REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Gdzie kupić węgiel? Lada dzień mróz ściśnie Polskę, a miejsc sprzedaży opału jest coraz mniej

Prognozy pogody wskazują zgodnie, że pod koniec tygodnia zacznie porządnie sypać śniegiem, a mróz może już trzymać wtedy przez całą dobę. Zerkamy więc na węglowe aukcje i sprawdzamy, czy w takim razie opał znowu zdrożał. Tymczasem do spółek wydobywczych, które wycofały zwykły węgiel ze sprzedaży klientom indywidualnych, żeby dostarczać go na rzecz samorządów, dołączyła Bogdanka. W ten sposób gospodarstwom domowych zostały tylko Tauron i JSW.

09.12.2022
16:27
Gdzie kupić węgiel? Lada dzień mróz ściśnie Polskę, a miejsc sprzedaży opału jest coraz mniej
REKLAMA

Chyba niezbyt wysłuchano prośby tych, którzy wnosili o jak najcieplejszą zimę, co miało nas uratować przed kryzysem energetycznym i rekordowymi rachunkami. Długo też opieraliśmy się nieśmiałym atakom zimy, ale wkrótce ma być po sprawie. Prognozy wskazują, że śniegu może posypać nawet po kostki i biały puch będzie miał szansę na zostanie z nami dłużej. Bo wyraźnie poniżej zera spaść ma też temperatura. Wychodzi więc na to, że aura nas jednak nie oszczędzi. Czy pismo nosem wyczuwają już sprzedawcy i korzystając z okazji ponoszą ceny opału? Sprawdzamy.

REKLAMA

Cena węgla już nie idzie aż tak bardzo na rekord

W pierwszej kolejności zerkamy w stronę ogłoszeń aukcyjnych na Allegro i OLX, gdzie jeszcze kilka tygodni temu rekordowa cena za tonę opału (ekogroszku) wyniosła równe 5000 zł. A jak jest teraz? Zwykły węgiel (orzech) kupimy najdrożej za 3896,96 zł. 

Dla jeszcze większej wygody naszych klientów węgiel jest pakowany w worki 25 kg Następnie dostarczany wprost do domu klienta na bezzwrotnej palecie obwiązanej mocnymi paskami i folią stretch - zachwala sprzedawca.

Znajdziemy też oferty za 3500 zł i mniej. Są też ogłoszenia zachęcające do licytacji i negocjacji, jak w przypadku węgla orzech wystawionego za 1 zł.

Przeprowadziłem się z Rybnika do Katowic i nie potrzebuję ogrzewać domu i chętnie odsprzedam - tłumaczy sprzedawca.

Nieco taniej jest na OLX, gdzie zwykły węgiel bez większego kłopotu kupimy za mniej niż 3000 zł. Np. węgiel groszek z kopalni Brzeszcze kupimy już za 2400 zł. A orzech z KWK Piast można kupić za ok. 2800 za tonę (8500 zł za 3 tony). Można też iść bardziej w hurt i kupić 25 ton węgla orzech za 1782 zł licząc od tony, ale za to bez kosztów transportu.

Ekogroszek, czyli 4000 zł za tonę trzyma się mocno

Wyraźnie droższy od zwykłego węgla jest ciągle ekogroszek. Na Allegro najdroższe oferty proponują tonę tego opału za 4400 zł. Ale bez problemu znajdziemy też aukcje za mniej niż 3000 zł. Np. za czeski ekogroszek trzeba zapłacić 2699 zł. 

Czeski opał wrzucony do pieca jako suchy węgiel, spala się, pozostawiając lekki popiołek w nieznacznych ilościach - reklamuje jego sprzedawca.

Na OLX bardzo podobnie. Kupimy tutaj ekogroszek i za 4000 zł za tonę, i za 2150 zł w przypadku czeskiego ekogroszku. Jest możliwość zamówienia od razu jego transport - do 200 km. Wtedy jednak jedna tona drożeje do 2500 zł.

Zwykły węgiel dla gospodarstw domowych tylko w JSW i Tauronie

Ale Allegro i OLX to z pewnością nie jedyne miejsca, gdzie zaopatrzymy się w opał na zimę. Swoją sprzedaż prowadzą też spółki wydobywcze. Ceny są bardzo przystępne. Szkopuł jednak w tym, że kiedy ruszyła sprzedaż węgla dla samorządów, to spółki mocno ograniczyły swój asortyment, żeby przypadkiem nie zabrakło go dla gmin. Najpierw taką decyzję podjęto w sklepie PGG, gdzie tym samym klient indywidualny teraz kupi jedynie ekogroszek (1770 zł) i miały węglowe (1105 zł). Zakup węgla typu orzech, czy kostka zablokowany są do odwołania. 

REKLAMA

Potem na taki krok zdecydował się również Węglokoks, który sprzedaje swój opał tylko przez złożenie zamówień na infolinii. Teraz tu kupimy wyłącznie jeden rodzaj opału: ekogroszek Skarbek - 2214 zł za tonę. Bogdanka też od połowy listopada sprzedaje opał wyłącznie podmiotom wrażliwym: groszek za 1940,39 zł i miał węglowy za 1640,39 zł. Gospodarstwa domowe mogą zaopatrzyć się w ten opał wyłącznie przez samorządy, z którymi Bogdanka podpisała stosowne umowy. 

Tym samym zwykły węgiel klienci indywidualni kupią jeszcze tylko w dwóch spółkach. JSW proponuje węgiel orzech z kopalni Budryk za 1516,41 zł, licząc z VAT i akcyzą. Z kolei w Tauronie kupimy kostkę, orzech i groszek. Ceny od 1849 do 1899 zł. Za ekogroszek pochodzący z Zakładu Górniczego Sobieski zapłacimy 1999 zł (workowany) albo 1899 zł (luzem).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA