REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Na punkcie tych domów Polacy zwariowali. Wszyscy chcą takie budować

Mimo że jest na rynku wiele alternatywnych metod budowy domów, to wśród Polaków nadal najbardziej popularna jest klasyka. Oferteo.pl przeanalizował jakie domy preferują nasi rodacy, jak definiują swoje potrzeby w zakresie budowy domu murowanego i poszukali odpowiedzi, na jakim etapie formalności są osoby poszukujące generalnego wykonawcy.

21.06.2024
6:45
Na punkcie tych domów Polacy zwariowali. Wszyscy chcą takie budować
REKLAMA

Dane pozyskano na przełomie roku 2023 oraz 2024, analizując zapytania z 10 miesięcy w kategorii budowa domu murowanego. Łącznej analizie poddano blisko 30 tys. ogłoszeń w serwisie Oferteo.pl. Okazało się, że najpopularniejszym typem domu, który chcą budować Polacy, jest dom jednorodzinny parterowy, opcjonalnie może on posiadać poddasze użytkowe (dla grupy stanowiącej aż 53 proc. zainteresowanych). Jego powierzchnia dla 41 proc. badanych będzie wynosiła od 101 do 150 mkw., a 16 proc. nawet 200 mkw. Natomiast 35 proc. zlecających usługi zastanawia się nad domem o powierzchni od 36 do 100 mkw.

REKLAMA

Obecnie, średnia powierzchnia użytkowa uznawana za optymalną do życia i ekonomicznie opłacalną przy budowie domów w Polsce oscyluje między 100 a 120 mkw. - zauważa Marta Kaleta-Domaradza z Oferteo.pl

I dodaje, że istnieje kilka uzasadnionych powodów motywujących do takiego wyboru, z których główne to fakt, że budowa większego domu wiąże się ze zwiększonymi kosztami zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i eksploatacyjnej.

Powierzchnia 100-120 mkw. jest optymalnym kompromisem między komfortem a kosztami, umożliwiając bardziej przystępną cenę budowy oraz późniejsze utrzymanie. Natomiast współczesne trendy związane z mniejszymi rodzinami, zmiany stylu życia oraz wzrostu popularności mieszkań o mniejszej powierzchni sprawiają, że domy o większych metrażach stają się mniej pożądane. Powierzchnia 100-120 mkw. jest często wystarczająca dla większości rodzin, dając odpowiednią funkcjonalność bez nadmiaru nieużytkowych przestrzeni - mówi Marta Kaleta-Domaradza z Oferteo.pl.

Duża większość (91 proc.) budynków ma nie być podpiwniczona oraz będzie pozbawiona garażu (51 proc.). Co również wpływa na obniżenie kosztu takiej budowy. Natomiast aż 66 proc. szukających fachowców do budowy domu zdecyduje się na dach dwuspadowy.

Dach dwuspadowy jest popularny w Polsce ze względu na tradycyjny, klasyczny wygląd, który doskonale komponuje się z krajobrazem podmiejskim. Jest to również forma architektury dostosowana do polskiego klimatu i warunków atmosferycznych. Konstrukcja dachu dwuspadowego jest stabilna i odporna na obciążenia, dodatkowo pozwala na późniejsze adaptacje i rozbudowę poddasza, co może stanowić dodatkową przestrzeń mieszkalną lub magazynową - podają eksperci Oferteo.pl.

Największa liczba zapytań o budowę domów dotyczyła budowy, której efektem finalnym będzie postawienie budynku do tak zwanego stanu surowego otwartego (SSO). Dom w stanie surowym otwartym to faza budowy, w której istotne elementy konstrukcyjne, takie jak nośne ściany, stropy oraz dach z odpowiednim pokryciem, są ukończone, aczkolwiek brakuje okien, drzwi i instalacji. Realizacja tego stanu wymaga ścisłego przestrzegania projektu i zazwyczaj trwa od 2 do 3 mies.

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:

W tych miejscach wybudowanie domu jest najdroższa

Jak podaje serwis Extradom.pl, który szczegółowo przeanalizował koszty budowy domu w I kwartale 2024 r. podając, że uśredniona kwota niezbędna do budowy domu parterowego o powierzchni 150 mkw. to 821 990 zł. Biorąc pod uwagę koszt 1 mkw. powierzchni użytkowej domu, to jest to koszt 5 422 zł/mkw. w I kwartale 2024 r.

Z największym wzrostem kosztów budowy mamy do czynienia w województwie lubelskim - 8,79 proc. Najmniejsze wzrosty były na Śląsku - 0,58 proc. i w zachodniopomorskim - 0,19 proc. W Warszawie, która jest tradycyjnie najdroższa, było to 1,07 proc. W połączeniu ze wzrostem o 1,59 proc. w najtańszym, warmińsko-mazurskim, zaowocowało to dalszym ujednoliceniem kosztów budowy na terenie całego kraju. Obecnie różnica ta wynosi już mniej niż 11 proc.

Prognozując wzrosty kosztów budowy domów w tym roku, należy wziąć pod uwagę różnice między poszczególnymi regionami. W zależności od lokalizacji wzrosty te będą oscylować od około 6 proc. do nawet 10-12 proc. Niższy ze wskaźników jest zbliżony do prognozowanej inflacji na ten rok, a wyższy to połowa prognozowanego wzrostu cen mieszkań w największych miastach Polski. Przewiduję, że cena netto metra kwadratowego domu jednorodzinnego pod koniec roku wynosić będzie od 5,5 tys. do około 6 tys. zł – tłumaczy Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Wyjątkiem może być stolica, gdzie ceny tradycyjnie są najwyższe i zapewne przekroczą barierę 6 tys. zł za metr kwadratowy i mazowieckie, które stanowi jej naturalne zaplecze. Jednak biorąc pod uwagę, że ceny ofertowe za 1 mkw. mieszkania w największych miastach sięgają już kilkunastu tys. zł, a za kawalerki w Warszawie płaci się dziś nawet ponad 20 tys., to budowa własnego domu jest jeszcze bardziej interesującą alternatywą niż była rok temu. 

Aspekty formalno-prawne budowy domów w Polsce

Oferteo.pl przyjrzało się również, na jakim etapie formalności są osoby poszukujące ekipy lub fachowców do budowy domów.

Aż 29 proc. osób zlecających budowę domu we wskazanym okresie deklaruje, że posiada jedynie działkę, nie dysponując jeszcze pozwoleniem na budowę, 11 proc. - nie posiada nawet działki, ale już podejmuje się próby znalezienia fachowca - komentuje Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl.

Kaleta-Domaradzka uważa też, że nie należy zapominać, że ustawowy czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę to 65 dni, a jeśli w zgłoszeniu pojawią się braki formalne, może się on również wydłużyć.

Serwis podaje, że w sezonie budowlanym, który trwa od maja od października na najlepszych fachowców trzeba czekać średnio 6 mies. Jednak są i takie województwa, jak np. mazowieckie, gdzie czas oczekiwania wydłuża się nawet do 12 mies.

Polacy są również świadomi, że na wykwalifikowane ekipy czy fachowców trzeba dzisiaj poczekać, bo ich kalendarze są już wypełnione terminami. Dlatego też dla 26 proc. zlecających termin rozpoczęcia budowy liczący do 6 mies. nie stanowi przeszkody w oczekiwaniu.

REKLAMA

Widzimy, że fachowcy obecni na naszej platformie, a dodatkowo nagrodzeni w rankingu Oferteo Najlepsi 2024, którzy świadczą wysokiej jakości usługi, to poniekąd towar luksusowy, na który warto czekać -  podsumowuje Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl.

Ta refleksja doskonale oddaje coraz większe zapotrzebowanie na usługi budowlane najwyższej jakości, co przekłada się na ich pożądanie oraz oczekiwanie na terminy, by skorzystać z najlepszych specjalistów, a przecież sezon budowlany trwa obecnie w najlepsze, a nadchodzące prognozy pogody, zapowiadające upały będą jeszcze mocniej motywowały inwestorów do poszukiwania wykonawców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA