Bezpłatna pomoc prawna. Darmowe dyżury adwokatów i radców prawnych
Korzystanie z usług prawnika wiąże się z koniecznością zapłaty honorarium, na co nie każdy może sobie pozwolić. Osoby, których nie stać na wsparcie adwokata lub radcy prawnego, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Kto, gdzie i na jakich warunkach jej udziela?
Czym jest nieodpłatna pomoc prawna?
Nieodpłatna pomoc prawna to wsparcie dla osób, które borykają się z problemem prawnym, a jednocześnie nie mają wystarczająco dużo środków, by zapłacić za konsultację z adwokatem. Przysługuje ona osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz samozatrudnionym. Nie obejmuje natomiast spraw firmowych. Bezpłatnych porad prawnych udzielają radcy prawni lub adwokaci, natomiast w szczególnych przypadkach mogą być to również aplikanci adwokaccy/radcowscy, mediatorzy, doradcy podatkowi i osoby, które ukończyły studia prawnicze oraz posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe.
Kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika?
Pomoc prawna skierowana jest do osób, które zaświadczą, że nie mają możliwości skorzystania z odpłatnej konsultacji. Przed udzieleniem porady należy złożyć pisemne oświadczenie, specjalista może również poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. Bezpłatne porady prawne nie dotyczą przedsiębiorców i prowadzonych przez nich firm, jednak mogą z nich skorzystać osoby planujące założenie działalności gospodarczej.
Co obejmuje bezpłatna konsultacja z prawnikiem?
Podczas bezpłatnej porady prawnej specjalista zapoznaje się z problemem klienta, a następnie udziela mu wskazówek w zakresie dalszego postępowania. Może również sporządzić projekt pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy lub zwolnienie z kosztów sądowych czy ustanowienie pełnomocnika z urzędu. W razie potrzeby po poradę można zgłosić się kilkukrotnie, w zależności od stopnia skomplikowania danej sprawy. Pomoc prawna nie obejmuje natomiast:
- sporządzania pism procesowych w imieniu klienta,
- reprezentacji przed organami państwowymi/w negocjacjach z drugą stroną sporu.
Gdzie i kto udziela bezpłatnych porad prawnych?
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest na dwa sposoby. Pierwsza kategoria obejmuje punkty prowadzone przez samorządy zawodowe prawników. Okręgowy rady adwokackie i radców prawnych wyznaczają specjalistów, którzy udzielają bezpłatnych porad, pokrywając ich honorarium. Punkty bezpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane są w całej Polsce – wykaz dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Bezpłatne konsultacje oferuje również wiele organizacji pozarządowych, które organizują ją we własnym zakresie. Co istotne, osoba udzielająca pomocy musi posiadać odpowiednie kompetencje, w tym wykształcenie prawnicze i staż pracy.
Więcej poradników znajdziesz na Bizblog.pl:
Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika?
Chcąc skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, gdzie w rejonie działa taki punkt. Następnie można zapisać się na poradę – telefonicznie, osobiście (w starostwie powiatowym), bądź elektronicznie (przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości). Na tym etapie nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów; dopiero przed udzieleniem porady korzystający składa oświadczenie. Konsultacje odbywają się stacjonarnie, jednak w uzasadnionych przypadkach można też zapisać się na spotkanie online. Procedury dotyczące udzielania pomocy prawnej przez organizacje pozarządowe mogą wyglądać inaczej. Nie zawsze obowiązują zapisy i nie we wszystkich punktach porady udzielane są regularnie.
Czy usługi bezpłatnego poradnictwa prawnego są całkowicie darmowe?
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, często zastanawiają się, czy nie zostaną obciążone jakimikolwiek kosztami. Konsultacje są darmowe, a koszty z nimi związane pokrywa budżet państwa/instytucja organizująca. Nie trzeba więc obawiać się rachunku, bez względu na tematykę porady czy jej zakres. Trzeba jednak mieć świadomość, że bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje wszystkich usług specjalistycznych, a prawnik udzielający porad nie jest pełnomocnikiem z urzędu.