REKLAMA
 1. bizblog
 2. Gospodarka

Polska prymuską imigracji zarobkowej. Rekordowa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS-ie

Już ponad 780 tys. cudzoziemców – głównie Ukraińcow – jest w Polsce zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To rekordowy wskaźnik legalnej imigracji zarobkowej w Polsce i kolejny dowód na to, że koronakryzys wcale nie wywrócił naszego rynku pracy do góry nogami.

11.05.2021
14:02
Imigracja zarobkowa. Rekordowa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS-ie
REKLAMA

Jak informuje ZUS, w kwietniu liczna ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 780,5 tysięcy. To aż o 110 tys. więcej niż w lutym 2020 roku, czyli na chwilę przed wybuchem pandemii koronawirusa w Europie.

REKLAMA

Pandemia koronawirusa i załamanie ekonomiczne w Polsce wcale nie zatrzymało wzbierającej od lat fali imigracji zarobkowej. W grudniu zeszłego roku w ZUS-ie było zarejestrowanych ponad 725 tys. obcokrajowców, a na koniec maja liczba ta zwiększyła się o przeszło 55 tysięcy.

Zdjęcie

Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale 2020 r., w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu

– mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń oczywiście największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Trzy czwarte wszystkich legalnych imigrantów zarobkowych stanowią właśnie nasi wschodni sąsiedzi. Tylko w ciągu miesiąca – od marca do kwietnia liczba Ukraińców zgłoszonych do ZUS-u wzrosła aż o 10,3 tysięcy.

Pół miliona zezwoleń na pobyt

Jak z kolei informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o prawie 5 proc. Na początku kwietnia takie dokumenty posiadało 478,5 tys. osób. W największym stopniu zwiększyła się grupa obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji.

Największe grupy cudzoziemców posiadających ważne dokumenty pobytowe stanowią obywatele:

 • Ukrainy – 261 tys. osób,
 • Białorusi – 30,5 tys.,
 • Niemiec – 20,2 tys.,
 • Rosji – 12,9 tys.,
 • Wietnamu – 10,8 tys.,
 • Indii – 10,3 tys.,
 • Włoch – 8,5 tys.,
 • Gruzji – 8,4 tys.,
 • Chin – 6,9 tys.
 • Wielkiej Brytanii – 6,5 tys.

Urząd wyjaśnia, że większość cudzoziemców ma zezwolenia na pobyt czasowy, czyli maksymalnie do trzech lat. W okresie styczeń-marzec liczba osób z tego typu dokumentami wzrosła o 18,6 tys. do 291 tys. Z kolei grupa obcokrajowców uprawnionych do pobytu stałego zwiększyła się z 81,6 tys. do 83,7 tys. osób.

REKLAMA

Bardzo wyraźnie widać, że imigranci wybierają głównie duże miasta, dlatego największa koncentracja cudzoziemców występuje w województwach mazowieckim – 124,1 tys. osób, małopolskim – 57,7 tys., wielkopolskim – 43,5 tys. i dolnośląskim – 39 tys.

Co istotne, dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. „Nie obejmują też zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii” – zaznacza urząd.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA