REKLAMA

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Bezrobocie rejestrowane w marcu wyniosło 5,4 proc., czyli było niższe o 0,1 pkt. proc. niż w lutym. Liczba osób zgłoszonych w pośredniaku to nie jest najlepszy miernik kondycji rynku pracy, ale wciąż jest to jakiś sygnał, że sytuacja nie pogarsza się pomimo utrzymującej się wysokiej inflacji.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 5,4 proc. Na koniec marca było 846,9 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, a w lutym było ich 864,8 tys. Dane te okazały się zgodne z tym, co prognozowało Ministerstwo Rodziny.

REKLAMA

Z kolei w całym pierwszym kwartale tego roku w urzędach pracy zarejestrowano 350,6 tys. nowych bezrobotnych, czyli o 9,8 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach zeszłego roku. GUS podał też, że w końcu marca 152 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie 14,7 tys. pracowników, w tym 3,4 tys. osób z sektora publicznego.

Niedobór pracowników

Dane te wskazują, że jeśli na polskim rynku pracy jest problem, to wciąż jest to niedobór pracowników w większości regionów. Wysoka inflacja uderza w finanse zwykłych Polaków i tłumi konsumpcję, a wysokie koszty kredytów ograniczają inwestycje firm, ale na razie koniunktura na polskim rynku pracy utrzymuje się na solidnym poziomie.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 16,1 proc. Ceny usług wzrosły w tym czasie o 13,3 proc., a ceny towarów o 17,1 proc. To oczywiście uśrednione dane, bo pomiędzy poszczególnymi kategoriami są olbrzymie różnice.

Niestety żywność drożeje nieustannie od początku roku, co brutalnie pokazuje kwartalny wskaźnik wzrostu cen. W stosunku do ostatnich trzech miesięcy 2022 roku ceny żywności w pierwszych miesiącach bieżącego roku wzrosły już o 5,6 proc., podczas gdy ceny ogółem wzrosły w tym okresie o 4,3 proc.

Bezrobocie rejestrowane

REKLAMA

Problem z bezrobociem rejestrowanym polega na tym, że spora część figurujących w bazach danych pośredniaków znalazła się tam dla określonych korzyści, na przykład dla dotacji do założenia działalności gospodarczej czy stworzenia miejsca pracy.

Nawet przy idealnej równowadze pomiędzy liczbą miejsc pracy a liczbą chętnych do jej podjęcia wskaźnik bezrobocia nigdy nie wyniesie zero. W każdej zdrowej gospodarce występuje tak zwane bezrobocie naturalne. Oczywiście istnieje wśród ekonomistów spór w tej kwestii, ale zazwyczaj przyjmuje się, że wynosi od 2 do 5 proc. Skąd się bierze bezrobocie naturalne? W każdym momencie pewna część ludzi aktywnych zawodowo z różnych przyczyn zmienia pracę i zanim podejmie kolejną, przez jakiś czas nie pracuje.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA