REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Pewnie rzygacie już tą inflacją? No to mamy niespodziankę. I dwa dobijające rekordy

Inflacja w październiku wzrosła o 17,9 proc., zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Ze wstępnych danych wynika, że kolejny rekord pobiły ujemne, realnie licząc stopy procentowe, oraz inflacja bazowa. A to może oznaczać, że na RPP wzrośnie presja, by jednak stopy nieco podnieść.

31.10.2022
11:14
Pewnie rzygacie już tą inflacją? No to mamy niespodziankę. I dwa dobijające rekordy
REKLAMA

Inflacja w Polsce nie przekroczyła 18 proc. – wynika z szacunku flash GUS. To najwyższy wynik od grudnia 1996 r. Tak sobie myślę, że mimo wszystko ten wynik można potraktować jako małą niespodziankę.

REKLAMA

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy spodziewali się wzrostu cen o 18 proc., trafili więc niemal w punkt, ale ostatnio inflacja zaskakiwała rynek w drugą stronę, przez wiele miesięcy przebijając oczekiwania rynku.

O niespodziance będziemy mogli mówić pod warunkiem, że za dwa tygodnie GUS nie zrewiduje odczytu, podbijając CPI o kilka punktów, jak to już kilkukrotnie się zdarzało. Przekonamy się 15 listopada.

Energia zdrożała o 41,7 proc. Paliwa „tylko” o 19,5 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 proc. (wskaźnik cen 101,8) – podał GUS w komunikacie.

Źródło: GUS

Żywność w ciągu roku podrożała o 21,9 proc., nośniki energii (węgiel, gaz itp.) o 41,7 proc., a paliwa o 19,5 proc.

Źródło: GUS

Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, zauważa w komentarzu, że podwyżki cen są dotyczą zarówno towarów przemysłowych i usług, a inflacja bazowa po raz kolejny znów pobiła rekord z września

Szacujemy, że inflacja bazowa podniosła się z 10,7 do 11,1 proc.

– podał ekspert PIE.

NBP poda odczyty inflacji bazowej 16 listopada, dzień po opublikowaniu pełnych danych o CPI przez GUS. Dokładnie tydzień wcześniej poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. W sumie bardzo ciekawe, jak Rada Polityki Pieniężnej potraktuje było nie było kolejne przyspieszenie wzrostu cen z 17,2 proc. we wrześniu do 17,9 w październiku.

Tomasz Gessner, analityk firmy Tavex, we swoim wpisie na portalu na Stooq.pl zauważył, że najnowsze dane o inflacji sprowadzają realną stopę procentową na kolejny, rekordowy poziom: -11,15 proc. (stopa referencyjna NBP 6,75 minus 17,9 proc. CPI).

Tyle traci kapitał spoczywający na lokacie płacącej zgodnie ze stopą procentową. Kwestię podatku Belki pomijam, podobnie jak metodologii liczenia CPI – zaznaczył Gessner.

Wiosna może trochę przyhamować wzrost cen

Instytut wskazuje, że w nadchodzących miesiącach kluczowe dla odczytów inflacji będą kolejne podwyżki cen energii i żywności.

Decyzje OPEC dotyczące ograniczenia wydobycia ropy naftowej podniosły ceny ropy naftowej, co już przekłada się na ceny paliwa tankowanego na stacjach. W styczniu czeka nas też podwyżka taryf za energię elektryczną i gaz – opłaty wzrosną po przekroczeniu określonych progów zużycia.

REKLAMA

PIE spodziewa się, że inflacja zacznie hamować na koniec pierwszego kwartału 2023 r.

Ceny żywności na rynkach światowych rosną wolniej, co niedługo przełoży się także na ceny krajowe. Spadają też oczekiwania inflacyjne firm. W takim otoczeniu inflacja przestanie rosnąć. Niemniej długotrwale utrzyma się na dwucyfrowych poziomach – zastrzega Rybacki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA