REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Gospodarka

Widzieliście, jak zjechała inflacja? Po wakacjach będzie feta

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13 proc. (wskaźnik cen 113,0), a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0) – podał GUS.

31.05.2023
10:49
Widzieliście, jak zjechała inflacja? Po wakacjach będzie feta
REKLAMA

Inflacja jest niższa od oczekiwań. Konsensus wyliczony na podstawie prognoz ekonomistów zakładał wynik na poziomie 13,2 proc. Przypomnijmy, że w kwietniu wskaźnik cen konsumenckich wyniósł 14,7 proc. Żywność w maju zdrożała rok do roku o 18,9 proc., nośniki energii o 20,4 proc., ale ceny paliw potaniały w tym czasie o 9,5 proc. W porównaniu do kwietnia 2023 r. było to odpowiednio 0,6, -0,5 i -4,8 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-2151913"
Źródło: GUS

Paliwa nadal będą tanieć, a żywność drożeć wolniej

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że hamowanie inflacji w maju o 1,7 p.p. to właśnie zasługa spadających cen paliw i spowolnienia wzrostu cen żywności.

 class="wp-image-2151922"
Źródło: GUS

Wskaźnik hamuje już trzeci miesiąc z rzędu – łącznie od szczytu CPI obniżyło się już o 5,4 pkt. proc. Do spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności. Szacujemy, że inflacja bazowa (jutro oficjalne dane poda NBP – przyp. red.) spadła z 12,2 do 11,3-11,4 proc. – wskazuje analityk.

PIE w komentarzu do danych GUS wskazuje, że ceny paliw znalazły się w deflacji. Najmocniej spadły ceny diesla o 6,9 proc., nieco wolniej taniała benzyna oraz LPG – o ok. 3,2-3,5 proc.

W marcu roczne tempo wzrostu było zbliżone do zera. Spadek cen pogłębi się w kolejnych miesiącach – w czerwcu ceny paliw będą niższe o ponad 15 proc. rok do roku. Wpływ cen paliw na inflację zacznie stopniowo zanikać od września – komentuje Marcin Klucznik.

Wolniej drożeje żywność, a dalszym spadkom cen będą pomagać niższe koszty nawozów.

Bank Światowy szacuje, że globalne ceny nawozów DAP spadły o 33 proc., a mocznikowych o 66 proc. Taka skala spadku wpłynie także na znaczące obniżenie cen żywności w Europie oraz Polsce – czytamy w komentarzu.

Jesienią inflacja spadnie poniżej 10 proc.

Inflacja CPI spadnie do jednocyfrowych poziomów w okolicach październikach – ta część dezinflacji będzie szybka – zakłada Polski Instytut Ekonomiczny.

REKLAMA

Jednak w kolejnych miesiącach spadki wyhamują.

Inflacja bazowa pozostanie wysoka dłużej, a w przyszłym roku nie doświadczymy korzystnych efektów statystycznych – zauważa Marcin Klucznik.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA