REKLAMA

Szykują się zmiany w programie Czyste powietrze. Te patologie mają zniknąć

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło konsultacje społeczne w sprawie programu „Czyste Powietrze”. Resort Pauliny Hennig-Kloski zamierza wprowadzić zmiany w regulaminie programu, który umożliwia wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, by wyeliminować występujące dziś patologie. Wiemy, jakie luki w regulaminie programu mogą zostać załatane.

Szykują się zmiany w programie Czyste powietrze. Te patologie mają zniknąć
REKLAMA

Wprowadzony w 2018 roku program „Czyste Powietrze”, który polega na dopłacaniu przez rząd do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych okazał się dużym sukcesem. Tysiące właścicieli nieocieplonych i ogrzewanych kopciuchami domów skorzystało z tych dopłat, ale przez sześć lat trwania tego programu nie udało się wyeliminować luk w jego regulaminie, które prowadzą do różnych patologii.

REKLAMA

Program Czyste powietrze: największe problemy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na szczęście zdaje sobie sprawę, że nie wszystko w „Czystym powietrzu” działa jak należy i planuje wprowadzenie zmian w tym programie. Pierwszym krokiem w tym kierunku są konsultacje społeczne, które rozpoczęły się w październiku. Uczestnicy pierwszego spotkania wskazali na kilka istotnych luk w programie i jest szansa, że zostaną one wkrótce załatane.

Zdajemy sobie sprawę, że „Czyste Powietrze” to największy w Polsce i Europie projekt, w którym państwo dopłaca obywatelom do tego, aby poprawiać jakość powietrza przez np. termomodernizację budynków. Zauważamy, że ma on pewne niedociągnięcia i dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie konsultacji – wyjaśnił wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.

Pierwszy problem polega na nadużyciach dotyczących kryteriów wejścia do programu i weryfikacji dochodów beneficjentów. Zdarzają się przypadki sztucznego zaniżania dochodów przez dopisywanie osób do składu osobowego gospodarstwa domowego czy przepisywania współwłasności budynku na osoby o niskich dochodach w rodzinie. Uczestnicy konsultacji zastanawiali się, czy progi dochodowe powinny być jedynym kryterium oraz jaka powinna być ich wysokość.

Kolejną patologią jest występowanie pełnomocników w imieniu beneficjentów. Zdarzają się nadużycia i wykorzystywanie niewiedzy osób najmniej zamożnych przez – zdaniem niektórych – zbyt elastyczne zasady i uproszczone procedury programu. Jedną z propozycji jest stworzenie innych kryteriów wejścia dla firm wykonawczych oraz zaangażowanie zewnętrznych podmiotów, takich jak banki. Jeśli dotacje będą wypłacane szybko, prefinansowanie prac może nie być w ogóle potrzebne.

Więcej o programie Czyste Powietrze przeczytasz w tych tekstach:

Pojawiła się też propozycja wprowadzenia oceny energetycznej budynku przed rozpoczęciem prac oraz wymogu osiągnięcia konkretnego standardu energetycznego budynku po realizacji przedsięwzięcia. Zaproponowano też wprowadzenie obowiązkowej termomodernizacji, np. przy najwyższym poziomie dofinansowania. Uczestnicy konsultacji sugerowali też odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej budynków, których wykonywanie jest mocniej regulowane i podlega kontroli.

Kolejny słaby punkt „Czystego powietrza” to wykonawcy. Pojawiła się propozycja uszczegółowienia wzoru umów, z których będą musieli korzystać wykonawcy prac modernizacyjnych i wprowadzenie wymogu ubezpieczeń OC. Omówiono też stworzenie listy rekomendowanych wykonawców i zaangażowanie organizacji branżowych w ich weryfikację. Inna propozycja to wzmocnienie nadzoru nad rozliczeniami między beneficjentem a wykonawcą. Chodzi o to, by można było zweryfikować wystawione przez nich faktury. 

Technologie hybrydowe będą promowane

REKLAMA

Zmiany mogą zostać wprowadzone także w odniesieniu do technologii, które są stosowane w programie. W przypadku pomp ciepła i kotłów na biomasę jest obowiązek wyboru urządzeń z listy ZUM, ale istnieje problem z nielegalnymi modyfikacjami kotłów na paliwa stałe. Wszystko wskazuje na to, że program będzie uwzględniać instalacje hybrydowe oraz niezależnie od technologii będzie promował urządzenia i materiały o wysokiej jakości.  

Dzisiejsze, pierwsze z cyklu spotkanie nie wyczerpuje tematów związanych z kwestiami dotyczącymi programu „Czyste Powietrze”. Nadszedł czas, aby kompleksowo zająć się programem, który funkcjonuje już sześć lat. Dzisiaj poruszyli Państwo kilka kwestii, o których usłyszałem po raz pierwszy. My pracujemy dalej, a spotkania będą trwały co najmniej do końca października – zadeklarował Krzysztof Bolesta.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA