REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze

Revolut zapytał Polaków o inflację. I się nasłuchał

Mamy już za sobą osiem miesięcy dwucyfrowej inflacji. Czy przyzwyczailiśmy się do szybko zmieniających się cen i zaciskania pasa? Gdzie szukamy wskazówek związanych z ochroną kapitału? Czy boimy się prosić szefa o podwyżkę?

31.10.2022
7:24
Revolut zapytał Polaków o inflację. I się nasłuchał
REKLAMA

Inflacja przez ćwierć wieku nie dawała się Polakom za bardzo we znaki. NBP utrzymywał cel w okolicach 2,5 proc., choć zdarzało się nam w tym czasie ocierać o deflację. Dziś żyjemy w zupełnie innym świecie. Revolut przeprowadził badanie w 10 krajach, w tym w Polsce, pytając o to, jak radzimy sobie z finansami i czy udaje się nam coś zaoszczędzić.

REKLAMA

Co czwarty Polak przejmuje się inflacją

24 proc. z nas odczuwa niepewność w kontekście zarządzania budżetem. Te obawy przeważają u kobiet (26 proc.) i osób po 65. roku życia (40 proc.). Dwóch na pięciu respondentów ocenia, że dobrze radzi sobie z zarządzaniem domowymi finansami, ale widzi pole do popisu, jeśli chodzi o planowanie budżetu i inwestowanie.

 class="wp-image-1952485"

Znaczna mniejszość respondentów ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą (11 proc.). Tylko 3 proc. zapytanych nie przejmuje się wpływem inflacji na stan finansów

O pieniądzach rozmawiamy, ale nie jesteśmy skorzy do proszenia o podwyżki

Blisko co trzeci badany nie ma trudności z rozmową o stanie swojego portfela, a 29 proc. z nas odczuwa trudności związane z ubieganiem się o podwyżkę. Ciekawe są również odpowiedzi na pozostałe pytania jednokrotnego wyboru z tej grupy:

 • 24 proc. – trudno jest mi mówić o moich oszczędnościach
 • 23 proc. – trudno jest mi negocjować zniżkę w sklepie lub za usługę, którą chcę zamówić
 • 21 proc. – trudno jest mi odpowiedzieć, gdy ktoś pyta o moje miesięczne zarobki
 • 15 proc. – trudno jest mi rozmawiać o tym jak dysponuję i na co wydaję pieniądze
 • 9 proc. – trudno jest mi rozmawiać o pieniądzach z moim partnerem

Polacy są również świadomi, że temat finansów jest bardzo ważny w związku i może generować problemy (38 proc.).

Polacy żałują, że o finansach osobistych nie uczą się w szkole

Revolut poruszył w pytaniach kwestię finansowej edukacji. Badani mogli wybrać trzy odpowiedzi. Wśród najrzadziej wskazywanych znalazły się studia i kursy w zakresie ekonomii i finansów (18 proc.). Zdecydowanie częściej szukamy odpowiedzi:

 • u ekspertów, prywatnych porad i konsultacji – 39 proc.
 • w artykułach i książkach o zarządzaniu finansami – 36 proc.
 • używając programów i aplikacji do planowania finansów – 29 proc.
 • pytając rodziny, partnera lub przyjaciół – 22 proc.
 class="wp-image-1952488"

Z drugiej strony aż połowa respondentów żałuje, że w szkole nie było mieli lekcji z edukacji finansowej, która wyrównywałaby poziom pomiędzy dziećmi z różnych grup społecznych. Tylko 7 proc. badanych, uważa, że czas na naukę finansów jest wtedy, gdy otrzymujemy pierwszą wypłatę za pracę.

Czym jest finansowy dobrostan?

REKLAMA

Z tym pytaniem zmaga się chyba każdy z nas, który pracuje po to, aby żyć, a nie na odwrót. Odpowiedź, która padała najczęściej sugeruje, że to finansowy dobrostan oznacza swobodne dysponowanie własnymi finansami. Dla co czwartego Polaka to poczucie kontroli nad finansami i świadomość posiadanych środków. Co dziesiąty wskazał możliwość przeznaczania nadwyżki na inwestycje.

To ostatnie nie przynosiło niestety ostatnio najlepszych rezultatów. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy akcje spółek giełdowych, ETF-y czy niepowiązane z inflacją obligacje czy lokaty. Dziś najbezpieczniejsze rozwiązania pomagają nam jedynie w zmniejszeniu utraty wartości przez pieniądze, a nie w pomnażaniu zysków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA