Parlament Europejski przyjął przepisy zakazujące płacenia gotówką powyżej 10 tys. euro. Ograniczenia wejdą w życie za dwa lata. W dodatku państwa członkowskie będą miały wolną rękę w ustalaniu surowszych przepisów.

Limit płatności gotówkowych obowiązywać ma od 2027 r. we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dotyczyć będzie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami a konsumentami, ale ograniczeń nie będzie w przypadku transakcji pomiędzy samymi konsumentami. Zakazane zostanie płacenie gotówką powyżej kwoty 10 tys. euro. W ten sposób Unia Europejska chce ograniczyć nielegalne transakcje i pranie brudnych pieniędzy.
Nowe zasady dla gotówkowych płatności
Dodatkowe utrudnienia będą dotyczyć też transakcji przy zakupach od kwoty powyżej 3 tys. euro – w tym wypadku przedsiębiorcy będą musieli weryfikować tożsamość klienta.
Więcej wiadomości na temat zakupów można przeczytać poniżej:
W dodatku choć limit 10 tys. euro ma być nieprzekraczalny, to państwa członkowskie będą miały wolną rękę w ustalaniu niższych limitów, a więc ustalaniu surowszych przepisów.
Jak informuje UE, „nowe przepisy zapewniają, że osoby mające uzasadniony interes, w tym dziennikarze, pracownicy mediów, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, właściwe organy państwowe i organy nadzorcze, będą miały natychmiastowy, niezredagowany, bezpośredni i bezpłatny dostęp do informacji o rzeczywistych właścicielach przechowywanych w krajowych rejestrach, które będą ze sobą połączone na poziomie UE”.
W Polsce już dziś obowiązuje limit transakcji gotówkowych w rozliczeniach pomiędzy firmami wynoszący 15 tys. zł, ale ograniczeń nie ma w transakcjach pomiędzy obywatelami.
Ograniczenie płatności gotówką. Co sądzą Polacy?
Według przeprowadzonego w 2023 r. przez IBRIS na zlecenie Radia Zet sondażu blisko 16 proc. respondentów chciałoby całkowitego wyeliminowania gotówki, a ponad 80 proc. opowiada się za jej funkcjonowaniem.
Według badania "Mobilny Portret Polaka" wykonanego na zlecenie Banku Millennium 80 proc. respondentów zadeklarowało, że najczęściej płaci bezgotówkowo w sklepach stacjonarnych. Polacy najczęściej płacą kartą płatniczą (41 proc.), gotówką (20 proc.), kartą kredytową (13 proc.), portfelem cyfrowym (12 proc.), zbliżeniowo za pomocą BLIK-a w telefonie (7 proc.) oraz kodem BLIK (5 proc.). Na korzystanie z zegarka lub opaski płatniczej wskazało 1 proc. uczestników badania.