REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Gospodarka

Brakuje rąk do pracy? Oto sposób na znalezienie pracownika, a w bonusie same korzyści

Brak rąk do pracy jest zmorą dla połowy polskich firm. Z danych GUS wynika, że w naszym kraju brakuje prawie 150 tys. pracowników. Dlatego Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką ma banalną radę na kłopoty polskiej gospodarki: zacznijcie zatrudniać imigrantów i uchodźców. I wskazuje, że to nie jest działalność charytatywna, tylko dobry biznes, bo niesie za sobą wiele korzyści dla każdej ze stron. Biznes odpowiedzialny społecznie, różnorodny, włączający, idący z duchem czasu.

22.09.2022
16:24
Zatrudnianie imigranta, uchodźcy. Brakuje rąk do pracy? Oto sposób na znalezienie pracownika, a w bonusie same korzyści
REKLAMA

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką kojarzy się bardziej ze wspieraniem kobiet i promowaniem ich sukcesów m.in. przez organizowanie corocznego konkursu Bizneswoman Roku. Tym razem fundacja poszła o krok dalej i bez względu na płeć chce promować wśród polskich przedsiębiorców chęć zatrudniania obcokrajowców oraz imigrantów. W tym celu ruszyła kampania „Silniejsi Razem”.

REKLAMA

Dziś uchodźca, jutro świetny pracownik

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 32 lat. Nieustannie powstają nowe miejsca pracy - na każde zlikwidowane miejsce pracy przypadają 2,1 nowo utworzone. Jak wynika z miesięcznego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, niedostępność pracowników stanowi ważną lub bardzo ważną barierę w prowadzeniu firmy dla połowy przedsiębiorców.

Dziś są uchodźcami i uchodźczyniami. Jeśli damy im szansę - jutro będą świetnymi pracownikami, przedsiębiorczymi właścicielkami firm, podatnikami, atrakcyjnymi konsumentkami i inwestorami. Zatrudnianie uchodźców i tworzenie miejsc bez granic to szansa na lepsze życie nie tylko dla przesiedleńców, ale każdego z nas - tłumaczy Olga Legosz, współzałożycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Jak mówi, nie będę zaprzeczać – tak ogromna liczba nowych mieszkańców to ogromne wyzwanie społeczne i finansowe.

Ale musimy ponieść pewne koszty, by mówić o zyskach. I nasza kampania jest właśnie o tym – że razem wszyscy jesteśmy silniejsi - dodaje Olga Legosz.

Najwięcej wolnych miejsc pracy jest w sektorach przemysłu, budownictwa, handlu i naprawy pojazdów samochodowych, transportu i magazynowania, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej oraz opieki zdrowotnej i pomocy społecznej - wynika z danych GUS. Niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy stanowią te zaliczane do szerokiej grupy stanowisk określanych jako specjaliści. Z kolei największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy odnotowano w sektorze informacji i komunikacji. Niemal 85 proc. podmiotów dysponujących wolnymi miejscami pracy to firmy prywatne.

Tymczasem stopa bezrobocia w Polsce wynosi aktualnie niecałe 5 proc. i jest najniższa od 32 lat.

Dlaczego warto zatrudniać imigrantów?

Zdaniem Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką zatrudnianie imigrantów i uchodźców niesie wiele korzyści dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na ten krok. W tym celu przytacza raporty na ten temat:

  • wśród zatrudnianych uchodźców i uchodźczyń wskaźnik rotacji jest znacznie niższy niż wśród pozostałych pracowników - wskazują badania niezależnego instytutu Fiscal Policy Institute
  • Europejczycy chętniej korzystają z usług firm, które zatrudniają uchodźców 0 aż 80 proc. europejskich konsumentów między 18. a 35. rokiem wskazuje, że częściej wybiera takie przedsiębiorstwa - wynika z badania organizacji non-profit The Tent Partnership for Refugees

Odpowiedzią na problemy przedsiębiorców ze znalezieniem pracowników jest zatrudnianie cudzoziemców – imigrantów i uchodźców – mówi Andrzej Pacek, Dyrektor Oddziału NatWest Group w Polsce, partner kampanii.

Jego zdaniem różnorodność kulturowa i etniczna jest dla Polaków stosunkowo nowym zjawiskiem, które nadal wymaga oswojenia.

A oswajać warto, ponieważ włączenie cudzoziemców w nasz rynek pracy to korzyść zarówno dla firm, jak i dla polskiej gospodarki, której rozwój brak pracowników zwyczajnie hamuje. Eksperci szacują, że już teraz Polska jest w stanie znaleźć zatrudnienie nawet dla pół miliona uchodźców. Rynek jest więc niezwykle chłonny. Dzięki współpracy wszyscy będziemy silniejsi, dlatego potrzebujemy budować wśród Polaków i polskich przedsiębiorców świadomość i otwartość - dodaje Andrzej Pacek.

REKLAMA

W jaki sposób zatrudnić uchodźcę lub imigranta można dowiedzieć się ze specjalnego ebooka, który można pobrać na stronie kampanii.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA