Estoński CIT do zmiany. Ma być prościej, ale korzyści będą mniejsze
Estoński CIT umożliwia zapłatę podatku w niższej kwocie i w późniejszym terminie, jednak ze względu na stopień skomplikowania przepisów wiele firm wciąż nie zdecydowało się na jego wdrożenie. W 2025 roku rząd planuje wprowadzić zmiany w ustawie, upraszczając tę formę opodatkowania, lecz jednocześnie czyniąc ją znacznie mniej atrakcyjną.
Estoński CIT. Co to jest?
Estoński CIT to alternatywna forma opodatkowania, w której zapłata podatku następuje w momencie wypłaty zysku na rzecz wspólników. Rozwiązanie to daje możliwość reinwestowania wypracowanych środków bez ponoszenia obciążeń podatkowych. Stawka podatku wynosi 10 proc. dla małych i nowo powstałych firm, natomiast dla pozostałych podmiotów – 20 proc. Zdaniem ekspertów estoński CIT zwiększa efektywność podatkową, jednak zrozumienie tego mechanizmu bywa problematyczne i nierzadko wymaga skorzystania z pomocy doradcy podatkowego.
Zmiany w estońskim CIT
W 2025 roku estoński CIT znajdzie się pod lupą rządzących. Niestety, planowane zmiany nie są korzystne dla przedsiębiorców. Likwidacji ma ulec 10-proc. stawka CIT dla małych podatników, którzy będą opodatkowani stawką 20-proc. Oznacza to brak preferencji dla najmniejszych podmiotów, które poniosą wyższe koszty. Zrównanie stawki podatku sprawi, że estoński CIT stanie się mniej atrakcyjną formą opodatkowania. Przypomnijmy, że pierwotnym celem było uproszczenie systemu podatkowego, a w konsekwencji zachęta do reinwestowania zysków. Mechanizm opodatkowania ma pozostać bez zmian, jednak już samo podwyższenie stawki może przyczynić się do spadku popularności estońskiego CIT.
Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:
Jak kształtuje się estoński CIT w 2025 roku?
Przywołana powyżej zmiana stawki podatku na chwilę obecną pozostaje propozycją. Ministerstwo Finansów zapowiedziało rozpoczęcie prac legislacyjnych nad ustawami podatkowymi, jednak nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Pewnym jest natomiast to, że część podatników nie będzie zainteresowana wyborem estońskiego CIT. Ponadto firmy, które korzystają z tej formy opodatkowania, będą musiały zweryfikować jej opłacalność. Analiza ta wymaga konsultacji ze specjalistami z zakresu prawa podatkowego, co jest czasochłonne. Choć proponowana zmiana nie dotyczy bezpośrednio dużych podmiotów, nie wiadomo jeszcze, jaki kształt będą miały nowe rozwiązania. Stąd też niepewność podatników, którzy wybrali estoński CIT.
Estoński CIT – nadal opłacalny?
Na tle planowanych zmian pojawia się pytanie, czy estoński CIT nadal będzie opłacalny? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy, jej dochodów i polityki ich reinwestowania. Eksperci GrantThornton wskazują, że estoński CIT może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych form opodatkowania zwłaszcza w kontekście wysokiej składki zdrowotnej. Nie powinniśmy jednak polegać wyłącznie na ogólnych prognozach, pamiętając, że wejście w estoński CIT stanowi pewnego rodzaju zobowiązanie. Choć istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania zgodnie z aktualnym potrzebami przedsiębiorstwa, takie działanie może wiązać się z wysokimi kosztami.