Chcesz zbudować własny dom? Nowy program ci pomoże
Główne problemy inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne to utrudnione finansowanie, wysokie stopy procentowe i niska zdolność kredytowa. W efekcie ci, którzy decydują się na budowę, starają się ograniczyć koszty budowy, na każdym kroku szukając oszczędności. A jakie obecnie czynniki mają wpływ przy wyborze projektu?

Program „Pierwsze Klucze” może poprawić nie najlepszą sytuację, wspierając osoby kupujące pierwsze mieszkania i domy. Mimo ograniczenia programu do rynku wtórnego, założenia te nie dotyczą inwestorów indywidualnych planujących budowę domu. „Pierwsze Klucze” przewidują wsparcie przy zakupie działki i pomoc w sfinansowaniu budowy własnego domu.
Ponieważ program nie wspiera rynku pierwotnego, środki będą lepiej ukierunkowane na wsparcie osób, które chcą samodzielnie budować dom. Wymóg, aby sprzedający nieruchomość był jej właścicielem co najmniej 5 lat, ogranicza możliwości szybkiego odsprzedawania działek przez spekulantów. To zapewne przełoży się na większą dostępność i niższe ceny gruntów – komentuje Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.
Polacy stawiają na energooszczędne budynki o powierzchni 90-110 mkw.
Portal Extradom.pl podaje, że ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych i utrzymujące się wysokie koszty energii sprawiają, że już od dłuższego czasu Polacy wybierają kompaktowe, energooszczędne budynki o powierzchni 90-110 mkw, które łączą nowoczesny design z funkcjonalnością i przystępnymi kosztami budowy.
W pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku klienci Extradom.pl najczęściej decydowali się na projekty domów w typie nowoczesnej stodoły oraz ekonomicznych domów parterowych (60 proc.) i z dwuspadowym dachem (69 proc.) - zauważa Wojciech Rynkowski.
I wskazuje, że inną cechą charakterystyczną domów, które Polacy będą budować w 2025 roku, jest brak garażu. Nowe domy coraz częściej budowane są bez garażu (dotychczas wybierało je 56 proc. inwestorów), a zamożniejsi stawiają domy, które posiadają garaże dwustanowiskowe (24 proc.).
Optymalizacji kosztów budowy sprzyja również sytuacja na rynku materiałów budowlanych. Według danych grupy PSB ich ceny utrzymują się na niezmiennym poziomie w grudniu 2024 r./r. dynamika cen wyniosła -0,3 proc. W porównaniu z okresem budowlanego boomu łatwiej również znaleźć wykwalifikowaną ekipę
Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:
Widać duże zainteresowanie budownictwem prefabrykowanym
Eksperci zauważają rosnące w naszym kraju zainteresowanie budownictwem prefabrykowanym, szczególnie w technologii keramzytobetonowej.
To pokazuje, jak ważne jest dla planujących budowę domu dążenie do szybszej i przewidywalnej cenowo realizacji inwestycji. Powstające w tej technologii domy mogą być budowane nawet w trzy miesiące, co jest atrakcyjną opcją w kontekście rosnących wynagrodzeń ekip budowlanych i długiego czasu realizacji budynków wznoszonych metodą tradycyjną - mówi Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.
W jego ocenie budowa domu wymaga nie tylko dużego zaangażowania, ale też wyboru odpowiedniego projektu. Aktualne trendy wskazują, że Polacy stawiają na prostotę, energooszczędność i optymalne wykorzystanie przestrzeni. Popularnością cieszą się zarówno domy parterowe, które zapewniają komfort użytkowania, jak i nowoczesne stodoły, przykuwające uwagę minimalistycznym wyglądem i dużymi przeszkleniami.
Niewątpliwie nowością jest to, że inwestorzy coraz chętniej wybierają rozwiązania prefabrykowane, które pozwalają skrócić do minimum czas budowy oraz kontrolować i ograniczyć koszty budowy, a także późniejszej eksploatacji.