REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki /

Pracujesz przed ekranem? Pracodawca musi zapewnić nawet podnóżek

Wielu pracodawców może nie mieć świadomości, że już ponad miesiąc temu weszły w życie nowe przepisy BHP dotyczące stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do postępu technologicznego oraz zmian zachodzących na rynku pracy, czyli powszechności pracy zdalnej. Dla pracodawców oznacza to konkretne obowiązki, które muszą znać.

23.12.2023
19:08
Pracujesz przed ekranem? Pracodawca musi zapewnić podnóżek
REKLAMA

Nowe wytyczne BHP przewidują minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe. Chodzi o to, by praca przy komputerze nie obciążała układu mięśniowo-szkieletowego oraz wzroku pracownika. Ma to zmniejszać ryzyko wystąpienia różnych chorób, ale także polepszenie komfortu jego pracy. 

REKLAMA

W nowych przepisach „stanowisko pracy wyposażone w monitory ekranowe” to przestrzeń pracy zawierającą nie tylko sprzęt komputerowy typu monitor ekranowy, klawiatura, myszka, drukarka, skaner itp. oraz oprogramowanie, ale także takie meble jak krzesło, stół czy podnóżek. Przepisy szczegółowo opisują wymogi, jakie muszą spełniać poszczególne elementy stanowiska pracy. Poniżej kilka przykładów przygotowanych przez firmę księgową inFakt.

Wyposażenie stanowiska pracy

Jeżeli pracownik co najmniej połowę swojego dobowego czasu pracy spędza przed laptopem, to jego stanowisko pracy powinno zostać wyposażone w dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę pod laptopa. Ważne, aby górna krawędź ekranu znajdowała się bezpośrednio na wysokości oczu pracownika. Dodatkowo powinien otrzymać mysz i klawiaturę.

Monitor będący wyposażeniem danego stanowiska pracy powinien spełniać obowiązujące normy – musi mieć funkcję regulowania pochylenia czy wysokości. Ważne, aby górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości oczu pracownika, co nie będzie powodowało niewygodnych ruchów głowy i szyi. Obraz na ekranie powinien być wyraźny i czytelny, z możliwością ewentualnej zmiany jego koloru i kontrastu.

Więcej o przepisach dotyczących pracy przeczytacie tutaj:

Każde stanowisko pracy przy komputerze powinno zostać wyposażone w stabilny fotel biurowy, który ma co najmniej pięć kółek jezdnych, ma wyprofilowane siedzisko i oparcie, jest wyposażony w ruchome podłokietniki oraz ma siedzisko z możliwością obrotu o 360 stopni. Na życzenie pracownika, stanowisko pracy należy wyposażyć dodatkowo w podnóżek, który ma za zadanie umożliwić utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej. Nie można tego odmówić pracownikowi. 

Warto zaznaczyć, że zmiany wprowadzone w ramach rozporządzenia z 17 listopada 2023 r. dotyczą tylko tych stanowisk pracy wyposażonych w ekrany monitorowe, które pracownik użytkuje przez co najmniej połowę dobowego czasu pracy. Pracodawca wprowadzone wytyczne zastosuje więc wtedy, gdy jego pracownik spędza przed komputerem minimum cztery godziny dziennie. 

Soczewki kontaktowe

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę, że nowelizacja przepisów dotyczy również udziału pracodawcy w finansowaniu okularów korekcyjnych pracownika i zakłada rozszerzenie o możliwość dofinansowania także zakupu szkieł kontaktowych. Warunek? Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, pracuje przed ekranem komputera przez co najmniej cztery godziny dziennie i dotyczy to też tabletów i smartfonów, a także ma zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Dla stanowisk pracy, które powstały przed wejściem w życie wskazanego rozporządzenia, czyli przed 17 listopada 2023 r., pracodawcy mają sześć miesięcy na przystosowanie ich do nowych wymogów. Dla stanowisk pracy, które utworzono po 17 listopada 2023 r., nie obowiązują żadne okresy przejściowe, co oznacza, że dane stanowisko od początku powinno być zorganizowane z uwzględnieniem nowych przepisów BHP – tłumaczy Paulina Włodarczyk, księgowa w firmie inFakt.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA