REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Złoty zachowuje się jak euro na sterydach. Widzieliście, co nasza waluta zrobiła dzisiaj dolarowi?

Dolar po osiągnięciu historycznych szczytów w ubiegłym tygodniu kompletnie opadł z sił. Od piątku traci do większości walut, w tym do euro i złotego. Nasza waluta od tego czasu odrobiła do dolara prawie 4,5 proc., tylko we wtorek zyskała 1,5 proc. Na foreksie to bardzo dużo.

19.07.2022
18:05
REKLAMA

Kursy walut są mocno rozchwiane za sprawą wojny w Ukrainie i jej wpływu na gospodarkę: rosnących cen, kryzysu energetycznego i spodziewanej recesji.

REKLAMA

We wtorek rano euro kosztowało 4,7685 zł, dolar 4,6570 zł, a frank 4,7970 zł. W trakcie dnia za euro płacono już nawet 4,7490 zł, za dolara 4,6284 zł, a franka 4,7813 zł. Po południu było to odpowiednio 4,7602 zł, 4,6470 i frank 4,8003.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_e36d1" } );

Trwającą od piątku korektę na patrze EURUSD wzmocniły we wtorek pogłoski, że EBC zastanawia się nad większą podwyżką stóp procentowych niż spodziewane 25 punktów bazowych. Reuters doniósł, że w czwartek na posiedzeniu EBC zostanie przedyskutowana podwyżka o 50 punktów.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_6cf0f" } );

Przecieki o jastrzębim nastawieniu w Europie, zbiegły się w czasie z informacjami, że za oceanem nie dojdzie do spodziewanej podwyżki o 100 punktów. Efekty możemy oglądać na wykresach EURUSD. Euro umocniło się o 1,2 proc., osiągając poziom 1,0269 dolara, najwyższy poziom od 6 lipca.

Analizując sytuację na rynku walutowym, Jacek Rzeźniczek ocenił na Stooq.pl, że odreagowanie złotego do dolara jest bardzo dynamiczne.

Od szczytu z sprzed tygodnia kurs USDPLN spadł już do dzisiejszego minimum aż o 4,58 proc. (to bardzo dużo jak na walutę) i wydaje się, że miejsca do kontynuowania korekty jest jeszcze sporo. Pierwszym wsparciem jest poziomu 4,62 czyli szczyt fali paniki po rozpoczęciu rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie – wskazał.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_da1bf" } );

Analitycy uważają, że wiele zależy od komunikatu, który po czwartkowym posiedzeniu wyda EBC.

Ważne dla rynku będzie to, jak będzie się prezentowała ścieżka kolejnych podwyżek. Teoretycznie EBC komunikował kontynuację wzrostów na następnych trzech posiedzeniach, nawet w rejony 1 proc. do końca roku – przypomina Łukasz Stefanik z XTB.

Dodaje jednak, że taki scenariusz może być ciężki do zrealizowania ze względu na słabnący wzrost gospodarczy w strefie euro.

Sądny dzień złotego. Posiedzenie EBC i gazu w Nord Stream 1

Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ, również zastanawia się nad tym, jak bardzo EBC będzie zdeterminowany, by w kolejnych miesiącach kontynuować podwyżki.

Ciekawe (…), na ile EBC odważy się na kontynuację jastrzębiego podejścia, zważywszy na fakt, że z jednej strony w wiele państw Europy uderza wysoka inflacja, lecz z drugiej strony sytuacja gospodarcza jest niepewna w związku z sankcjami narzuconymi na import rosyjskich surowców energetycznych i możliwościami zastąpienia ich dostawami z innych krajów.

I przypomina, że w czwartek oficjalnie mają zakończyć się prace konserwacyjne na Nord Stream 1.

REKLAMA

Powszechne są oczekiwania, że NS1 będzie elementem gry politycznej Rosji, a przepływ gazu nie zostanie wznowiony. Taka sytuacja negatywnie wpływałaby na rosyjski budżet, ale (…) przede wszystkim będzie to kolejny cios w bezpieczeństwo energetyczne Europy – zauważa analityczka DM BOŚ.

Rano we wtorek pojawiła się informacja, że Gazprom już poinformował odbiorców w Europie, że nie może zagwarantować dostaw gazu z powodu „nadzwyczajnych okoliczności”. Robi się zatem mocno ciekawie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA