REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Chcą rozładować kolejki do specjalistów. Zwiększają wydajność 10-krotnie

Upmedic to polski startup rozwijający oprogramowanie do tworzenia dokumentacji medycznej, oparte o sztuczną inteligencję. Lekarze-rekordziści, którzy wcześniej wykonywali 10 opisów badań dziennie, teraz dobijają do setki.

03.03.2024
3:59
Chcą rozładować kolejki do specjalistów. Zwiększają wydajność 10-krotnie
REKLAMA

Aż 2/3 czasu radiologa jest dziś poświęcane nie na leczenie, lecz tworzenie dokumentacji i opisów badań. Upmedic powstał, by odwrócić tę niekorzystną proporcję i dobro oraz zdrowie pacjenta znowu postawić na pierwszym miejscu – tłumaczy Paweł Paczuski, specjalista od uczenia maszynowego, założyciel Upmedic (na zdjęciu powyżej po prawej).

REKLAMA

Upmedic skraca czas tworzenia opisów o 70 proc.

Taki opisy można później o wiele łatwiej analizować z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Stosujemy modele językowe, aby uczyć się wzorców - indywidualnych dla każdego lekarza. Lekarz może podyktować dokument według swoich przyzwyczajeń, natomiast Upmedic dopasowuje go zdefiniowanych zbiorów słownictwa, co umożliwia automatyczne kodowanie dokumentacji i szybsze jej rozliczanie np. z NFZ -  wyjaśnia Krzysztof Paczuski, CTO i współzałożyciel firmy (na zdjęciu głównym po lewej).

System wykorzystuje również zamianę mowy na tekst na żywo, aby lekarz mógł wprowadzać notatki głosowo - bez odrywania wzroku od analizowanego obrazu lub z wykorzystaniem wygodnych checklist.

 class="wp-image-2425345"

Firma ma za sobą pilotaże w Instytucie Matki i Dziecka, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Sekcji MSK Polskiego Towarzystwa Radiologicznego. Wychodzi także poza macierzysty obszar radiologii współpracując z Instytutem Matki i Dziecka (neurologia) czy Szpitalem Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku (diagnostyka ortopedyczna).

Czytaj inne teksty o polskich firmach:

Z Upmedic korzysta już 300 lekarzy

W ostatnich miesiącach firmie udało się przekroczyć próg rentowności. 

Potrafimy już zarabiać, do końca roku chcemy co najmniej dziesięciokrotnie zwiększyć ARR (roczne powtarzalne przychody) do 2 mln zł - zapewnia Paweł Paczuski.

W 2021 roku Upmedic zgarnął pierwszą rundę inwestycyjną, która pozwoliła na rozwój w kraju. Teraz celem jest ekspansja - zarówno geograficzna, jak i na kolejne specjalizacje czy współprace z większymi podmiotami branży medycznej. Dobrym przykładem może być tu wdrożenie Upmedic do 43 pracowni diagnostycznych PZU Zdrowie.

Rozpoczęliśmy współpracę z firmami big pharma w celu eliminacji problemu podwójnego wypełniania dokumentacji medycznej do badań klinicznych, analizy danych medycznych i podpowiedzi w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną - dodaje Paczuski.

 class="wp-image-2425444"

Przedsiębiorca podkreśla, że czas wdrożenia technologii do placówki został skrócony z 6 miesięcy do 1 miesiąca. Pojedynczego użytkownika wdraża się zaś w jeden dzień.

Edukujemy branżę i angażujemy się w budowanie najwyższych standardów diagnostyki opisowej w Polsce - co miesiąc organizujemy spotkania zrzeszające 200 lekarzy wokół tematu omawiania najciekawszych przypadków. Na nich uczą się oni analizy zdjęć i wytwarzania wysokiej jakości opisu badania - wyjaśnia Paczuski.

REKLAMA

Przedsiębiorca podkreśla, że jego celem jest również rozbudowa zespołu medycznej, sprzedażowego i satysfakcji klienta.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA