Mamy nowe złoża! Jeśli spojrzymy na to, co się dzieje na świecie, to mamy też cud
Świat stawia na energię z atomu. Tylko w tym roku uruchomionych ma być 13 nowych reaktorów. Uran, który stosowany jest głównie jako materiał rozszczepialny, z pewnością w kolejnych latach będzie w cenie. Dlatego niedawne odkrycie złóż w okolicach Kielc jest tak ważne. Czy w ten sposób możemy stać się energetyczną potęgą? Jest na to szansa.
Odkrycie złóż uranu przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria jest mocno wyśmiewane. Bo kiedyś też mieliśmy być światową potęgą w łupkach, ale nic z tego nie wyszło i z tym uranem pewnie będzie dokładnie tak samo. A co jak jednak będzie inaczej? I ni stąd, ni zowąd Polska stanie się ważnym graczem na rynku energii jądrowej?
Trudno się dziwić, że szczegółów odkrycia nie podano. Uran to strategiczny surowiec – to wie chyba każdy, ale przy tym rzadki i coraz droższy. Światowa produkcja zaspokaja tylko 74 proc. popytu, a co gorsza największy na świecie producent uranu - Kazachstan ogłosił redukcję produkcji. Jednym z powodów tych kłopotów jest wyraźny wzrost krajowego zużycia i zapotrzebowania na kwas siarkowy do produkcji nawozów. A jest kluczowy przy produkcji uranu. I jak sytuacja się pod tym względem nie zmieni, to nie uda się zmniejszyć opóźnień w harmonogramie budowy nowo zagospodarowanych złóż w 2024 r. Może to też wpłynąć niekorzystnie na plany produkcyjne z 2025 r.
Rynki regionalne również doświadczają deficytu ze względu na rosnący popyt ze strony sektora rolnego oraz splot czynników, takich jak zakłócenia w łańcuchu dostaw i niepewność geopolityczna - zauważa kazachska spółka wydobywcza uranu Kazatomprom, największy na świecie producent uranu.
Uran będzie coraz droższy?
I to nie jest wcale sytuacja, która sama się naprawi w kilka tygodni. Analitycy nie mają wszak cienia wątpliwości: przy rocznej produkcji znacznie poniżej obecnego poziomu popytu, oczekują się, że załamanie podaży uranu będzie długoterminowym czynnikiem wpływającym na ceny.
Kruchość po stronie podaży w dalszym ciągu była jednym z kluczowych tematów w pierwszym kwartale - twierdzi Ben Finegold, wspólnik w londyńskiej firmie inwestycyjnej Ocean Wall, w rozmowie z Investing News Network.
Cena uranu we wrześniu 2023 r. osiągnęła najwyższą wartość od kwietnia 2022 r. Ale marsz w górę trwał dalej i w pierwszych tygodniach 2024 r. uran osiągnął cenę 106 dol. za funt. Teraz jesteśmy na poziomie ok. 87 dol., ale eksperci są zgodni: rekord wszech czasów z maja 2007 r., kiedy uran osiągnął cenę 140 dol. - jest do pobicia. To spowodowało pewne poruszenie uranowe i odnowienie niektórych zamiecionych już pod dywan projektów inwestorskich na całym świecie.
Złoża w Polsce: możemy wykorzystać szansę
Bo może tego uranu w kolejnych latach ma być mniej i przez to będzie też droższy, ale za to plany atomowe mają się bardzo dobrze. Obecnie na całym zwiecie funkcjonuje 440 reaktorów, kolejnych 13 ma być uruchomionych w tym roku, a do 2030 r. w sumie 47 nowych reaktorów zacznie produkować energię. Nie zapominajmy też o atomowej deklaracji w trakcie Szczytu Klimatycznego COP28, zorganizowanego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie 20 krajów podpisało proklamację o potrojeniu mocy jądrowych do 2050 r.
O zbyt wiec producenci uranu nie mają się co martwić. Dobrze widać to również na przykładzie Stanów Zjednoczonych, które w ciągu roku importują nawet 40,5 mln funtów uranu, z czego 27 proc. pochodzi z Kanady, 25 proc. z Kazachstanu i 11 proc. z Uzbekistanu. I tutaj na białym koniu, ze swoimi nowymi złożami w Polsce, pojawia się Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, która chwali się, że odkryła w okolicach Kielc nowe złoża uranu.
Więcej o energii jądrowej przeczytasz na Spider’s Web:
Chociaż przez ostatnie lata obserwować można było tendencję do wygaszania technologii, to dzisiaj widać, że przyszłość energetyki jądrowej ma silne fundamenty. Zmiana sytuacji geopolitycznej oraz kryzys energetyczny spowodowały, że inwestycje w energetykę jądrową stały się koniecznością - przekonuje spółka.
Na razie odkryte złoża uranu w Polsce zasłonięte są tajemnicą. Nie wiadomo, jak duże są i jakie w związku z nimi plany ma Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Zadaliśmy pytania - czekamy na odpowiedzi.