REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polacy w reakcji na wojnę rzucili się nie tylko na paliwa. Zobaczcie, co wyszło w najnowszych danych GUS

Konsumpcja w lutym wstrzeliła się idealnie w oczekiwania rynku. Sprzedaż samochodów szoruje wciąż po dnie (który to już miesiąc?) za to wydatki na paliwa wystrzeliły w kosmos. Gigantyczny wzrost odnotowano w grupie pozostałe. Jak zobaczycie, co kryje się w tej grupie, nie będziecie zaskoczeni.

21.03.2022
11:36
Polacy w reakcji na wojnę rzucili się nie tylko na paliwa. Zobaczcie, co wyszło w najnowszych danych GUS
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w lutym 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 8,1 proc., a porównaniu ze styczniem 2022 r. wzrosła o 1,8 proc. Dane są zgodne z prognozami. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwani odpowiednio wzrostu o 8,1 i 2 proc.

REKLAMA

Sprzedaż detaliczną podbił run na stacje benzynowe i po złoto

Największy wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu
z lutym 2021 r. odnotowały podmioty z grup:

  • pozostałe o 31 proc.
  • paliwa stałe, ciekłe i gazowe o 22,1 proc.
  • farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny o 18,2 proc.

W pierwszym przypadku chodzi między innymi o sprzedaż biżuterii.

Podejrzewamy, że wzrost sprzedaży w tej grupie to efekt zakupów biżuterii oraz złota w sklepach jubilerskich - wojna zachęciła konsumentów do zakupów tych towarów z uwagi na ryzyko inflacji – wyjaśnia w rozmowie Bizblog.pl Marcin Klucznik.

Jak dodaje, część wzrostu w grupie pozostałe może wynikać również z zakupu innych produktów luksusowych np. drogich zegarków )tutaj motywy mogą być podobne jak przy złocie).

Prawdopodobnie wzrosła też sprzedaż w sklepach ze specjalistycznym sprzętem – większe obroty mogły wystąpić np. w sklepach z militariami. Kategoria nie ma nic wspólnego ze sprzedażą w supermarketach – wskazuje ekspert PIE.

Dodatkowo jak zauważa ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzmożone tankowanie samochodów przez Polaków w ostatnim tygodniu lutego, podbiło sprzedaż o 3 p.p.

Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami – aż o 20 proc. Przyczyny wciąż są te same, co w pandemii, problemy z elektroniką i wywołane z tym przestoje w produkcji, które mocno ograniczyły podaż.

Sprzedaż detaliczna. Polacy mniej kupili w internecie

W porównaniu ze styczniem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 8,9 proc. Udział tej sprzedaży zmniejszył się z 11,1 proc. w styczniu br. do 10,0 proc. w lutym br.

 class="wp-image-1744699"
Źródło: GUS

Spadek wykazały przedsiębiorstwa handlujące następującymi grupami towarów:

  • meble, rtv, agd z 20,5 proc. przed miesiącem do 19,0 proc.,
  • tekstylia, odzież, obuwie z 28,8 proc. do 28,6 proc.

Wzrost odnotowały podmioty z grupy „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” z 25,1 proc. do 25,4 proc.

 class="wp-image-1744702"

Konsumpcja hamuje, bo spada siła nabywcza

W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego osłabienie gospodarczej koniunktury spowolni sprzedaż.

W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dużego wzrostu sprzedaży towarów pierwszej potrzeby. Polska Straż Graniczna wskazuje, że od wybuchu wojny polską granicę przekroczyło ponad 2 mln uchodźców – ocenia Marcin Klucznik, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Jak wskazuje, przybycie do Polski milionów uchodźców z Ukrainy oznacza wzrost zapotrzebowania na żywność, środki higieny, odzież oraz meble. Jednak w kolejnych kwartałach tempo wzrostu konsumpcji będzie spowalniać.

Zdaniem Marcina Klucznika wpływ na to będą miały wolniejszy wzrost siły nabywczej oraz ogólne pogorszenie koniunktury.

REKLAMA

GUS wskazuje, że tempo wzrostu wynagrodzeń po skorygowaniu o inflację spadło od czerwca z 5,4 do 1,4 proc. Wojna w Ukrainie zmniejsza szanse na znaczące podwyżki, a dodatkowo inflacja będzie dalej rosnąć. W efekcie możemy doświadczyć spadku siły nabywczej wynagrodzeń – wylicza ekspert PIE.

I zaznacza, że znaczącym obciążeniem stają się rosnące raty kredytów hipotecznych, co oznacza, że Polacy będą ograniczać wydatki na droższe produkty, takie jak elektronika czy nowoczesne samochody.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA