REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Pieniądze

GUS podał dane o inflacji w Polsce. Czy NBP ogłosi jutro sukces w walce z drożyzną?

Przed opublikowaniem wstępnych danych o inflacji pod koniec kwietnia rynek oczekiwał odczytu na poziomie 15 proc., ale skończyło się na 14,7 proc. To nie musi być koniec dobrych wiadomości. Bo jeśli we wtorek potwierdzą się wyliczenia ekonomistów, to po raz pierwszy od wielu miesięcy NBP poda jutro, że wyhamowała też bijąca historyczne rekordy inflacja bazowa.

15.05.2023
11:17
GUS podał dane o inflacji w Polsce. Czy NBP ogłosi jutro sukces w walce z drożyzną?
REKLAMA

Inflacja w kwietniu 2023 r. wyniosła 14,7 proc. – potwierdził Główny Urząd Statystyczny opublikowany dwa tygodnie temu szybki szacunek CPI.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7 proc. (przy wzroście cen towarów – o 15,1 proc. i usług – o 13,3 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. (w tym usług – o 1,4 proc. i towarów – o 0,5 proc.) – głosi komunikat.

Dane o inflacji. Ubrania drożeją najbardziej

W porównaniu z danymi sprzed roku największy wzrost odnotowały ceny żywności i utrzymania mieszkań.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności o 19,9 proc., mieszkania o 17,2 proc.) rekreacji i kultury o 14,9 proc. oraz restauracji i hoteli o 16,2 proc. podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 4,89 p. proc., 4,24 p. proc., 0,91 p. proc. i 0,82 p. proc. – podał GUS.

Miesiąc do miesiąca największy wpływ na wzrost inflacji miały wyższe ceny odzieży i obuwia o 3,3 proc., żywności o 0,4 proc., utrzymania mieszkań o 0,3 proc. oraz transportu o 0,8 proc. Podwyżki cen tych grup towarów i usług podniosły odczyt CPI odpowiednio o 0,13 p. proc., 0,10 p. proc. i po 0,08 p. proc.

 class="wp-image-2132629"
Źródło: GUS

Inflacja bazowa mogła minimalnie spaść. We wtorek NBP poda dane

W opinii większości ekonomistów inflacja bazowa, kluczowa przynajmniej w teorii dla wysokości stóp procentowych w Polsce, wyniosła w kwietniu około 12,2 proc. Jej odczyt NBP poda we wtorek o 14. Przypomnijmy, że miesiąc wcześniej, w marcu, inflacja bazowa wyniosła 12,3 proc., co było najwyższym odczytem od początku badań, które bank centralny zaczął publikować w marcu 2009 r.

 class="wp-image-2132701"
Źródło: NBP

Dział analiz mBanku poświęcił wskaźnikowi wyliczanemu przez NBP kilka słów na Twitterze.

Inflację bazową podbiły o ~0,2 p.p. usługi transportowe (+24,8 proc. m/m - pewnie jednorazowy wystrzał). Cała inflacja była przez to podwyższona mniej więcej o 0,1 p.p. Co ciekawe, przyspieszają ceny odzieży i obuwia (kiedy będzie wreszcie widoczne umocnienie PLN?) – wskazali ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem gorsze informacje dotyczą cen żywności. Doszło co prawda do spowolnienia za sprawą tej przetworzonej i nieprzetworzonej, ale w tym drugim przypadku może to być jednorazowa sytuacja.

Sporo szczęścia było

– zaznaczyli eksperci mBanku.

Inflacja nadal będzie spadać

Zdaniem ekspertów mBanku inflacja CPI nadal będzie obniżać loty, aczkolwiek spadki będą wynikać przede wszystkim z wysokiej bazy. Wzrosty w kolejnych miesiącach 2022 r. były gigantyczne, więc w tym roku ich dynamika będzie zdecydowanie mniejsza.

Kluczowe będzie jednak śledzenie wskaźników miesiąc do miesiąca, które zmierzą rozpęd inflacji. Tu jeszcze jest przestrzeń do hamowania, ale do końca roku się zamknie – uważają ekonomiści mBanku.

REKLAMA

Jak zaznaczył MacroNext, na razie wśród krajów naszego regionu ceny miesiąc do miesiąca spadają tylko w Czechach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA