REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Panie rządzą w biznesie. Czas w końcu docenić przedsiębiorcze Polki i dać przykład innym

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką po raz trzynasty organizuje konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości i ekologii.

26.10.2021
19:15
Panie rządzą w biznesie. Czas w końcu docenić przedsiębiorcze Polki i dać przykład innym
REKLAMA

Bizneswoman Roku to konkurs, w którym kandydatki mogą zgłaszać się do konkursu samodzielnie lub zostać nominowani przez osoby trzecie, które już zauważyły ich sukcesy i chciałyby, żeby docenili je też inni.

REKLAMA

Zgłoszeń oraz nominacji można dokonywać do 10 stycznia 2022 r., wypełniając formularz online na stronie www.bizneswomanroku.pl w kategoriach otwartych:

  • Biznes Roku – Przychód powyżej 10 mln złotych
  • Biznes Roku – Przychód poniżej 10 mln złotych
  • Startup Roku
  • Mikrobiznes
  • Liderka w Nowych Technologiach
  • Organizacja przyjazna rodzicom
  • Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – liderka, biznes, organizacja
  • Ograniczanie śladu węglowego

Bizneswoman Roku: 13 lat, 121 laureatek i laureatów

W konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym od trzynastu lat, nagrodzono do tej pory 121 przedsiębiorczyń oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, reprezentujących 27 organizacji. W ostatniej rekordowej edycji wzięło udział 912 zgłoszonych i nominowanych osób.

To właśnie oni patrzą w przyszłość i stanowią inspiracje do pozytywnych zmian. Historia pokazała, że laureatki i finalistki poprzednich edycji zyskały nie tylko rozgłos, a przede wszystkim możliwości ogólnopolskiego i międzynarodowego rozwoju, nawiązując wartościowe kontakty i pozyskując inwestorów

– czytamy w informacji przesłanej od redakcji Bizblog.pl.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard Europe, partnera strategicznego konkursu, podkreśla, że kobietom nie brakuje dobrych pomysłów na własny biznes, często od ich realizacji na wielką skalę powstrzymuje je niewystarczająca wiara we własne możliwości i brak wsparcia.

Dlatego tak bardzo ważne jest pokazywanie i nagradzanie tych przedsiębiorczyń, które odważyły się podjąć wyzwanie i odniosły sukces. Ich postawa i wybrana strategia działania stanowią inspirację dla innych

– mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

Co trzecią firmę usługową prowadzi Polka

Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu (na zdjęciu), wskazuje, że przedsiębiorczynie mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. W jej opinii dowodem na to jest liczba nowo powstałych biznesów w okresie ostatnich dwóch lat. A co za tym idzie, umiejętność dostrzeżenia możliwości w kryzysie.

Po 13 latach wspierania rozwoju Polek przepełnia mnie zachwyt i duma. Wiem, że wielu z nich, przedsiębiorczyniom, liderkom należy się nagroda Bizneswoman Roku. Jedyne, co muszą zrobić, to wyciągnąć rękę po te możliwość i zgłosić się

– mówi Olga Kozierowska.
REKLAMA

Według danych z KRS w 2020 r. co trzecia firma w Polsce została założona i była prowadzona przez kobietę. Przedsiębiorczynie zdominowały rynek usług pod koniec ubiegłego roku należało do nich trzy czwarte firm w tym sektorze z 10 tys. przebadanych przez wywiadownię gospodarczą Dun&Bradstreet. W większości są to niewielkie podmioty zatrudniające do dziewięciu osób.

Po sprawdzeniu przedsiębiorstw, które mają kilkuosobowe zarządy i podają ich skład, okazało się jednak, że Polki zajmują tylko 26 proc. kluczowych stanowisk, czyli są członkiniami zarządów lub prezeskami. W radach nadzorczych spółek giełdowych jest ich zaledwie 12,7 proc. Według obliczeń Centrum Praw Kobiet na podstawie danych GUS, kobiety stanowią 62 proc. populacji osób biernych zawodowo. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką od lat aktywnie działa na rzecz zmiany tej sytuacji, m.in. wpierając i nagradzając te, które z powodzeniem rozwijają własne firmy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA