Komornicy sądowi znowu będą mogli pracować do osiągnięcia 70. roku życia. Obowiązujące od pięciu lat przepisy wymuszające odwołanie komornika sądowego i asesora komorniczego z zajmowanego stanowiska po przekroczeniu 65. roku życia zostaną zmienione. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który przywraca zasady pracy komorników, które obowiązywały do 2019 roku.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych. Najważniejszą zmianą jest przywrócenie 70. roku życia jako granicy wieku, po której komornik lub asesor musi zostać odwołany. Po reformie, która weszła w życie w 2019 roku, tą granicą jest 65. rok życia.
Komornik sądowy popracuje do 70. roku życia
Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart tłumaczy, że decyzje o odwołaniu komorników i asesorów po 65. roku życia były często zaskarżane do sądów administracyjnych, a te orzekały, że te przepisy są niezgodne z prawem unijnym, ponieważ jest to „przejaw dyskryminacji bezpośredniej określonej grupy zawodowej”. To sprawiało, że decyzje ministra sprawiedliwości oraz prezesów sądów były uchylane.
Zasadna jest zmiana obecnych przepisów polegająca na przywróceniu rozwiązań prawnych funkcjonujących w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, które określały granicę wieku, której przekroczenie będzie oznaczało konieczność odwołania komornika sądowego lub asesora komorniczego z zajmowanego stanowiska, na poziomie 70. lat – wyjaśnia Ejchart.
Więcej o pracy komorników przeczytacie w tych tekstach:
Resort tłumaczy, że decyzje odwołujące komorników z zajmowanych stanowisk wydawane przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie przepisów ustawy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. stanowiły na przestrzeni ostatnich pięciu lat przedmiot kontroli judykacyjnej sądów administracyjnych. W wyniku tych postępowań decyzje Ministra Sprawiedliwości były uchylane przez sądy administracyjne pierwszej instancji, a skargi kasacyjne Ministra Sprawiedliwości od tych orzeczeń były oddalane.
Zbyt młodzi na emeryturę
Sądy administracyjne konsekwentnie wskazywały w uzasadnieniach wyroków, że stanowiąca podstawę decyzji administracyjnych wydawanych przez Ministra Sprawiedliwości regulacja zawarta ustawie pozostaje w sprzeczności z uregulowaniami unijnymi. Chodzi o przepis, który za nielegalne uznaje zwolnienie pracownika wyłącznie dlatego, że osiągnął określony wiek, w sytuacji, gdy wiek nie wpływa na zdolność do wykonywania pracy.
Nowelizacja ustawa ma także znieść maksymalny czas trwania asesury komorniczej, który obecnie wynosi sześć lat.