Upmedic to polski startup rozwijający oprogramowanie do tworzenia dokumentacji medycznej, oparte o sztuczną inteligencję. Lekarze-rekordziści, którzy wcześniej wykonywali 10 opisów badań dziennie, teraz dobijają do setki.
Aż 2/3 czasu radiologa jest dziś poświęcane nie na leczenie, lecz tworzenie dokumentacji i opisów badań. Upmedic powstał, by odwrócić tę niekorzystną proporcję i dobro oraz zdrowie pacjenta znowu postawić na pierwszym miejscu – tłumaczy Paweł Paczuski, specjalista od uczenia maszynowego, założyciel Upmedic (na zdjęciu powyżej po prawej).
Upmedic skraca czas tworzenia opisów o 70 proc.
Taki opisy można później o wiele łatwiej analizować z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Stosujemy modele językowe, aby uczyć się wzorców - indywidualnych dla każdego lekarza. Lekarz może podyktować dokument według swoich przyzwyczajeń, natomiast Upmedic dopasowuje go zdefiniowanych zbiorów słownictwa, co umożliwia automatyczne kodowanie dokumentacji i szybsze jej rozliczanie np. z NFZ - wyjaśnia Krzysztof Paczuski, CTO i współzałożyciel firmy (na zdjęciu głównym po lewej).
System wykorzystuje również zamianę mowy na tekst na żywo, aby lekarz mógł wprowadzać notatki głosowo - bez odrywania wzroku od analizowanego obrazu lub z wykorzystaniem wygodnych checklist.
Firma ma za sobą pilotaże w Instytucie Matki i Dziecka, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Sekcji MSK Polskiego Towarzystwa Radiologicznego. Wychodzi także poza macierzysty obszar radiologii współpracując z Instytutem Matki i Dziecka (neurologia) czy Szpitalem Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku (diagnostyka ortopedyczna).
Czytaj inne teksty o polskich firmach:
Z Upmedic korzysta już 300 lekarzy
W ostatnich miesiącach firmie udało się przekroczyć próg rentowności.
Potrafimy już zarabiać, do końca roku chcemy co najmniej dziesięciokrotnie zwiększyć ARR (roczne powtarzalne przychody) do 2 mln zł - zapewnia Paweł Paczuski.
W 2021 roku Upmedic zgarnął pierwszą rundę inwestycyjną, która pozwoliła na rozwój w kraju. Teraz celem jest ekspansja - zarówno geograficzna, jak i na kolejne specjalizacje czy współprace z większymi podmiotami branży medycznej. Dobrym przykładem może być tu wdrożenie Upmedic do 43 pracowni diagnostycznych PZU Zdrowie.
Rozpoczęliśmy współpracę z firmami big pharma w celu eliminacji problemu podwójnego wypełniania dokumentacji medycznej do badań klinicznych, analizy danych medycznych i podpowiedzi w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną - dodaje Paczuski.
Przedsiębiorca podkreśla, że czas wdrożenia technologii do placówki został skrócony z 6 miesięcy do 1 miesiąca. Pojedynczego użytkownika wdraża się zaś w jeden dzień.
Edukujemy branżę i angażujemy się w budowanie najwyższych standardów diagnostyki opisowej w Polsce - co miesiąc organizujemy spotkania zrzeszające 200 lekarzy wokół tematu omawiania najciekawszych przypadków. Na nich uczą się oni analizy zdjęć i wytwarzania wysokiej jakości opisu badania - wyjaśnia Paczuski.
Przedsiębiorca podkreśla, że jego celem jest również rozbudowa zespołu medycznej, sprzedażowego i satysfakcji klienta.