REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Znany bank kończy z działalnością detaliczną. Nowy nabywca poszukiwany

Citi Handlowy powstał z połączenia polskiego oddziału amerykańskiego Citibanku oraz Banku Handlowego, a dziś jest to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Los tej marki jest jednak przesądzony, ponieważ w najbliższym czasie powinna zostać sfinalizowana transakcja sprzedaży działu bankowości detalicznej Citi Handlowego.

10.05.2024
5:11
Znany bank kończy z działalnością detaliczną
REKLAMA

Amerykański gigant bankowy Citigroup już wiosną 2021 roku zapowiedział porzucenia rynku bankowości detalicznej na aż trzynastu rynkach, w tym w Polsce, ale przez wiele miesięcy nic konkretnego nie wydarzyło się wokół Citi Handlowego. Proces poszukiwania nabywcy działu detalicznego tego banku ruszył jednak pod koniec zeszłego roku i dziś do finalizacji transakcji może być całkiem blisko.

REKLAMA

Citi Handlowy na sprzedaż

Władze Citi Handlowego w lutym poinformowały, że rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi biznesem detalicznym tego banku rozpoczną się „w niedługim czasie”, ale teraz prezeska banku Elżbieta Czetwertyńska deklaruje, że nie będzie komentować trwającego procesu, dopóki „nie zaistnieją zdarzenia podlegające ujawnieniu”.

Jak państwo wiecie, Citi powróciło do procesu poszukiwania kupca dla bankowości detalicznej w Polsce. Nie będziemy komentować bieżącego przebiegu tego procesu. Będziemy tutaj postępować zgodnie z wymogami MAR i informować cały rynek o istotnych wydarzeniach podlegających ujawnieniu w tym trybie – powiedziała Czetwertyńska, cytowana przez agencję ISBnews.

Więcej o bankach w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

O co chodzi z postępowaniem zgodnie z wymogami MAR? Mowa jest o unijnym rozporządzeniu w sprawie nadużyć na rynku kapitałowym. Przepisy te narzuciły ścisłe reguły dotyczące postępowania z informacjami poufnymi i upubliczniania informacji o działaniach akcjonariuszy spółek kapitałowych. Jednym z kluczowych celów MAR jest zwalczanie tak zwanego insider trading, czyli wykorzystania informacji poufnych do handlowania akcjami spółek.

Atrakcyjne aktywo

Elżbieta Czetwertyńska przekonuje, że bankowość detaliczna Citi Handlowego to „dobrze funkcjonujący biznes i na pewno atrakcyjne aktywo”. Prezeska banku zdradziła jeszcze tylko, że doradcą w procesie poszukiwania nabywcy tego działu jest Citi Investment Bank i zadeklarowała, że zarząd banku nie będzie komentować nic więcej na ten temat.

REKLAMA

Dość specyficznie brzmiąca nazwa Citi Handlowy powstała po wchłonięciu przez Citibank Poland Banku Handlowego w Warszawie. Nazwa ta była na tyle dobrze postrzegana, a przy okazji był to najstarszy komercyjny bank w Polsce, że postanowiono pozostawić w nazwie nowego podmiotu człon „Handlowy”.

Oprócz działu detalicznego Citi Handlowy za pośrednictwem swojego domu maklerskiego oferuje usługi i produkty rynku kapitałowego, a także produkty leasingowe. Citi Handlowy jest notowany na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie już od 1997 roku, a łączne aktywa banku pod koniec zeszłego roku opiewały na ponad 73 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA