REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Prognoza dla rynku pracy. Będzie gorąco i burzliwie. Pod nóż pójdą miliony etatów

Jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), w ciągu najbliższych pięciu lat pracodawcy stworzą 69 mln nowych miejsc pracy, ale zlikwidują aż 83 mln stanowisk. Netto zniknie 14 mln etatów, co odpowiada 2 proc. obecnego zatrudnienia. Pewnie zastanawiacie się, o co w tym wszystkim chodzi. Jak tłumaczą eksperci, to wcale nie AI będzie przyczyną cięć zatrudnienia, tylko wolniejszy wzrost gospodarczy oraz rosnące koszty życia.

02.08.2023
6:41
Prognoza dla rynku pracy. Będzie gorąco i burzliwie
REKLAMA

Bank Światowy zapowiada, że globalna gospodarka w 2023 r. będzie rosła znaczniej wolniej niż w ubiegłym (2,1 proc. vs. 3,1 proc.). Do tego globalna inflacja wzrosła do 8,8 proc. w 2022 r. z 3,5 proc. przed pandemią. Mniejsza liczba etatów będzie też wynikiem większego wykorzystania nowych technologii. Do powstania nowych miejsc pracy przyczyni się natomiast zielona transformacja oraz ESG.

REKLAMA

Obawy o to, że technologia i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji przejmą pracę wykonywaną przez ludzi, nasiliły się po tym, jak Chat GPT znalazł się na językach wszystkich pod koniec ubiegłego roku. Wraz ze wzrostem jego popularności i możliwości, potencjał sztucznej inteligencji stawał się coraz bardziej oczywisty i znany. To rozpoczęło dyskusję o tym, jak ta technologia może wpłynąć na karierę ludzi - mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Ekspert zauważa też, że choć bez wątpienia sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na miejsca pracy i przynajmniej częściowo je zautomatyzuje, to postęp technologiczny jednocześnie tworzy nowe role. Za to wolniejszy wzrost gospodarczy i rosnące koszty życia jednoznacznie ograniczają zatrudnienie i to powinno być dla pracowników najbardziej niepokojące.

Wolniejszy wzrost gospodarczy będzie miał wpływ na ilość miejsc pracy

Światowe Forum Ekonomicznego podaje, że w latach 2023-2027 trzy czwarte pracodawców spodziewa się, że rosnące koszty utrzymania, wolniejszy wzrost gospodarczy oraz niedobory dostaw będą głównymi motorami transformacji w ich organizacjach.

Globalne dane wskazują, że w 2022 r. inflacja na świecie wyniosła 8,8 proc. wobec 3,5 proc. przed pandemią. Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że wzrost PKB w 2023 r. wyniesie 2,9 proc., czyli znacznie poniżej długoterminowej średniej wynoszącej 3,8 proc. Zbliżone prognozy podaje Bank Światowy, według nich globalna gospodarka w 2023 r. będzie rosła o 2,1 proc. wobec 3,1 proc. w 2022 r.

Ekspert wskazuje, że w sumie w latach 2023-2027 pracodawcy zlikwidują 83 mln stanowisk. Poza wolniejszym wzrostem gospodarczym przyczyni się do tego zwiększone wykorzystanie nowych technologii przez biznes. Oprócz sztucznej inteligencji wpłyną na to zarówno humanoidalne, jak i niehumanoidalne roboty.

Według raportu WEF, do 2027 r. zautomatyzowanych zostanie 42 proc. wszystkich zadań biznesowych, co spowoduje wyparcie nawet 65 proc. miejsc pracy związanych z przetwarzaniem informacji i danych. Z drugiej strony jednak, firmy mają też nadzieje na nowe miejsca pracy w związku z rozwojem technologii i AI. Według danych Światowego Forum Ekonomicznego ponad 20 proc. przedsiębiorstw oczekuje, że sztuczna inteligencja raczej przyczyni się do tworzenia nowych etatów, niż zastąpi istniejące.

Zmiana oczekiwań i standardów może pozytywnie wpłynąć na zatrudnienie

Poza zastępowaniem miejsc pracy technologia wpłynie również za zmianę oczekiwanych od pracowników kompetencji. Z raportu wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat 44 proc. umiejętności pracowników ulegnie zmianie, przy czym umiejętności analityczne, kreatywne myślenie i umiejętności technologiczne będą jednymi z najbardziej poszukiwanych. WEF przewiduje również, że 6 na 10 pracowników będzie wymagało dalszego szkolenia, a wielu z nich nie będzie miało dostępu do potrzebnych zasobów.

Nie wszystkie zmiany w gospodarce będą oznaczać mniejszą liczbę etatów. Zielona transformacja, stosowanie standardów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG) doprowadzi do zwiększenia liczby miejsc pracy.

REKLAMA

Dziesięć zawodów, które są wskazywane w raporcie jako mające największe szanse na wzrost liczby etatów:

 • specjaliści AI i uczenia maszynowego,
 • specjaliści zrównoważonego rozwoju,
 • analitycy od business intelligence,
 • inżynierowie fintech,
 • naukowcy,
 • inżynierowie robotyki,
 • analitycy big data,
 • operatorzy sprzętu rolniczego,
 • specjaliści od digital transformation,
 • deweloperzy blockchain.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA