REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zaraza panoszy się coraz bardziej. GUS podał dane o pensjach i zatrudnieniu

Jesienny pełzający lockdown położył się cieniem na listopadowych danych z rynku pracy. Zatrudnienie kolejny miesiąc z rzędu spadło, a wzrost wynagrodzeń wyraźnie wyhamował. Na dodatek to, że znalazł się na plusie, nie jest zasługą tego, że Polacy dostali podwyżki, a wypłat dodatków.

17.12.2020
11:33
płaca-minimalna-apel-do-rządu
REKLAMA

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,2 proc. niż w listopadzie 2019 r. i wyniosło 6318,9 tys. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym samym czasie wzrosło o 4,9 proc. do 5484,07 zł

– podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA

Dane dotyczące sektora przedsiębiorstw dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność zaklasyfikowana do wybranych sekcji PKD, a zatrudnienie wynosi co najmniej 10 osób.

 class="wp-image-1318555"
Źródło: GUS

Zatrudnienie coraz niżej

W porównaniu do listopada ubiegłego roku zatrudnienie zmniejszyło się o 1,2 proc. Miesiąc wcześniej spadek był nieco niższy i wynosił 1,0 proc.

W ujęciu miesięcznym przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było zbliżone do notowanego w październiku. Natomiast miesiąc wcześniej w stosunku do września zaobserwowano jego minimalny wzrost (+0,1 proc.).

Od marca do maja 2020 r. w związku z wiosennym lockdownem przeciętne zatrudnienie miesiąc do miesiąca spadało. W kolejnych miesiącach 2020 r. zaczęło powoli rosnąć. W listopadzie zanotowano jego spowolnienie.

Tak wyraźne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku nie występowały w ubiegłych latach

– podkreślił GUS w czwartkowym komunikacie.
 class="wp-image-1318558"
Źródło: GUS

Wynagrodzenia w górę. Dzięki premiom i nagrodom

W porównaniu do października br. przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyły się o 0,5 proc. Na dodatek – jak zwrócił uwagę GUS – za wzrost odpowiadały wypłaty premii, nagród oraz odpraw emerytalnych. Wszystkie te składniki wraz wynagrodzeniami zasadniczymi wliczane są bowiem składników badań GUS.

 class="wp-image-1318564"
Źródło: GUS
REKLAMA

W porównaniu do listopada ubiegłego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 4,9 proc., a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane miesiąc wcześniej (4,7 proc.).

Narastająco w okresie jedenastu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sekcjach PKD. Spadek o 2,4 proc. odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”. Najmniejszy wzrost wynagrodzeń 0,4 proc. zaobserwowano w dziale „Zakwaterowanie i gastronomia”, a największy o 8,1 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”. Ogółem płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 4,2 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA