REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Desa Unicum w TOP10 domów aukcyjnych w Europie. Pomogły rekordowe aukcje sztuki

Desa Unicum podsumowała 2023 r. Całkowity obrót osiągnął 230 mln zł, a 27 obiektów licytowanych na aukcjach przekroczyło próg miliona złotych. Dzięki temu firma awansowała na ósme miejsce największych domów aukcyjnych w Europie, utrzymując pozycję lidera w Europie Środkowej i Wschodniej.

26.01.2024
12:11
Desa Unicum w TOP10 domów aukcyjnych w Europie. Pomogły rekordowe aukcje sztuki
REKLAMA

Desa Unicum szczególnie cieszy się ze wzrostu w segmencie Młodej Sztuki i Sztuki Dzisiaj. Na 25 aukcjach osiągnięto obrót 6,97 mln zł. Miniony rok przyniósł duże inwestycje w realizowanie misji społecznej, edukację i budowanie roli aktywnej oraz dostępnej dla wszystkich warszawskiej prywatnej instytucji kultury. W 2023 r. zwiedzającym bezpłatnie udostępniono ponad 130 wystaw oraz ponad 60 wydarzeń edukacyjnych.

REKLAMA

Desa Unicum na tle rynku sztuki

W 2023 r. na rynku sztuki odnotowano wyraźny spadek podaży. Jak tłumaczy Agata Szkup, prezes zarządu Desa Unicum, wysoka inflacja powoduje, że właściciele dzieł mają tendencję do wstrzymywania się z wystawieniem kolekcji na sprzedaż, oczekując wzrostu ich wartości po unormowaniu się sytuacji.

Wytrawni kolekcjonerzy wiedzą, że niezależnie od czynników makroekonomicznych, wartość obiektów stale rośnie – komentuje Agata Szkup, prezes zarządu Desy Unicum.

 class="wp-image-2327413"
Prezes Desy Unicum Agata Szkup

Jak dodaje, ostatni rok zweryfikował, jak istotna jest profesjonalizacja i podnoszenie standardów.

Profesjonalne i zorganizowane podmioty zyskały przewagę nad krócej funkcjonującymi domami aukcyjnymi o mniej ugruntowanej pozycji, co pozytywnie wpłynęło na jakość oferowanych dzieł i selekcję zjawisk szkodzących branży. Warto zauważyć, że pomimo ogólnego wyhamowania gospodarki, Desa Unicum zanotowała mniejszy spadek obrotów w porównaniu z rynkiem jako całości – zauważa prezes Agata Szkup.

Osiągnięte przez Desa Unicum wyniki potwierdziły, że dom aukcyjny przy ul. Pięknej w Warszawie jest niekwestionowanym liderem na rynku sztuki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Według prestiżowego rankingu serwisu Artnet pod względem całkowitej wartości sprzedaży dom aukcyjny z siedzibą przy ulicy Pięknej wyprzedził konkurencję z pozostałych 16 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej utrzymując się na pozycji lidera. Desa Unicum awansowała także na 8. pozycję w rankingu dziesięciu największych instytucji sprzedających sztukę na Starym Kontynencie.

 class="wp-image-2327422"

Największe sukcesy Desy Unicum w 2023 r.

W kategorii sztuki dawnej największym sukcesem okazała się licytacja zaginionego 133 lata temu obrazu „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego, który został sprzedany za 4,32 mln zł. Z kole aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w czerwcu 2023 r. towarzyszyły ogromne emocje, gdy z prawa do pierwokupu jednego z obrazów skorzystało Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Niezwykłym wynikiem zakończyła się listopadowa licytacja dzieł Magdaleny Abakanowicz. Całkowita kwota sprzedaży prac artystki przekroczyła 18,47 mln zł, co stanowi najwyższy obrót aukcji monograficznej w Polsce. Odnotowano wówczas najwyższą w kwotę za licytację tkaniny, podczas której pracę „Structure” sprzedano za 1, 068 mln zł. Zestaw 20 figur „Caminando”, który w 2019 r. sprzedano za 8,024 mln zł, w 2023 r. wylicytowano za 9,6 mln zł.

 class="wp-image-2327431"

Koniec ubiegłego roku przyniósł Desa Unicum nowy rekord. Obraz „M39” Wojciecha Fangora sprzedano za 7,5 mln zł, co czyni go najdroższym dziełem tego twórcy.

Wylicytowana kwota to wzrost o 63 proc. od poprzedniej sprzedaży w 2018 r. w Desa Unicum, gdzie cena wyniosła 4,7 mln zł. Wszystkie cztery dzieła Fangora obecne na aukcji „Sztuka Współczesna. Op-Art i Abstrakcja Geometryczna” znalazły nowych właścicieli, za łączną kwotę 13,8 mln zł – wskazuje dom aukcyjny.

Edukacja i wystawy organizowane przez Desę Unicum

Ważnym elementem działalności Desy Unicum jest działalność wystawowa i edukacyjna.

Dobre wyniki finansowe Desa Unicum i zespół kompetencyjnie zróżnicowanych specjalistów pozwalają nie tylko na realizację największych i najbardziej wymagających aukcji w tej części Europy – czytamy w komunikacie domu aukcyjnego.

Więcej wiadomości na temat licytacji i domów aukcyjnych

Jak dodają jego przedstawiciele, dzięki wystawom przedaukcyjnym, wydarzeniom towarzyszącym ekspozycji sztuki, jak oprowadzania, wydawnictwa, spotkania, panele dyskusyjne czy projekty specjalne, Desa Unicum spełnia funkcję edukacyjną, zwłaszcza w zakresie obowiązujących trendów na rynku sztuki, jak i w sztuce awangardowej oraz współczesnej.

Desa Unicum nawiązała partnerstwa z najważniejszymi stowarzyszeniami pasjonatów sztuki, między innymi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Narodowym w Warszawie, Polskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, a także z uniwersytetem trzeciego Wieku przy Domu Kultury Śródmieście.

REKLAMA

W ostatnich 12 miesiącach zrealizowaliśmy aż 130 otwartych wystaw oraz 60 wydarzeń edukacyjnych. To imponujący wynik, który potwierdza nasze zaangażowanie w demokratyzację dostępu do sztuki, kultury i edukacji. Chcemy, aby Desa Unicum stanowiła miejsce, gdzie każdy może czerpać inspirację, dzielić się swoimi spostrzeżeniami i rozwijać swoje pasje – mówi prezes Agata Szkup.

Desa Unicum jest aktywnym uczestnikiem wydarzeń kulturalnych w całej Polsce. W 2023 r. eksperci domu aukcyjnego brali udział w wykładach i rozmowach z artystami dla studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w ramach projektu Porsche Art Corner, z kolei w sierpniu 2023 zorganizowano wystawy dzieł sztuki w Sofitel Grand Sopot.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA