REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Praca

Spada udział przemysłu w polskim PKB. Dynamika zatrudnienia też leci w dół

ADP Polska prezentuje raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q2 2019”. Po jego lekturze zbyt dużo powodów do uśmiecha nie ma. Przemysł i pracodawcy z kwartału na kwartał muszą mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami.

05.08.2019
7:15
Zatrudnienie nowych pracowników wyraźnie wyhamowało. To też odbija się na polskim PKB
REKLAMA

Do ostatnio kiepskich wyników gospodarczych dołączają również niezbyt optymistyczne dane dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Zarówno firmy Nowoczesnej Gospodarki, jak i ogół rynku od kilku kwartałów zatrudniają z coraz mniejszą dynamiką wzrostu. Może to wynikać z wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się polscy pracodawcy. A tych na rynku pracy z kwartału na kwartał jest coraz więcej, np. rosnące koszty prowadzenia biznesu, regulacje dot. zezwolenia na pracę cudzoziemców, większe wymagania kandydatów - wskazuje przyczyny kłopotów Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Przemysł z coraz mniejszym znaczeniem dla PKB.

Z przedstawionego raportu wynika, co potwierdzają także dane GUS i Eurostatu, że ostatnie dwa lata minęły pod znakiem spadku udziału przemysłu w polskim PKB. Jeszcze w 2016 r. było to 23,4 proc., a już rok temu tylko 22,4 proc. Można to także zaobserwować badając rynek pracy.

Jak wskazuje ADP Polska w drugim kwartale 2019 r. to firmy usługowe wykazywały się większą dynamiką wzrostu zatrudnienia (o 0,65 punktów procentowych) od tych przemysłowych. Największy wzrost w tym względzie odnotowały firmy zatrudniające nie więcej niż 500 pracowników (+8,3 proc. w porównaniu do II kw. 2018 r.).

Jak wynika z najnowszych badań GUS, produkcja przemysłowa w czerwcu spadła aż w 20 branżach, m.in. w produkcji odzieży i metali. Wpływ na to mogła mieć sytuacja w najpotężniejszej europejskiej gospodarce, czyli w Niemczech, gdzie obecnie recesja jest największa od sierpnia 2012 r. Mamy zatem pierwsze symptomy, że obserwowana od wielu miesięcy odporność polskiej gospodarki na sytuację u zachodniego sąsiada prawdopodobnie dobiega końca. Zweryfikują to ostatecznie najbliższe dwa kwartały - komentuje Anna Barbachowska. 

 class="wp-image-963184"
Zatrudnienie na przestrzeni lat.

Zatrudnienie niby mniejsze, ale jednak spada.

REKLAMA

Wg autorów raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q2 2019” innowacyjne firmy zatrudniły o 5,43 proc. więcej osób iż w analogicznym okresie 2018 r. Oznacza to jednak spadek dynamiki zatrudnienia o 0,34 p.p. w porównaniu do ubiegłego kwartału. To i tak lepsze dane niż te dotyczące całego rynku. W drugim kwartale zatrudnienie zwiększyło się tylko o 2,7 proc., co stanowi spadek o 0,4 punktu proc. w porównaniu do I kw. 2019 r.

Jako jeden z głównych przyczyn takiej sytuacji ADP Polska wskazuje w swoim raporcie na rekordową od 1990 stopę bezrobocia, która w czerwcu wyniosła jedynie 5,3 proc. Za tym zaś stoi i początek prac sezonowych i aktywizacja permanentnie bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy. Wg specjalistów w najbliższych miesiącach pracodawcy będą raczej koncentrowali się na utrzymaniu obecnego zatrudnienia niż przyjmowaniu nowych pracowników.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA