REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nowy trend w Polsce. Bogaci wydają fortunę na dzieła sztuki. Ceny zwalają z nóg

Rekord za rekordem notują kolejne aukcje dzieł sztuki w Polsce. Inflacja sprawia, że sztuka stała się świetną inwestycją. Trzy ostatnie aukcje Sztuki Współczesnej w Desa Unicum miały 50 mln zł obrotu. W ich ramach, po raz pierwszy w Polsce podczas aukcji na żywo sprzedane zostało dzieło NFT. W jej trakcie sprzedano też najdroższe dzieło sztuki w Polsce.

11.12.2021
15:11
Nowy trend w Polsce. Bogaci wydają fortunę na dzieła sztuki. Ceny zwalają z nóg
REKLAMA

Bogaci w Polsce zaczynają na poważnie inwestować w dzieła sztuki. Doświadczenia z Zachodu pokazują, że ciężko na tym stracić. W długofalowej perspektywie jest to stabilna inwestycja, odporniejsza na zawirowania rynku.

REKLAMA

Rekord Polski ustanowiony. Takiej fortuny na dzieło sztuki jeszcze nikt w naszym kraju nie wydał

Wtorkowa aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku obfitowała w spektakularne rekordy! To właśnie w Desa Unicum, podczas jednej aukcji, padła największa ilość światowych rekordów na prace polskich artystów w historii rynku. Była to też najlepsza pod względem obrotu aukcja na polskim rynku sztuki – wyniósł bowiem blisko 32 mln zł!

W sposób niekwestionowany najważniejszym i dodatkowo podwójnym rekordem aukcji stał się obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego. To kultowe dzieło polskiej sztuki powojennej jest obecnie najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce oraz jednocześnie najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku. 

Obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego pokonał dotychczasowe rekordy w obu kategoriach, które należały również do Desa Unicum. Wszystkie trzy padły w przeciągu zaledwie ostatniego roku. Dzieło zostało sprzedane za rekordową kwotę 13,44 mln zł.

Pobicie dotychczasowego rekordu wartości obrazu jest tym bardziej imponujące, że wydarzyło się podczas jednej aukcji aż dwukrotnie. Drugim najdrożej sprzedanym obrazem w historii polskiego rynku sztuki stał się "Detal 407817 - 434714" z cyklu "1965/1 - ∞" Romana Opałki – sprzedany za rekordową cenę 8,64 mln zł.  

Dzieło pochodzi z konceptualnego cyklu, rozpoczętego przez artystę w 1965 roku i realizowanego aż do śmierci w 2011 roku. Artysta pokrywając płótna rzędami kolejnych cyfr obrazował upływ  czasu. Każdemu kolejnemu obrazowi towarzyszyła fotografia twarzy artysty ukazująca oznaki starzenia się oraz nagranie jego głosu. Jest to obecnie najdrożej sprzedana praca Romana Opałki na świecie. 

Rekordowa cena za Dwurnika. Moda na artystów tworzących po wojnie

Nie koniec jednak na tym! Wtorkowa aukcja ustanowiła nowe rekordy cenowe na prace szeregu najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej. Praca Jana Dobkowskiego – malarza i grafika, najbardziej rozpoznawalnego przedstawiciela nurtu pop-art w Polsce – "Okeanida z Delos" sprzedana została za 204 tys. zł i stała się najdrożej sprzedaną pracą tego artysty.

 class="wp-image-1625647" width="580"
Jan Dobkowski (ur. 1942 r., Łomża)"Okeanida z Delos", 1990
Cena wylicytowana: 170 000 zł

Również praca Stanisława Fijałkowskiego"24.X.71" – będąca zapowiedzią cyklu "Autostrad", czyli najdłuższej realizacji artysty – sprzedana została za 480 tys. zł, ustanawiając tym samym nowy rekord na pracę artysty.

Ogromnym zainteresowaniem licytujących cieszyło się wybitne dzieło Alfreda Lenicy "Plamy na niebie i ziemi" – wcześniej "Obraz I" z cyklu "Obrazy Samorzutne" – należące do najrzadszych i najbardziej cenionych kompozycji w jego dorobku. Praca osiągnęła kwotę 408 tys. zł, ustanawiając przy tym rekord na pracę artysty. 

Również praca Edwarda Dwurnika "Bajkał" osiągnęła rekordową dla tego artysty kwotę 504 tys. zł. 

Abstrakcja i NFT też ustanawiają rekordy, Takich cen jeszcze w Polsce nie było

Obrotem 17,6 mln zł zakończyły się aukcje "Op-art i Abstrakcja Geometryczna" oraz "Pop-art, Popkultura, Postmodernizm" w Desa Unicum.

Sensacją aukcji był pierwszy obiekt NFT podczas aukcji na żywo. Jego sprzedaż za wysoką cenę 552 tys. zł bardzo dobrze rokuje temu nowemu w Polsce segmentowi rynku. Chcemy wyznaczać standardy nowego cyfrowego rynku sztuki w Polsce i mieć na nim wiodącą pozycję. W I półroczu 2022 roku planujemy aukcję poświęconą wyłącznie sztuce NFT. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem w naszym domu aukcyjnym

– mówi Juliusz Windorbski, prezes Desa S.A.

Polski rynek sztuki sztuki op-art i abstrakcji geometrycznej należy do najbardziej liczących się na świecie. Na aukcji aż 5 prac zostało sprzedanych za kwotę przekraczającą 1 mln zł. Nabywców znalazły m.in. trzy prace Wojciecha Fangora, rekordzisty aukcji z 2018 i 2020 roku, które sprzedały się za łączną kwotę 6,2 mln zł.

Na aukcji pojawiły się także poszukiwane dzieła kultowych twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej: Victora Vasarely'ego (z których dwie zostały sprzedane za kwoty powyżej 1 mln zł), Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego czy Andrzeja Nowackiego.  

Z kolei na aukcji "Pop-art. Popkultura. Postmodernizm", oprócz pierwszego na aukcji w Polsce NFT, pod młotek trafiły wybitne prace artystów kontestujących kulturę masową i łamiących społeczne tabu: Jana Dobkowskiego, Jerzego Ryszarda "Jurry'ego" Zielińskiego, Wilhelma Sasnala, Radka Szlagi oraz Rafała Bujnowskiego.

Rynek dzieł sztuki w Polsce rośnie jak szalony. Liczba aukcji zwala z nóg

Trzy aukcje sztuki współczesnej które przeprowadziliśmy w tym tygodniu potwierdzają ogromne zainteresowanie, jakim nieprzerwanie cieszy się ten segment sztuki wśród kolekcjonerów. Ich łączny obrót – blisko 50 mln zł, osiągnął poziom połowy naszego ubiegłorocznego obrotu na wszystkich aukcjach sztuki współczesnej

– dodaje Juliusz Windorbski, prezes DESA S.A.

„Raport Artinfo.pl 2021. Rynek sztuki w Polsce” podaje, że obroty na rynek aukcyjnym w Polsce z roku na rok stale rosną. W 2020 r. wyniosły one 380 mln zł i były o 29 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Podobnie jest z liczbą aukcji dzieł sztuki w Polsce. W 2020 r. przeprowadzono ich w naszym kraju 467, podczas gdy rok wcześniej było ich 337. Liderem rynku jest Desa Unicum, które przeprowadziło 157 aukcji. Na drugim miejscu jest Sopocki Dom Aukcyjny z 30 aukcjami.

W 2020 r. na aukcjach w Polsce wylicytowano w sumie 21942 przedmioty.

To wszystko jednak nic wobec 2021 r. Serwis Artinfo.pl podaje, że rynek dzieł sztuki w Polsce wkroczył na ścieżkę bardzo silnych wzrostów. Już pierwszy kwartał tego roku zakończył się sensacyjnym wynikiem: w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim obroty okazały  się wyższe o 70 proc.

 class="wp-image-1625665" width="416"
Paweł Kowalewski (ur. 1958, Warszawa)"Dlaczego jest raczej coś niż nic"
Cena wylicytowana: 460 000 zł
REKLAMA

Serwis zestawił też wyniki pierwszych półroczy od 2017 roku. W tych analogicznych okresach, obroty na rynku dzieł sztuki w Polsce przez zaledwie 4 lata zwiększyły się trzykrotnie. W stosunku do całorocznych obrotów na rynku, w pierwszym półroczu 2021 roku osiągnęliśmy wynik równy obrotom z 2018 roku, które wyniosły wówczas 252 mln.

Dziś już wiemy, że wyniki są sensacyjne! Obrót dziełami sztuki na krajowym rynku aukcyjnym osiągnął wartość 264,2 mln złotych. Jest to wzrost o 72 proc. w odniesieniu do pierwszego półrocza 2020 roku, które zakończyło się rekordowym wówczas wynikiem 153 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA