację należności ma w planach 19 proc., a 18 proc. zamierza kupować na raty.

To dobrze, że firmy podejmują działania, które mają chronić ich finanse w 2024 r. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak wyniki badania pokazują, że liczba podmiotów decydujących się wyprzedzać możliwe problemy jest wciąż zbyt mała i może się okazać, że wielu przedstawicieli sektora MŚP w tym roku będzie zmuszonych niwelować skutki braku profilaktyki. Zakupy na raty są jedną z opcji, która może zastąpić drogie kredyty i leasingi, nie ograniczając rozwoju firm. Zaś faktoring, po który zamierza sięgnąć 13 proc. przedsiębiorstw, to obecnie jedno z najskuteczniejszych na rynku rozwiązań wspierających płynność finansową – wyjaśnia Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.

REKLAMA
 class="wp-image-2318035"

Ogólnopolskie badanie: 2024 r. z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw zostało przeprowadzone w grudniu 2023 r. na grupie 620 firm z sektora MŚP przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Group.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA