REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rząd chce się zlitować nad przedsiębiorcami. Ma być mniej obciążeń i biurokratycznej mitręgi

Wakacje od składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku to tylko jeden sposobów na ulżenie przedsiębiorcom, jaki zamierza wprowadzić w życie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Znacznie większy ciężar gatunkowy dla przedsiębiorców ma obietnica ograniczenia liczby kontroli – zwłaszcza skarbowych, ale w planach są też takie ułatwienia jak uproszczenia w sukcesji firmy po śmierci jej właściciela, wprowadzenie rejestracji spółki cywilnej przez internet, czy pełna cyfryzacja umów leasingu.

12.01.2024
6:38
Rząd chce się zlitować nad przedsiębiorcami. Ma być mniej obciążeń
REKLAMA

Rząd chce wprowadzić wakacje od składek dla mikroprzedsiębiorców. Początkowo planowano wprowadzić możliwość niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez aż trzy miesiące w roku, ale na razie stanęło na jednym miesiącu. Na posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się debata na temat kierunku prac w tym zakresie i na razie propozycje wyglądają następująco:

REKLAMA
  • Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Rozwiązanie to będzie dotyczyć mikroprzedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych.
  • Podczas korzystania z ulgi przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury.
  • W miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za niego ZUS.

Deregulacja przepisów

Projekt ustawy wprowadzający urlop dla przedsiębiorców ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca marca i ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. W toku prac nad projektem ustawy, a następnie w czasie procesu legislacyjnego mogą nastąpić istotne zmiany proponowanych przepisów.

Urlop od ZUS-u wzbudził duże zainteresowanie i nie mniejsze kontrowersje, ale serwis Prawo.pl informuje, że rząd planuje cały pakiet różnorodnych działań, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Z pewnością niezwykle atrakcyjnie dla wielu osób prowadzących firmę wygląda zapowiedź zmniejszenie intensywności kontroli ze strony różnych urzędów, w tym skarbowego.

Rząd planuje też wprowadzenie większej stabilności i przewidywalności przepisów dotyczących przedsiębiorców, co zresztą obiecują kolejne rządy, ale niewiele z tego wynika. Praktyką stanowienia prawa ma stać się zasada, że jeśli wprowadza się nowy obowiązek nakładany na przedsiębiorców, jednocześnie musi zniknąć inny.

Więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej przeczytacie w tych tekstach:

Umowa leasingowa mailem

REKLAMA

Kolejna zmiana ma być ułatwieniem głównie dla firm leasingowych, ale pośrednio skorzystać z niej mają wszyscy przedsiębiorcy podpisujący umowy leasingowe. Nowością ma być wprowadzenie elektronicznych umów leasingowych, ponieważ obecnie jest wymóg, że muszą mieć formę papierową. Ta zmiana umożliwi między innymi zawieranie umowy za pośrednictwem maila.

Z innych pomysłów, które mogą, choć nie muszą, znaleźć się w pakiecie deregulacyjnym, warto wymienić możliwość zakładania działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18. roku życia, rejestrowanie spółek cywilnych przez internet, a także dalsze ułatwienia w sukcesji firmy po śmierci jego właściciela.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA