REKLAMA

Jaką fotowoltaikę wybrać? Unikaj tych błędów

Fotowoltaika ma wiele zalet: pozwala korzystać z energii odnawialnej, obniżyć rachunki za prąd i chronić środowisko naturalne. Jest jednak pewien warunek – instalacja musi być dostosowana do potrzeb gospodarstwa domowego. W przeciwnym razie może stać się źródłem problemów i dodatkowych kosztów. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dla początkujących i dowiedz się, jak wybrać instalację fotowoltaiczną.

Jaką fotowoltaikę wybrać? Unikaj tych błędów
REKLAMA

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Jednym z ważniejszych parametrów, na który musisz zwrócić uwagę wybierając instalację fotowoltaiczną, jest moc. Przedstawia ona maksymalną wydajność w normalnych warunkach pomiarowych. Moc nie może być zbyt wysoka, ponieważ tym samym zwiększa okres zwrotu nakładów inwestycyjnych. Jednocześnie nie może być zbyt niska. Instalacja nie pokrywa wtedy zapotrzebowania na prąd, który w efekcie musisz zakupić od dostawcy.

REKLAMA

Dobierając moc instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę średnie roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Dane znajdziesz w rachunkach, które wystawia ci dostawca energii. Bardziej problematyczne jest oszacowanie zapotrzebowania na energię w przypadku nowych domów. W tej sytuacji pomoże audyt energetyczny.

Obecnie na rynku dominują panele o mocy od 400 W do 700 W. Natomiast w przypadku firm potrzeba paneli o znacznie większej mocy, która wynosi do 50 kWp dla podmiotów małych i do 1 MWp dla podmiotów średnich. Instalacje o mocy powyżej 1 MWp to już farmy fotowoltaiczne.

Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej? Pięć najważniejszych czynników

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć w związku z montażem fotowoltaiki, jest wybór wykonawcy. Na rynku działa mnóstwo firm, które wręcz prześcigają się w ofertach. Nie daj się jednak nabrać na marketingowe hasła, a zamiast tego rzetelnie sprawdź kontrahenta. Oto pięć najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę:

  • portfolio – im więcej inwestycji zrealizuje wykonawca, tym lepiej. Ważne, aby miał doświadczenie w pracy na różnym podłożu i z różnego typu instalacją,
  • oferowane rozwiązania – wybierz wykonawcę, który jest na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na przykład panele wykonane w technologii polikrystalicznej są już przestarzałe, dlatego odrzuć oferty na nich bazujące,
  • okres gwarancji – poszczególni wykonawcy mogą oferować różnej długości okres gwarancji, przy czym pamiętajmy, że na ogół jest ona udzielana odrębnie na montaż, komponenty i sprawność,
  • doradztwo – godny zaufania wykonawca będzie dążył do tego, by zaproponować ci rozwiązania adekwatne do twoich potrzeb. Nie współpracuj z tymi, którzy bez zapoznania się z dokumentacją czy twoją opinią namawiają na konkretną instalację,
  • zaplecze logistyczne – na rynku działa wiele podmiotów, które nie posiadają własnych magazynów, sprowadzając komponenty na bieżąco. Może to powodować opóźnienia w montażu, sięgające nawet kilku tygodni.

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Bizblog.pl:

Jakich błędów unikać przy wyborze fotowoltaiki?

O fotowoltaice można usłyszeć skrajne opinie. Jedni są zadowoleni z instalacji, która pozwala im sporo zaoszczędzić, inni narzekają na ciągłe problemy i wysokie koszty. Fotowoltaika to szereg korzyści, ale nie sposób je osiągnąć, jeśli popełniasz pewne podstawowe błędy.

Wybór przypadkowego wykonawcy

Jak już wiesz, wybór wykonawcy nie może być kwestią przypadku. W przeciwnym razie instalacja fotowoltaiczna nie będzie spełniać swojej funkcji, ale to tylko jeden z potencjalnych problemów. Sam montaż może trwać tygodniami, uszkodzić dach lub co gorsza – same panele.

Zakup taniego sprzętu

Nie musisz wybierać paneli fotowoltaicznych z wyższej półki, ale postaw przynajmniej na półkę średnią. Najtańsze modele wydają się dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz wystarczająco dużo środków na inwestycję. W takim przypadku lepiej jednak skorzystać z dotacji czy kredytu, niż kupić po taniości.

Niewłaściwe miejsce na instalację

REKLAMA

Przyjęło się, że panele są zlokalizowane na dachu domu, ale możesz też wybrać inne miejsce – garaż, a nawet trawnik. Ważne, by dzięki odpowiedniej lokalizacji spełniają swoją rolę, efektywnie pobierając energię ze słońca.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T22:19:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T03:50:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:20:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T13:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T09:53:27+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T04:56:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T22:05:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T20:00:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T08:55:00+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA