REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Mamy nowe złoża! Jeśli spojrzymy na to, co się dzieje na świecie, to mamy też cud

Świat stawia na energię z atomu. Tylko w tym roku uruchomionych ma być 13 nowych reaktorów. Uran, który stosowany jest głównie jako materiał rozszczepialny, z pewnością w kolejnych latach będzie w cenie. Dlatego niedawne odkrycie złóż w okolicach Kielc jest tak ważne. Czy w ten sposób możemy stać się energetyczną potęgą? Jest na to szansa.

06.05.2024
4:22
Mamy nowe złoża! Jeśli spojrzymy na to, co się dzieje na świecie, to mamy też cud
REKLAMA

Odkrycie złóż uranu przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria jest mocno wyśmiewane. Bo kiedyś też mieliśmy być światową potęgą w łupkach, ale nic z tego nie wyszło i z tym uranem pewnie będzie dokładnie tak samo. A co jak jednak będzie inaczej? I ni stąd, ni zowąd Polska stanie się ważnym graczem na rynku energii jądrowej?

REKLAMA

Trudno się dziwić, że szczegółów odkrycia nie podano. Uran to strategiczny surowiec – to wie chyba każdy, ale przy tym rzadki i coraz droższy. Światowa produkcja zaspokaja tylko 74 proc. popytu, a co gorsza największy na świecie producent uranu - Kazachstan ogłosił redukcję produkcji. Jednym z powodów tych kłopotów jest wyraźny wzrost krajowego zużycia i zapotrzebowania na kwas siarkowy do produkcji nawozów. A jest kluczowy przy produkcji uranu. I jak sytuacja się pod tym względem nie zmieni, to nie uda się zmniejszyć opóźnień w harmonogramie budowy nowo zagospodarowanych złóż w 2024 r. Może to też wpłynąć niekorzystnie na plany produkcyjne z 2025 r. 

Rynki regionalne również doświadczają deficytu ze względu na rosnący popyt ze strony sektora rolnego oraz splot czynników, takich jak zakłócenia w łańcuchu dostaw i niepewność geopolityczna - zauważa kazachska spółka wydobywcza uranu Kazatomprom, największy na świecie producent uranu.

Uran będzie coraz droższy?

I to nie jest wcale sytuacja, która sama się naprawi w kilka tygodni. Analitycy nie mają wszak cienia wątpliwości: przy rocznej produkcji znacznie poniżej obecnego poziomu popytu, oczekują się, że załamanie podaży uranu będzie długoterminowym czynnikiem wpływającym na ceny.

Kruchość po stronie podaży w dalszym ciągu była jednym z kluczowych tematów w pierwszym kwartale - twierdzi Ben Finegold, wspólnik w londyńskiej firmie inwestycyjnej Ocean Wall, w rozmowie z Investing News Network.

Cena uranu we wrześniu 2023 r. osiągnęła najwyższą wartość od kwietnia 2022 r. Ale marsz w górę trwał dalej i w pierwszych tygodniach 2024 r. uran osiągnął cenę 106 dol. za funt. Teraz jesteśmy na poziomie ok. 87 dol., ale eksperci są zgodni: rekord wszech czasów z maja 2007 r., kiedy uran osiągnął cenę 140 dol. - jest do pobicia. To spowodowało pewne poruszenie uranowe i odnowienie niektórych zamiecionych już pod dywan projektów inwestorskich na całym świecie.

Złoża w Polsce: możemy wykorzystać szansę

Bo może tego uranu w kolejnych latach ma być mniej i przez to będzie też droższy, ale za to plany atomowe mają się bardzo dobrze. Obecnie na całym zwiecie funkcjonuje 440 reaktorów, kolejnych 13 ma być uruchomionych w tym roku, a do 2030 r. w sumie 47 nowych reaktorów zacznie produkować energię. Nie zapominajmy też o atomowej deklaracji w trakcie Szczytu Klimatycznego COP28, zorganizowanego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie 20 krajów podpisało proklamację o potrojeniu mocy jądrowych do 2050 r.

O zbyt wiec producenci uranu nie mają się co martwić. Dobrze widać to również na przykładzie Stanów Zjednoczonych, które w ciągu roku importują nawet 40,5 mln funtów uranu, z czego 27 proc. pochodzi z Kanady, 25 proc. z Kazachstanu i 11 proc. z Uzbekistanu. I tutaj na białym koniu, ze swoimi nowymi złożami w Polsce, pojawia się Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, która chwali się, że odkryła w okolicach Kielc nowe złoża uranu. 

Więcej o energii jądrowej przeczytasz na Spider’s Web:

Chociaż przez ostatnie lata obserwować można było tendencję do wygaszania technologii, to dzisiaj widać, że przyszłość energetyki jądrowej ma silne fundamenty. Zmiana sytuacji geopolitycznej oraz kryzys energetyczny spowodowały, że inwestycje w energetykę jądrową stały się koniecznością - przekonuje spółka.

Na razie odkryte złoża uranu w Polsce zasłonięte są tajemnicą. Nie wiadomo, jak duże są i jakie w związku z nimi plany ma Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Zadaliśmy pytania - czekamy na odpowiedzi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA