Kobiety w Polsce coraz częściej dzierżą w swoich rękach firmy i zajmują najwyższe stanowiska w organizacjach. Niedawno został nawet przekroczony pułap miliona firm, które prowadzą panie. To niesamowite, czego dokonały, bo w porównaniu z danymi KRS sprzed pięciu lat jest to skok o ponad 40 proc.
Polki to przedsiębiorcze bestie (niektóre badania wskazują nawet, że kobiety w Polsce są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych w całej Europie). I śmiało możemy, a nawet powinniśmy się tym chwalić, bo już 20 proc. biznesów w naszym kraju to te prowadzone właśnie przez panie.
A dokładne dane przedstawiają się w ten sposób: 957,5 tys. firm w naszym kraju należy w 100 proc. do kobiet, pozostałe 45,2 tys. jest kierowanych przez prezeski - wynika z najnowszej analizy KRS według numerów REGON, przeprowadzonej na koniec września przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet.
Kobiety w Polsce zarażają się przedsiębiorczością?
Niektórzy powiedzą, że milion to wciąż niewiele, bo raptem jeden na pięć biznesów w Polsce prowadzi kobieta. Natomiast warto odrobinę zerknąć w przeszłość, aby przekonać się, czego i w jak krótkim czasie dokonały Polki.
Jeśli przyjrzymy się wcześniejszym raportom, to okazuje się, że liczba prezesek wzrosła o 10,5 proc. r/r. Jeśli spojrzymy dwa lata wstecz, to mamy skok o 24 proc. A jeśli weźmiemy dane z analogicznego okresu za rok 2019 to mamy do czynienia z kolosalnym wzrostem o ponad 40 proc.
To trochę wygląda tak, jakby panie z roku na rok zarażały się przedsiębiorczością, ale również i odwagą do zajmowania kluczowych stanowisk w organizacjach. I wiecie co? To bardzo dobrze.
Prezeska? To brzmi dumnie
Największy odsetek polskich prezesek - nieco ponad 4 proc. - kieruje organizacjami członkowskimi, czyli różnego rodzaju zrzeszeniami, związkami, stowarzyszeniami itp. Niewiele mniej stoi na czele podmiotów zarządzających wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami oraz podmiotów doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Niecałe 3 proc. prowadzi działalności związane z rachunkowością i księgowością oraz doradztwem podatkowym. Niecałe 2 proc. prezesek działa w branży związanej z oprogramowaniem. W sumie ponad 2000 prezesek - czyli 4,5 proc. wszystkich - prowadzi firmy zarejestrowane w kategoriach związanych z realizacją projektów budowlanych i wznoszeniem budynków.
Do kobiet należy prawie 196 tys. zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw rolnych i hodowlanych, ponad 55,5 tys. zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz 30 tys. sklepów spożywczych. Są również właścicielkami ponad 26 tys. agencji ubezpieczeniowych i takiej samej liczby firm rachunkowo-księgowych oraz doradztwa podatkowego. Kobiety prężnie działają w ochronie zdrowia - po zsumowaniu należących do nich praktyk lekarskich specjalistycznych (ponad 29,5 tys.), pielęgniarskich i położniczych (niemal 20 tys.), dentystycznych (ponad 19,5 tys.) oraz działalności związanych z fizjoterapią i ogólną praktyką lekarską uzyskujemy liczbę ponad 100 tys. podmiotów. To niemal 10 proc. wszystkich prowadzonych przez kobiety firm w Polsce.
Niemal 20 proc., czyli ponad 44 proc. wszystkich polskich prezesek, zarządza przedsiębiorstwami w Warszawie.
Dałaś radę założyć firmę? Teraz zostań Bizneswoman Roku
Pewien boom na promowanie, awansowanie i przedsiębiorczość kobiet mamy w Polsce dopiero raptem od kilku lat za sprawą globalnych ruchów womenomics, ale nie udałoby się to, gdyby nie praca u podstaw, jaką włożyły w to organizacje w naszym kraju na rzecz kobiet.
Jedną z nich jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, która od 14 lat zachęca kobiety do realizowania marzeń o własnych firmach. I jak co roku rusza z kolejną edycją konkursu Bizneswoman Roku, aby nagrodzić polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości i włączania.
I wskazuje, że przez ostatnie 14 lat udało się już bardzo dużo w tym zakresie zmienić.
Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku to najstarszy i największy w Polsce konkurs dla przedsiębiorczych kobiet.
Od początku istnienia konkursu Bizneswoman Roku nagrodzono ponad 120 przedsiębiorczyń z małych i dużych firm oraz liderek i liderów organizacji wspierających równość i różnorodność. Wielu z nich zwycięstwo ułatwiło rozwój działalności i wejście na nowe rynki oraz dało szansę na pozyskanie inwestorów i partnerów biznesowych.
I przypomina, że kobiety odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju naszej gospodarki, zatem stworzenie odpowiednich warunków społecznych, politycznych i finansowych, aby mogły rozwijać swoje biznesy, jest kluczowe.
O konkursie Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie formularza na stronie bizneswomanroku.pl w jednej z wybranych kategorii otwartych:
- Biznes Roku - Przychód powyżej 10 mln złotych,
- Biznes Roku - Przychód poniżej 10 mln złotych,
- Mikrobiznes,
- Startup Roku,
- Liderka w Nowych Technologiach,
- Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu,
- Organizacja Przyjazna Rodzicom,
- Pracodawca Równych Szans.
Na stronie internetowej istnieje także możliwość nominowania osoby lub organizacji, której sukcesy zauważyliśmy i chcemy, żeby docenili je też inni.
Zgłoszenia przyjmowane są do 11 stycznia 2023 r.