REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Duży popyt na pracowników w branży OZE. Można zarobić nawet 20 tys. w miesiąc

Z uwagi na znaczny wzrost cen stałych paliw i energii Polacy coraz częściej zastanawiają się nad odnawialnymi źródłami energii, a co za tym idzie, branża wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na stanowiska przedstawicieli handlowych. Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej kalkuluje, że na całym świecie zatrudnionych jest około 9,8 mln osób w branży odnawialnych źródeł energii. Pytanie, czy da się zarobić na tym kokosy?

11.04.2023
17:37
wiatraki-200-metrow-Instrat
REKLAMA

Z raportu wspomnianej agencji wynika, że branża OZE generuje więcej miejsc pracy, niż paliwa kopalne co stanowi ponad 50 proc. zatrudnienia w całej energetyce, a docelowo do 2030 roku liczba zatrudnionych ma wzrosnąć do 24 mln.

REKLAMA

Zapotrzebowanie na produkty i pracowników w branży OZE

Z uwagi na ogromny wzrost cen eksploatacyjnych coraz częściej Polacy wykorzystują w swoich gospodarstwach domowych alternatywne formy energii np.: słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej czy biopaliw. Pozwala to przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze, ale również zapewnić bezpieczeństwo i niezależność. Zwiększone zapotrzebowanie wiąże się też z wyższym popytem na produkty OZE, a co za tym idzie daje wysokie możliwości osobom zatrudnionym w tejże branży.

Obserwujemy duże zainteresowanie pracą w branży OZE. Jest to spowodowane faktem, iż praca w niej jest stabilna i bezpieczna, a właśnie tego poszukują obecnie Polacy - mówi Szymon Masło, Prezes Neptun Energy.

Kariera handlowca na wyciągnięcie ręki

W branży OZE zatrudnienie mogą znaleźć cenieni i wykwalifikowani specjaliści, technicy, doradcy energetyczni, przedstawiciele handlowi, ale także osoby, które nie posiadają doświadczenia jednak wykazują zaangażowanie i mają umiejętności dotyczące realizacji działań w zakresie serwisowania sprzętów.

Od dawna wiadomo, że praca na stanowisku przedstawiciela handlowego wiąże się z możliwością otrzymywania naprawdę godnego wynagrodzenia, często kilku lub kilkakrotnie wyższego od przeciętnej średniej krajowej. Warto jednak pamiętać, że handlowiec sam po części jest swoim sterem, żeglarzem i okrętem, a jego wynagrodzenie składa się z najczęściej z:

  • stałej pensji (tzw. podstawy);
  • dodatków finansowych w postaci prowizji sprzedażowej czy premii uznaniowej;
  • benefitów pozapłacowych.

Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków wynosi 6 290 złotych brutto, ale również mogą oscylować nawet w okolicach 20 tysięcy miesięcznie - podkreśla Szymon Masło, prezes zarządu Neptun Energy

Składniki wynagrodzenia handlowca

Kluczowym elementem wynagrodzenia przedstawiciela handlowego jest prowizja od sprzedaży. Wiadomym jest, że stanowi ona motor napędowy każdego przedstawiciela handlowego, ponieważ im więcej dany pracownik sprzeda, tym wyższą otrzyma prowizję.

Oferujemy przedstawicielom handlowym w naszej ocenie najzdrowszą formę zatrudnienia składającą się z podstawy płacy oraz prowizji od sprzedaży, ponieważ w przypadku gorszego okresu pracownika, a taki zawsze może się zdarzyć chociażby może być podyktowany problemami osobistymi, zawsze pracownik otrzyma podstawową płacę - twierdzi Szymon Masło.

Oprócz pensji zasadniczej i prowizji pracownik może otrzymać premię uznaniową, która ma za zadanie dodatkowo zmotywować go do dalszej pracy.

REKLAMA

Premia uznaniowa dla pracownika jest oznaką docenienia i wyróżnienia - podkreśla Szymon Masło.

 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA