REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Chrzanić drogie mieszkania, kupuję dom pod miastem. Sami zobaczcie, ile można zaoszczędzić

Zamiast dużego mieszkania kup dom jednorodzinny zapłacisz 30-40 proc. mniej. A jak wyniesiesz się za miasto, zaoszczędzisz jeszcze więcej – wynika z analizy przeprowadzonej przez redNet24 i serwis tabelaofert.pl.

29.10.2021
7:01
Chrzanić drogie mieszkania, kupuję dom pod miastem. Sami zobaczcie, ile można zaoszczędzić
REKLAMA

Dom czy mieszkanie? Pod uwagę bierzemy tylko cenę zakupu. Utrzymanie to inna bajka. Jak podaje tabelaofert.pl, w Warszawie w czasie pandemii na popularności najbardziej zyskały duże mieszkania. W przypadku 4-pokojowych stopień wyprzedania wzrósł o 27,8 p.p., a 5-pokojowych i większych – o 31,3 p.p. Trudno się dziwić, że w tej sytuacji zainteresowanie z dużych mieszkań szybko przeniosło się na domy jednorodzinne. W 2020 r. w Warszawie sprzedało się o 51,7 proc. więcej tego typu nieruchomości niż w 2019 r. Trend ten utrzymał się w pierwszym półroczu 2021 r., gdy od stycznia do czerwca sprzedano 83,8 proc. tego, co w 2019 r.

REKLAMA

Covid podbił zainteresowanie dużymi mieszkaniami i domami

Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet24, wskazuje, że duży wpływ na sytuację na rynku nieruchomości miała pandemia i wprowadzenie pracy oraz nauki zdalnej.

Konsumenci zaczęli intensywniej poszukiwać lokali, w których na mniejszej powierzchni będzie zaprojektowanych więcej pokoi lub będzie istniała możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia do komfortowej nauki lub pracy. Spowodowało to wzrost zainteresowania większymi lokalami i domami – wyjaśnia Katarzyna Tworska.

Autorzy raportu podpowiadają, że różnice w cenach za metr między mieszkaniami w bloku a domami jednorodzinnymi działają na korzyść tych drugich, ba, w niektórych miastach zamieszkanie w domu opłaca się już dużo bardziej w niż w mieszkaniu.

Z raportu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium wynika, że w drugim kwartale 2021 r. średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych najwyższy poziom osiągnęły w Warszawie i Gdańsku, gdzie ceny wynosiły odpowiednio – 8385 zł za mkw. i 7145 zł za mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław z 6893 zł za mkw., Kraków z 6502 zł za mkw. i Poznań 6471 zł za mkw.

Ranking miast z najwyższymi cenami mieszkań deweloperskich przygotowany przez serwisu tabelaofert.pl wygląda bardzo podobnie. Na pierwszym miejscu znajduje się Warszawa, gdzie metr kwadratowy kosztuje 12184 zł), potem Trójmiasto (11123 zł/mkw.), Kraków (10807 zł/mkw.) i Wrocław (10081 zł/mkw.). Najtaniej jest w Poznaniu i Łodzi, gdzie za mkw. trzeba zapłacić 8378 i 7426 zł.

Metr kwadratowy domu o jedną trzecią tańszy niż mieszkania

Gdy porównamy ceny domów i mieszkań, okaże się, że największa różnica widoczna jest w Krakowie, gdzie cena 100-metrowego domu stanowi niewiele ponad 60 proc. ceny mieszkania o takim samym metrażu. Kolejne miejsca zajmują Łódź oraz Gdańsk, gdzie stosunek cen domów i mieszkań wynosi kolejno 61 proc. i 64,2 proc. W Warszawie i we Wrocławiu cena domu o powierzchni 100 mkw. stanowi ok. 68 proc. ceny mieszkania o tym samym metrażu. Najmniejszą różnicę odnotowano w Poznaniu, gdzie wynosi ona 77 proc. ceny mieszkania.

Jeszcze większe różnice dotyczą domów, które można kupić w sąsiedztwie największych miast. Tabelaofert.pl sprawdziła, jak to wygląda w stolicy i ościennych powiatach. Okazało się, że różnica w cenie między domem o powierzchni 100 mkw. w Warszawie a takim samym w najdroższym powiecie wynosi aż 6400 zł.

Od kwietnia do czerwca najniższe średnie ceny za metr kwadratowy miały powiaty legionowski (6356 zł), miński (6457 zł) i otwocki (6473 zł). Najdroższe nieruchomości znajdowały się w powiecie wołomińskim i warszawskim zachodnim, gdzie ceny za metr kwadratowy wynosiły 7421 zł i 6836 zł.

A może szeregowiec pod miastem?

Maciej Dymkowski, prezes tabelaofert.pl, uważa, że przesunięcie popytu z mieszkań w Warszawie na domy wynika nie tylko ze zmiany stylu życia spowodowanego pandemią, ale również ze stale rosnących cen mieszkań.

Na koniec drugiego kwartału 2021 r. średnia cena mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie przekroczyła barierę 12000 zł za metr kwadratowy. Alternatywę dla drogich mieszkań w blokach stanowią nieduże domy, zwłaszcza szeregowe, w dzielnicach ościennych – podpowiada Maciej Dymkowski.

REKLAMA

Dużym zainteresowaniem cieszą się domy w dzielnicach Wawer, Białołęka i Wilanów, których komunikacja zarówno z centrum Warszawy i z innymi dzielnicami z roku na rok jest coraz lepsza.

Spośród wymienionych wyróżnia się Wawer, największa warszawska dzielnica pod względem powierzchni, która w dużej części nie jest jeszcze zagospodarowana. Stwarza to deweloperom duże możliwości do inwestycji – wskazuje Maciej Dymkowski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA