REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Analitycy: Złoty jest najmocniejszy na świecie. Żadna inna waluta nie zyskała tyle do dolara

Złoty znalazł się w niesamowitym gazie. Nie dość, że w środę pobił dwa rekordy i umocnił się do dolara najbardziej od wybuchu wojny w Ukrainie, to jak zauważają analitycy żadna inna waluta na świecie pod względem wzrostów nie może się równać z naszą. Fot. Lidero/Shutterstock

27.04.2023
7:36
Złoty najmocniejszy na świecie. Żadna waluta nie jest mu w stanie dorównać
REKLAMA

Złoty w czwartek rano kontynuował umocnienie do dolara i euro. Przed ósmą dolar kosztował poniżej 4,15 zł, a euro nieco ponad 4,58 zł. W obu wypadkach nasza waluta była na symbolicznym plusie – w pierwszym przypadku nieprzekraczającym 0,20 proc., a w drugim 0,1 proc. Moim zdaniem to i tak nieźle, bo biorąc pod uwagę skalę środowego umocnienia, należało się spodziewać, że dzisiejszy poranek przyniesie osłabienie PLN.

REKLAMA

Pokazał siły na rynku walutowym w wykonaniu polskiej waluty

Złoty jest dzisiaj mocniejszy o poranku za sprawą słabości dolara, który oddaje wczorajsze wzrosty. Za dolara płacimy 4,1667 zł, za euro 4,5926 zł, za funta 5,1894 zł, za franka 4,6736 zł – wskazał w środowym komentarzu Michał Stajniak, zastępca dyrektora Działu Analiz XTB.

Po południu do euro złoty znajdował się na podobnym poziomie jak kończył dzień we wtorek. Do dolara był na plusie o około 0,7 proc., do franka szwajcarskiego o 0,45 proc. i do funta brytyjskiego 0,2 proc.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "OANDA:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "12M", "allow_symbol_change": true, "save_image": false, "container_id": "tradingview_2c71c" } );

Kurs złotego do głównych walut poruszał się następujących widełkach:

  • EURPLN 4,5863-46008 zł
  • USDPLN 4,1489-4,19120 zł
  • CHFPLN 4,6676-4,7011 zł
  • GBPPLN 5,1788-5,2032 zł

Złoty najmocniejszą walutą świata. Do dolara żadna tak się nie umocniła

Na to, że złoty do dolara osiąga właśnie wielomiesięczne maksima i radzi sobie nawet lepiej niż inne waluty, w tym euro, zwrócił uwagę w komentarzu TMS Brokers.

Kurs USDPLN był dziś najniżej od roku, co nie udało się, żadnej innej walucie

– napisali analitycy TMS Brokers w porannym komentarzu.

Minęło kilka godzin i padł kolejny rekord.

Dolar spadł już do poziomu 4,15 zł (dokładnie powyższe 4,1489 – przyp. red.). Ostatni raz tak nisko był przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę – skomentował wyczyny naszej waluty Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz. pl.

Jak zwykle w takich sytuacjach nasza waluta zachowywała się dokładnie tak samo jak euro, tylko bardziej. Stąd określenie, że złoty zachowuje się jak euro na sterydach

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "OANDA:EURUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "12M", "allow_symbol_change": true, "save_image": false, "container_id": "tradingview_2d6f7" } );

O ile jeszcze we wrześniu ubiegłego roku kurs EURUSD spadł poniżej 0,96 centa, czyli do najniższego poziomu od 20 lat, o tyle ostatnio szturmuje najwyższy od roku poziom 1,10. Na razie te ataki nie zakończyły się powodzeniem i wczoraj kurs EURUSD ponownie bywał spychany poniżej 1,10. Dziś rano podjął jednak kolejną próbę przełamania tego poziomu oporu – wskazał w komentarzu TMS Brokers.

Inwestorzy chcą obniżek stóp w USA, wzrostów na giełdzie i słabego dolara

Eksperci zgodnie przekonują, że dolarowi podcięły skrzydła nowe-stare problemy First Republic Banku. Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ, wskazuje cieniem na rynku położyła się informacja o gigantycznym odpływie depozytów z FRB, do którego doszło w marcu. Gdy tylko inwestorzy ujrzeli te liczby, indeksy na Wall Street zanurkowały. Dzisiaj problemy First Republic Banku wyraźnie ciążą dolarowi.

Problemy banku FRB na powrót podbijają temat wcześniejszych obniżek stóp procentowych (już od września br.) i to w niemałej skali, praktycznie na każdym posiedzeniu w skali 25 punktów bazowych – wskazuje Marek Rogalski.

Jak dodaje, prawdopodobieństwo podwyżki stóp na posiedzeniu 3 maja pozostaje w okolicach 80 proc.

REKLAMA

Ale rynek o tym nie myśli, tylko o gołębim komunikacie (zakładającym obniżki stóp procentowych – przyp. red.), który może tej decyzji towarzyszyć – wskazuje główny analityk walutowy DM BOŚ.

Jego zdaniem inwestorzy spodziewają podobnego schematu jak w marcu, kiedy to upadłość Silicom Valley Banku doprowadziły do wzrostów na giełdach przy jednoczesnym osłabieniu dolara.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA