REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Dollarro wymieni euro taniej niż Cinkciarz. Wszystko dzięki PSD2

Fintech Dollarro to internetowy kantor, który przed rokiem powstał we Wrocławiu. Obecnie ma kilkuset klientów, a jego obroty sięgają 4 mln zł. Dollarro jest również pierwszym kantorem, który uzyskał licencję Małej Instytucji Płatniczej.

20.09.2019
8:47
Kantory internetowe. Dollarro wymieni euro taniej niż Cinkciarz
REKLAMA

Ta licencja to nowość wprowadzona przez unijną dyrektywę PSD2. Nie jest to pełnoprawna licencja Krajowej Instytucji Płatniczej, ale i tak daje mniejszym startupom szereg możliwości. Mogą prowadzić rachunki płatnicze, a więc przechowywać pieniądze klientów, aby realizować w ich imieniu płatności, takie jak przelewy czy polecenia zapłaty.

REKLAMA

Dzięki takiej licencji firma jest również o wiele bardziej wiarygodna. Środki klientów muszą być przechowywane na zabezpieczonych, oddzielnych kontach bankowych, a my musimy raportować do KNF wszystkie transakcje płatnicze

- mówi Jakub Zygmunt, twórca Dollarro.

Dollarro ma też kilkuset płacących klientów. A za co konkretnie płaci się temu startupowi? Za przekazy pieniężne pocztą - po 15 zł. Pozostałe funkcje (konto dla firm, wymiana bez prowizji, wpłaty i wypłaty przelewem, przelewy za granicę) są bezpłatne.

Przy okazji przekazów pieniężnych Dollarro współpracuje z Pocztą Polską, co oznacza możliwość dostarczenia gotówki do domu lub pokoju hotelowego. Dodatkowo, w narzędziu znajdziemy opcje

  • zlecania transakcji natychmiastowych (szybka wymiana walut),
  • transakcji planowanych (po kursie dollarro.com lub po kursie klienta),
  • harmonogramu spłaty kredytów walutowych.

Dollarro wyróżnione na Startup Games

Brytyjska ambasada zorganizowała konkurs dla startupów w warszawskim kampusie Google w Warszawie. Podczas zawodów startupy starały się pozyskać jak największe inwestycje wśród inwestorów i wycenę końcową spółki. Po podsumowaniu wyników Dollarro osiągnęło wycenę na poziomie 105 mln funtów. Była to jednak wycena wirtualna – takie były założenia tego konkursu.

Inwestorzy w czasie rzeczywistym inwestowali wirtualne funty w startupy. Wszystko było wspomagane przez specjalnie do tego celu przygotowane aplikacje mobilne. Tajny algorytm wyceny spółki prezentował jej wartość w czasie rzeczywistym

– wyjaśnia Zygmunt.

Dollaro znalazło się w trójce zwycięskich rozwiązań i w nagrodę poleciało na London Tech Week. Nawiązane tam kontakty mają pomóc w ekspansji zagranicznej.

Jakie spready?

Branża kantorów internetowych jest już zapełniona tak polskimi, jak zagranicznymi usługami, więc klienci najczęściej wybierają ceną. Fintechy mogą się tu z reguły pochwalić lepszymi spreadami, bo same nie muszą ponosić wysokich kosztów prowadzenia działalności.

Dollarro przekonuje, że jest w stanie zaoferować 2-groszową różnicę w stosunku do największego kantoru on-line na rynku polskim, czyli Cinkciarza. Sprawdźmy parę PLN/EUR.

REKLAMA
  • internetowykantor.pl – 2,96 gr spreadu (4,3567 - 4,3271),
  • cinkciarz.pl – 1,94 gr (4,3517 - 4,3323),
  • dollarro.com – 1,08 gr (4,3462 – 4,3354).

Z porównania przeprowadzonego w godzinach południowych we czwartek rzeczywiście wynika, że wymiana na Dollarro jest najkorzystniejsza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA