REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. Złoty będzie dumny

Bez zaskoczenia po posiedzeniu RPP. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podano w komunikacie. Właśnie tego spodziewali się eksperci.

06.12.2023
14:58
Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. Złoty będzie dumny
REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie:

REKLAMA
  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Decyzja RPP zgodna z rynkowymi prognozami

Jak przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, w listopadzie, po dwóch cięciach o łącznej skali 100 pb, zawieszono cykl obniżek, uzasadniając taki krok i zmianę nastawienia niepewnością związaną z konsekwencjami powyborczych przetasowań na scenie politycznej.

Przywołane wówczas przez Radę znaki zapytania w minionym miesiącu nie zostały rozwiane. W końcu żaden z możliwych do stworzenia gabinetów nie uzyskał jak dotąd wotum zaufania. W rezultacie nie mogło dojść do definitywnych rozstrzygnięć w zakresie utrzymywania mechanizmów osłonowych, takich jak zamrożenie stawek energii elektrycznej czy obniżona, zerowa stawka podatku VAT na żywność. Utworzenie rządu przez dotychczasową opozycję wydaje się formalnością i kwestią czasu, ale wciąż nie znamy szczegółów dotyczących skali i terminu przyszłych zmian w polityce fiskalnej - wskazuje Sawicki.

Eksperci z mBank bez poruszenia informują o decyzji RPP. I sugerują, że dopiero pod koniec I kwartału przyszłego roku możemy spodziewać się zmian.

Co przyniesie 2024 r.?

Zdaniem Bartosza Sawickiego akcentowana przez władze monetarne niepewność może być pretekstem, by utrzymywać niezmienione stopy procentowe także na początku przyszłego roku.

Rada Polityki Pieniężnej będzie chciała zaczekać na marcową projekcję inflacyjną i nowelizację budżetu uwzględniające potencjalne podniesienie kwoty wolnej od podatku czy podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Może jednak okazać się, że nawet później przestrzeń do obniżek będzie nad wyraz skromna. Wpłynie na to znacząca poprawa koniunktury i ugrzęźnięcie w drugiej połowie 2024 r. rocznej dynamiki inflacji w okolicy 5 proc. Niewykluczone, że przez cały 2024 r. stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie 5,75 proc. - uważa ekspert.

A to oznacza to, że w najbliższym czasie można zapomnieć o spadku rat kredytów.

Więcej wiadomości o stopach procentowych

To dobry czas dla złotego

Jak wskazuje Sawicki, w minionych latach NBP był postrzegany jako jeden z najłagodniej usposobionych banków centralnych rynków wschodzących, dzięki czemu wielokrotnie stawało się to balastem dla złotego.

Najjaskrawszym i zarazem dość świeżym przykładem było ostre rozpoczęcie cyklu obniżek ruchem o 75 pb, które we wrześniu doprowadziło do wystrzału kursów walut i wywindowało kurs euro w okolice 4,70 zł. Późniejsza zmiana nastawienia władz monetarnych o 180 stopni stała się jednym z atutów PLN. Polityka pieniężna przyczyniła się do dynamicznego odrabiania strat wraz z innymi elementami rynkowej układanki, którą po stronie czynników krajowych uzupełniają: perspektywa zakończenia konfliktu polskiego rządu z UE i odblokowania finansowania dla KPO oraz prognozy napędzanego konsumpcją i wzrostem wydatków budżetowych mocnego odbicia dynamiki PKB. Złoty w tym kwartale jest najmocniej zyskującą z istotnych walut - przypomina analityk Cinkciarz.pl

Jego zdaniem korzystny wpływ krajowej polityki pieniężnej będzie utrzymywać się także w przyszłym roku., a złoty będzie postrzegany pozytywnie, gdy główne banki centralne z Fed i EBC na czele zaczną ciąć stopy procentowe, a luzowanie monetarne w gospodarkach wschodzących nabierze tempa.

Z kolei po ostatnim, gwałtownym załamaniu kurs euro może mieć zawężoną przestrzeń do spadków.

REKLAMA

Poprawa postrzegania fundamentów i niższa premia za ryzyko polityczne oddziaływać będą przy tym w kierunku mniejszej zmienności kursów walut i zwiększonej odporności złotego na zawirowania na światowych rynkach. Prognozy fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że w 2024 r. EUR/PLN spadnie do 4,25. Znacznie mocniej tanieć powinny USD i CHF. Zakładamy, że frank zrówna się wartością z euro, a dolar na dobre wejdzie w trend spadkowy. USD/PLN powinien na dobre zadomowić się poniżej 4,0 i ma szanse spaść w okolice 3,65 - wskazuje Bartosz Sawicki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA