REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Bezrobocie w Polsce. Oznaki spowolnienia na rynku pracy są wyraźne

Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na rekordowo niskim poziomie. Eksperci zwracają uwagę, że spowolnienie gospodarcze objawia się w Polsce w ograniczeniu spływającej liczby nowych ofert pracy, a nie w zwolnieniach grupowych. Wszystko wskazuje, że w kolejnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z podobną sytuacją.

24.08.2023
10:45
Bezrobocie w Polsce. Oznaki spowolnienia na rynku pracy są wyraźne
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 5 proc., tyle samo co przed miesiącem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z ubiegłym rokiem (lipiec 2022-lipiec 2023) wynik był niższy o 0,2 pkt proc. – wynika z najnowszej publikacji GUS „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w lipcu 2023”.

REKLAMA

W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 782,4 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w czerwcu br. (o 1,1 tys., tj. o 0,1 proc.) oraz niż w lipcu ub. roku (o 27,8 tys., tj. o 3,4 proc.) – podał GUS.

Źródło: GUS

Liczba osób długotrwale bezrobotnych także maleje. W lipcu spadła z 390 do 386 tys. osób i jest o 12,9 proc. mniejsza niż przed rokiem. Bezrobocie w Polsce pozostaje najniższe na tle państw regionu – zauważył w komentarzu Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W kolejnych miesiącach ekonomiści spodziewają się raczej niewielkich wahań na rynku pracy.

W bieżącym kwartale utrzyma się ona na poziomie 5,0 proc. Na koniec roku wzrośnie w okolice 5,5 proc. – to jednak standardowe wahania związane z mniejszą liczbą prac sezonowych. W 2024 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomach zbliżonych do tegorocznych – zapowiada Instytut.

Są oznaki spowolnienia gospodarczego, ale nietypowe

PIE tłumaczy, że w związku z sytuacją demograficzną i brakiem pracowników na rynku pracy, niższa aktywność firm skutkuje ograniczaniem rekrutacji.

Po roku spadków liczba nowych ofert pracy ustabilizowała się na poziomach zbliżonych do tych sprzed roku. W lipcu w urzędach pracy zgłoszono 91 tys. nowych ofert pracy – o 1,5 proc. więcej niż rok temu. Spowolnienie nie skutkuje wzrostem zwolnień grupowych. GUS wskazuje, że w lipcu 137 pracodawców przeprowadziło takie zwolnienia, to mniej niż rok wcześniej. Zwolnienia grupowe dotknęły 18 tys. osób – o 0,6 tys. więcej niż rok temu - czytamy w komentarzu.

GUS podał, że w lipcu w skali roku zwiększyła się zarówno liczba ofert zatrudnienia z sektora prywatnego o 0,2 proc., jak i z sektora publicznego o 12,1 proc.

Oferty z sektora publicznego stanowiły 12,1 proc. ogółu zgłoszonych ofert, wobec 10,9 proc. rok wcześniej. Oferty pracy niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 29 proc. wszystkich zgłoszeń (przed rokiem: 36,7 proc. ) – poinformował Urząd.

Źródło: GUS

Bezrobocie w województwach

Najniższe bezrobocie od wielu miesięcy ma Wielkopolska - 2,9 proc., najwyższe Podkarpacie – 8,4 proc.

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się w czterech województwach (warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim – po 0,1 p.proc.), wzrosła w województwie małopolskim (również o 0,1 p.proc.), a w pozostałych województwach nie uległa zmianie – podał GUS.

W skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się w największym stopniu w woj. lubelskim – o 0,5 p.proc. oraz w podkarpackim – o 0,4 p.proc. Niewielki wzrost wystąpił w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim – o 0,2 p.proc. oraz wielkopolskim – o 0,1 p.proc. W woj. pomorskim stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed roku.

Tak niskie bezrobocie mieliśmy ostatnio 33 lata temu

Dane GUS są zgodne ze wstępnym szacunkiem, który na początku miesiąca podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Dane krajowe, podobnie jak dane europejskie, są dla nas bardzo korzystne, sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna, ale bardzo dobra. Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w sierpniu 1990 roku – powiedziała na początku sierpnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

I zwróciła również uwagę na poziom bezrobocia z końca lipca 2023 r. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli przed epidemią COVID-19. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w tym okresie o 137,5 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 pkt. proc.

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE

REKLAMA

MRiPS podkreślił w komunikacie, że dane Eurostatu również potwierdzają dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce.

2,7 proc. wyniosła w czerwcu br. stopa bezrobocia w Polsce według Eurostatu. Tym samym zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia – ex aequo z Czechami. Lepszą sytuację odnotowano tylko na Malcie (2,6 proc.). Unijna średnia wyniosła w czerwcu br. 5,9 proc., a w strefie euro – 6,4 proc. – skomentował resort rodziny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA