Kluczowy sektor polskiej gospodarki uratowany? Sypnęło zamówieniami z zagranicy
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) podało w czwartek, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) wzrósł w z 164,5 do 165,7 pkt. Był to drugi z rzędu duży wzrost, który w opinii autorów badania może wkrótce przełożyć się na wzrosty wskaźników makroekonomicznych.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), publikowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), wzrósł w marcu 2025 roku o ponad 1,3 punktu w porównaniu z lutym.
O ewentualnym utrwaleniu się tych pozytywnych zmian zadecydują najbliższe miesiące, kiedy optymizm menadżerów przedsiębiorstw powinien znaleźć swe odzwierciedlenie w tzw. twardych danych, opartych o oficjalną ilościową statystykę – podkreśla BIEC.

Biuro podało, że z ośmiu składowych WWK trzy się poprawiły, a pięć pozostało na poziomie zbliżonym do wartości z miesiąca ubiegłego. Podobnie jak w lutym największy wpływ na wzrost wskaźnika miała kontynuacja wzrostów na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG w ujęciu realnym osiągnął kolejny szczyt, wyższy od ostatniego z kwietnia 2024 r.
Producenci w zdecydowanie lepszych nastrojach
BIEC zwraca uwagę w komunikacie na ożywienie w sektorze wytwórczym.
Utrzymują się pozytywne zmiany w ocenach menadżerów dotyczących napływu nowych zamówień – czytamy w komunikacie.
Biuro podkreśla, że największy wzrost dotyczy zamówień eksportowych, zwłaszcza w branży chemicznej. Z drugiej strony na pogorszenie tempa napływu zamówień narzekają producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych. Poprawę można zaobserwować w przypadku producentów dóbr inwestycyjnych i pośrednich, co może świadczyć „o nadchodzącym ożywieniu w inwestycjach sektora prywatnego”. Dane ankietowe wskazują, że przewaga firm planujących zwiększyć w tym roku nakłady inwestycyjne nad firmami zamierzającymi je ograniczyć wynosi blisko 12 p. proc.
Sytuacja finansowa firm produkcyjnych utrzymała się na poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca. Zwiększył się odsetek menadżerów wskazujących na rosnące koszty zatrudnienia jako istotną barierę ograniczającą prowadzenie działalności gospodarczej. Na ten problem wskazuje ponad 60 proc. badanych.
BIEC zauważa jednak na stopniowo postępujące pozytywne zmiany, czego dowodem jest zmniejszenie się odsetka firm zmagających się z opóźnieniami płatności ze strony kontrahentów (spadek z 11 p. proc. przed rokiem do 7,5 p. proc. obecnie).
Więcej pieniędzy w gospodarce
Wartość podaży pieniądza M3 w ujęciu realnym i po usunięciu wpływu czynników sezonowych wzrosła o blisko 0,8 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wzrosło też zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów, ale BIEC zaznacza, że nie przełamuje to obserwowanego od kilku lat spadku zainteresowania kredytem bankowym przeznaczonym na cele konsumpcyjne inne niż zakup mieszkania.