Inflacja powoli się obniża. Niestety nie mamy powodów do dumy, jeśli chodzi o porównanie z resztą UE
Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że inflacja HICP spadła w kwietniu 2023 r. w Polsce do 14 proc. rdr. w porównaniu do danych o inflacji z marca, która wyniosła wówczas 15,2 proc. rdr. Natomiast w ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,8 proc. W całej strefie euro również nie jest za wesoło, bo inflacja HICP wzrosła do 7 proc. rdr w kwietniu 2023 r.
HICP to zharmonizowany wskaźniki cen konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. W strefie euro w kwietniu 2023 r. wyniósł on 7 proc. rdr., co oznacza wzrost z 6,9 proc. rdr w marcu 2023 r. Jak podaje unijny urząd statystyczny, rok wcześniej było to 7,4 proc. Z kolei roczna inflacja w UE wyniosła 8,1 proc. rdr w kwietniu 2023 r., co oznacza spadek z 8,3 proc. rdr w marcu 2023 r. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 8,1 proc.
Najmniejsze i największe spadki inflacji w UE
Roczna inflacja spadła w dwudziestu dwóch państwach członkowskich i wzrosła w pięciu w porównaniu z marcem 2023 r.
Najniższe roczne wskaźniki odnotowano w:
- Luksemburgu - 2,7 proc. rdr,
- Belgii - 3,3 proc. rdr,
- Hiszpanii - 3,8 proc. rdr.
Z kolei najwyższe roczne stopy odnotowano na:
- Węgrzech - 24,5 proc. rdr,
- Łotwie - 15,0 proc. rdr,
- w Czechach 14,3 proc. rdr.
Ceny według HICP w Polsce
Najnowsze dane wskazują, że inflacja HICP w Polsce wyniosła 14 proc. rdr w kwietniu 2023 r. wobec 15,2 proc. rdr w marcu 2023 r. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen wzrósł o 0,8 proc.
W porównaniu z pozostałymi krajami UE, Polska plasuje się na piątym miejscu, ale niestety od końca.
Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. Podstawę do opracowania HICP dla Polski stanowi obserwacja zmian cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych, system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.
Jak podaje GUS, zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilności cen. W Polsce wskaźnik ten jest obliczany od 1997 r. Zgodnie z aktami prawnymi Unii, retrospektywne dane w zakresie HICP mogą ulec zmianie w wyniku weryfikacji związanej z modyfikacją metodologii.