REKLAMA

Koniec paczkomatozy? Rząd: przyjrzymy się przepisom

Nielegalnie parkujące furgonetki i samochody odbierających paczki, rozdeptywane trawniki, trzask zamykanych nocą skrytek – to tylko niektóre rodzaje uciążliwości, jakie często wiążą się z niemal niekontrolowanym stawianiem automatów paczkowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że przyjrzy się tej kwestii i nie wyklucza wprowadzania ograniczeń w umieszczaniu w przestrzeni publicznej automatów paczkowych.

Koniec paczkomatozy? Rząd: przyjrzymy się przepisom
REKLAMA

Grupa posłów chce zwrócić się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o rozważenie wprowadzenia obwarowań dotyczących lokalizacji automatów paczkowych. Okazuje się, że do Sejmu wpłynęła jedna petycja w tej sprawie, ale MRiT potwierdziło „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że przyjrzy się tej kwestii.

REKLAMA

Automaty paczkowe pod lupą urzędników

Odnosząc się do kwestii dotyczących uciążliwości powodowanych przez paczkomaty, uprzejmie informujemy, że po otrzymaniu dezyderatu z Komisji Petycji Sejmu RP, zagadnienie to zostanie ponownie poddane pogłębionej analizie – napisał resort rozwoju.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu kwestię lokalizacji automatów paczkowych regulowały przepisy prawa budowlanego, ale w lutym 2020 r. weszła nowelizacja tej ustawy, która sprawiła, że prawo budowlane stało się ślepe na tego typu konstrukcje.

Decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia nie wymaga dziś stawianie w przestrzeni publicznej bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów vendingowych, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna wysokość takich urządzeń wynosząca 3 m.

Więcej wiadomości na temat Allegro można przeczytać poniżej:

MRiT wskazuje, że autorka złożonej w Sejmie petycji proponuje zmiany prawie budowlanym, które wprowadziłyby wymóg – w sytuacjach szczególnie uzasadnionych – dokonania zgłoszenia lub uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę czy decyzji o warunkach zabudowy. Z treści stanowiska przesłanego przez resort „Dziennikowi Gazecie Prawnej” wynika, że taka zmiana jest rozważana.

Coraz większa konkurencja, coraz więcej automatów

REKLAMA

Obecnie na polskim rynku automatów paczkowych zdecydowanie dominuje inPost, ale konkurencja robi się coraz silniejsza w ostatnim czasie. Budowę sieci „Pakomatów” ogłosił twórca firmy kurierskiej Siódemka, Allegro uruchomiło nową usługę Delivery, Orlen ogłosił, że z jego urządzeń będą mogły korzystać inne firmy kurierskie, a nawet Biedronka razem z DHL-em ruszyła z budową wspólnej sieci automatów paczkowych przy sklepach.

Zażarta konkurencja pomiędzy operatorami automatów paczkowych i bardzo liberalne przepisy powodują, że szybko rośnie liczba takich urządzeń, a jednocześnie stawiane są one w coraz bardziej nieoczekiwanych miejscach. Najważniejszym kryterium jest maksymalne skrócenie dystansu, jaki po odbiór przesyłki muszą pokonać potencjalni klienci, a to często kłóci się nie tylko z estetyką przestrzeni publicznej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA