REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Polacy szykują się do wakacyjnych wyjazdów. Widać zmianę podejścia do wypoczynku

Z roku na rok obserwuje się zmianę podejścia Polaków do wypoczynku. Dodatkowo wskazują, że tak naprawdę do szczęścia jest im potrzebny święty spokój. Trzeba przyznać, że większość Polaków nie jest wymagająca co do formy wypoczynku, bo ponad połowa samodzielnie organizuje swoją podróż, często wybierając łono natury, a prawie 40 proc. preferuje krótkie wyjazdy na przykład do rodziny - wynika z badania SW Research zrealizowanego na zlecenie Allianz Polska.

20.05.2023
15:44
Polacy szykują się do wakacyjnych wyjazdów. Widać zmianę podejścia do wypoczynku
REKLAMA

Trzy czwarte ankietowanych zamierza w tym roku przynajmniej raz wybrać się na wyjazd w Polsce. Wybierane są przede wszystkim spokojny odpoczynek, podziwianie przyrody i zwiedzanie.

REKLAMA

Jaką formę urlopu preferują Polacy?

Długość wyjazdów nie zmieniła się u 43 proc. badanych. Z kolei 15 proc. wyjeżdża na dłużej niż kiedyś. 37 proc. ankietowanych zauważa, że ich urlopy wypoczynkowe są krótsze. Jeszcze więcej osób deklaruje, że na wyjazdy wypoczynkowe wybiera się rzadziej (44 proc.). Za to zmiany w tej kwestii nie dostrzega jedna trzecia z badanych, a ponad 17 proc. podróżuje częściej.

Najczęściej wybieramy się albo na jeden dłuższy wyjazd, albo na kilka krótszych. Dwutygodniowe, jednorazowe wakacje preferuje 23 proc. z nas, a jedna czwarta zamiast tego wybiera kilka krótszych podróży. Obie opcje zrealizować w tym roku zamierza niemal 20 proc. zapytanych w badaniu. Jedynie 17 proc. w ogóle nie przewiduje wyjazdu w tym roku.

Ponad połowa badanych (52 proc.) samodzielnie organizuje sobie wyjazd, 20 proc. zaznacza, że czasem jedzie z biurem podróży, a czasem samodzielnie, zaś 8 proc. respondentów kupuje wycieczkę w biurze podróży. 9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jedzie do własnego domku letniskowego lub do rodziny.

Wyłącznie w Polsce swoje dni wolne spędzić zamierza 51 proc. badanych, a 22 proc. zamierza podróżować po kraju, jak i za granicą. Niemal 19 proc. deklaruje, że wyjedzie tylko za granicę.

Czego Polacy oczekują po wakacyjnych wyjazdach?

Podczas wakacji zależy Polakom przede wszystkim na spokojnym wypoczynku, np. na plaży, nad basenem, czy w hotelu. Deklaruje tak prawie 3 na 10 respondentów zapytanych w badaniu. Jedna czwarta preferuje podziwianie przyrody, zwiedzanie miast i zabytków kultury. Znacznie mniej osób wypoczywa wyłącznie aktywnie (14 proc.), a 28 proc. spędza czas zarówno aktywnie, jak i leniwie.

Wiele zalet mają również wyjazdy poza gorącymi okresami aktywności turystycznej, które Polacy coraz częściej doceniają. Odpoczynek poza sezonem w regionie ciekawym przyrodniczo i kulturowo, spokojne zwiedzanie, poznawanie życia ludzi i lokalnej kuchni to ulubiony pomysł na wyjazd dla 44 proc. z nas. Wśród respondentów 38 proc. przyznało, że jeszcze na takim wyjeździe nie było, ale to znakomity pomysł na ten rok.

REKLAMA

Wyniki badań, jak również informacje płynące z branży turystycznej wskazują, że wyjazdy wypoczynkowe Polaków stają się krótsze i bardziej spontaniczne. Szukamy możliwości poza sezonem i nowych, ciekawych miejsc. Większość z nas wypoczywa w kraju – mówi Monika Leżyńska, członek zarządu TUiR Allianz Polska S.A.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Allianz Polska w dniach 9-11 maja 2023 roku, na reprezentatywnej grupie 1011 Polek i Polaków w wieku powyżej 18 r.ż.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA