REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Z Litwy do Polski, a potem na cały świat. Ten startup chce zdrowo nakarmić twojego psa

Zenoo to litewski startup, który oferuje surową, liofilizowaną, karmę dla psów, suplementy oraz diety dostarczane bezpośrednio do klientów.

10.10.2021
9:29
Z Litwy do Polski, a potem na cały świat. Ten startup chce zdrowo nakarmić twojego psa
REKLAMA

Model działania direct-to-consumer nie powinien być obcy posiadaczom czworonogów. W ten sposób na polskim rynku działają już Psi Bufet czy Piesotto. Cała trójka stara się wykorzystać trend, który na sile przybrał szczególnie po wybuchu pandemii. Nie mogliśmy się spotykać z innymi ludźmi, więc wielu z nas chciało zaspokoić potrzebę bliskości, adoptując psa ze schroniska.

REKLAMA

Dziś coraz częściej można również trafić na właścicieli, którzy inwestują w zdrowie swojego pupila. Jednym z nich była litewska businesswoman, Agota Jakutyte (na zdjęciu poniżej), która walczyła o życie 9-letniej Elly ze schroniska. Lekarze dali jej dwa tygodnie życia, ale kobieta się nie poddała i odkryła, że za zły stan zdrowia psa odpowiada nadmiar spożywanego cukru.

Elly przeżyła dzięki zmianie diety i dziś jest Chief Tasting Officerem

Właśnie to doświadczenie skłoniło Agotę do założenia startupu.

Branża karmy dla zwierząt niczym nie różni się od przemysłu spożywczego czy farmaceutycznego. Światowi giganci obniżają wartość odżywczą karmy, skupiając się na obniżeniu kosztów produkcji i zwiększeniu marży. Sucha karma jest nadmiernie przetworzona i pełna dodatków, które w praktyce negatywnie wpływają na zdrowie psów

– mówi Agota Jakutyte.
 class="wp-image-1561609"

W ofercie Zenoo znajdziemy dziś liofilizowaną surową karmę, która ma zachowywać 98 proc. wartości odżywczej i nie wymagać chłodzenia do przechowywania. Startup dba również o poziom glukozy u psów. Dlatego karma nie zawiera dodatków takich jak ziemniaki, które obniżają koszt produkcji, ale zawierają skrobię i inne węglowodany.

Zenoo pozyskuje składniki w Polsce i tu produkuje karmę

Nasz kraj ma się stać hubem do wysyłki zamówień do klientów z całej Europy i USA.

 class="wp-image-1561606"

Teraz startup w pełni otwiera się na polski rynek, m.in. wraz ze spolszczoną stroną internetową. W Polsce mają również powstać zespoły ds. marketingu i obsługi klienta.

Polska jest krajem o jednym z większych odsetków zwierząt przypadających na gospodarstwo domowe w całej Europie. A właściciele psów są coraz bardziej świadomi tego, że ich czworonożni przyjaciele wymagają właściwej opieki

– mówi Mindaugas Krisciunas, CBDO i co-founder Zenoo.
 class="wp-image-1561612"
REKLAMA

Spółka pozyskała już 300 tys. euro w rundzie seed.

W startup zainwestowała grupa aniołów biznesu, związanych z LUMUS. To kolektyw, składający się wyłącznie z kobiet, który wspiera startupy z regionu Europy środkowo-wschodniej. Rundzie przewodziła Toma Sabaliauskiene, CMO Nord Security (twórcy m.in. Nord VPN).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA