REKLAMA

Baltic Pipe zagrożony? Sabotaż Rosji zadziałał wręcz wybuchowo

Zdaniem Stanów Zjednoczonych to mało prawdopodobne, że wybuchy w systemie gazowym Nord Stream to dzieło przypadku. To zaś coraz szerzej otwiera drzwi do dyskusji o bezpieczeństwie polskiego gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu mamy raz na zawsze uwolnić się od gazu z Rosji. Ale zmiana jednego paliwa kopalnego na inne nie do końca podoba się Koalicji Klimatycznej. Być może dojdzie też do zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie. Wygląda na to, że plan Rosji już się powiódł, bo wraz z wybuchem na Bałtyku, wybuchły też emocje wśród polityków. (fot. SWEDISH COAST GUARD)

Baltic Pipe też jest narażony na sabotaż? Politycy chcą zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego
REKLAMA

Sabotaż, akt międzynarodowego terroryzmu - tak administracja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena nazywa wybuchy w systemie gazowym Nord Stream. Zdaniem sekretarz energii USA Jennifer Granholm jest bardzo mało prawdopodobne, żeby było to dziełem przypadku. Eksperci wskazują, że być może jest to sprawka Moskwy, która chciała w ten sposób dodatkowo dopalić nękający Europę kryzys energetyczny. Rosja takie sugestie określa jako głupie i absurdalne. Rosyjska dyplomacja twierdzi nawet, że te wybuchy są na rękę Waszyngtonowi, który dzięki temu sprzeda do UE więcej swojego gazu. 

REKLAMA

Czy Baltic Pipe jest bezpieczny?

Bardzo możliwe, że sprawa wybuchów w systemie gazowym Nord Stream będzie omawiana w trakcie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niewykluczone, że pochyli się nad tym także polska Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Z takim apelem do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócił się poseł Szymon Hołownia. Tego chce też PSL i Lewica. 

Pytania w sprawie bezpieczeństwa gazociągu Baltic Pipe do premiera Mateusza Morawieckiego zamierza także wysłać szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Gazociąg i polskie uzależnienie od paliw kopalnych

Pytania o bezpieczeństwo Baltic Pipe mają być jak najbardziej zasadne. Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej, w rozmowie ze szczecińską wyborczą.pl, przekonuje że Rosji jest na rękę destabilizacja, podsycanie podziałów, gra na dalsze rozchwianie gospodarek.

Wcześniejsze ataki Rosja na zaporoską elektrownię jądrową i ostatnie incydenty w systemie gazowym Nord Stream każą z kolei dr. Andrzejowi Kassenbergowi z Instytut na rzecz Ekorozwoju, ekspertowi Koalicji Klimatycznej, pytać o sam sens budowy gazociągu Baltic Pipe.

Twierdzi, że bez jasno przedstawionego programu odejścia od paliw kopalnych trudno ocenić, czy ten gazociąg ma charakter przejściowy czy też trwały i czy wpisuje się w założenie stopniowego zmniejszania zależności gospodarki od gazu ziemnego. Inna sprawa, to jak Baltic Pipe ma się do polityki klimatycznej UE.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA