REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nie musisz zakładać firmy, jeśli masz nieduże przychody. Limity na 2024 rok w górę

Limity przychodu dla działalności nierejestrowanej zostaną podwyższone w 2024 rok dwukrotnie. Obowiązujące w Polsce przepisy mówią, że nie trzeba rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga się z niej przychody niższe niż 75 proc. płacy minimalnej. Płaca minimalna od 1 stycznia poszła mocno do góry, a w lipcu będzie kolejna podwyżka.

04.01.2024
7:13
Nie musisz zakładać firmy, jeśli masz nieduże przychody. Limity na 2024 rok w górę
REKLAMA

Potężny wzrost płacy minimalnej to dla wielu przedsiębiorców poważne wyzwanie, z którym będą musieli się zmierzyć w nowym roku. Płaca minimalna od stycznia do czerwca wyniesie 4242 zł brutto, czyli aż o 752 zł więcej niż w zeszłym roku w tym samym okresie. Jednak od lipca będzie to już 4300 zł, czyli o 700 zł więcej niż rok wcześniej. W stosunku do 2022 roku jest to podwyżka aż o 1290 zł.

REKLAMA

Działalność nierejestrowana w 2024 roku

To bardzo ważne informacje nie tylko dla pracowników i pracodawców, ale także dla osób prowadzących drobny biznes. Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 75 proc. płacy minimalnej. W praktyce oznacza to, że przez pierwsze półrocze miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej nie może być większy niż 3181,15 zł, a w drugim półroczu nie może przekroczyć miesięcznie 3225 zł. 

W przyszłym roku będzie można zarobić nawet 38,4 tys. bez rejestrowania działalności. Trzeba jednak pamiętać o limitach miesięcznych, które mogą być barierą dla prowadzenia takiego biznesu – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej przeczytacie w tych tekstach:

Ekspert wskazuje, że działalność nierejestrowana jest korzystna dla podatnika, ponieważ cechuje się minimalną ilością formalności oraz brakiem konieczności opłacania składek ZUS. Podlega ona opodatkowaniu i rozliczeniu w zeznaniu rocznym według skali podatkowej, a w przypadku, gdy podatnik osiąga dochód tylko z działalności nierejestrowanej, to w 2023 r. nie zapłaciłby podatku, ponieważ kwota wolna wynosi obecnie 30 tys. zł.

Roczna kwota przychodu

REKLAMA

Piotr Juszczyk zwraca uwagę, że w Sejmie jest przygotowywany projekt zmiany limitu przychodu na roczny limit wynoszący dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Zmiana ta ma na celu wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej, kwoty przychodu, do której wysokości możliwe jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej.

Taka zmiana byłaby korzystna dla podatników. Wyobraźmy sobie osobę, która wytwarza wyroby w długim czasie, a następnie w krótkim czasie je sprzedaje. W konsekwencji może okazać się, że przy dzisiejszych przepisach przekroczy limit miesięczny. Jednak, gdyby limit był liczony rocznie, to nie zostałby przekroczony. Z pewnością taka zmiana przyczyniłaby się do zwiększania aktywności wielu osób podejmujących drobną działalność zarobkową – stwierdza Piotr Juszczyk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA